علت احساس مزه تلخ در دهان چیست و چه درمانی دارد؟

احساس مزه تلخ در دهان، می تواند از عوامل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مشکلات گوارشی یا سبک زندگی ناشی شود. گاهی اوقات نیز احساس مزه تلخ در دهان، از عوارض جانبی مصرف داروست.

علاوه بر این، سیگار کشیدن در عملکرد جوانه های چشایی تداخل ایجاد می کند و طعم نامطبوع ثابتی در دهان به وجود می آورد. بسیاری از زنان نیز در دوران بارداری مزه ترش در دهان احساس می کنند که معمولا به علت تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود.

در بیشتر موارد، احساس مزه تلخ در دهان با درمان علت زمینه ای از بین می رود. برای مثال، اگر ریفلاکس معده علت آن باشد، کاهش میزان اسید معده به رفع طعم تلخ دهان کمک می کند.

اصطلاح پزشکی برای احساس مزه تلخ در دهان dysgeusia است. این حالت باعث می شود فرد مدام احساس ترشی، شوری و فساد در دهان داشته باشد که کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد. پزشکان معتقدند اگر dysgeusia درمان نشود، می تواند تغذیه فرد را تا حدی مختل کند.

عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارد؛ به عنوان نمونه، سکته مغزی می تواند به جوانه های چشایی آسیب بزند که در پی آن حس چشایی فرد تغییر می کند.

علل دیگر تلخی دهان عبارتند از:
رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
سوزش سر دل یا ریفلاکس معده
مصرف دارو
عفونت
بارداری
درمان سرطان
کمبود ویتامین
عفونت قارچی
پیر شدن
کاهش تولید بزاق

درمان تلخی دهان

جوش شیرین
جوش شیرین به خنثی کردن باکتری هایی که باعث تلخی دهان پس از غذا خوردن می شود کمک می کند.
یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید. بعد از صرف هر وعده غذایی، برای رهایی از ناراحتی ناشی از سوزش سر دل، این محلول را بنوشید.
مسواک زدن روی زبان
خوردن میوه هایی از خانواده مرکبات