فواید انواع گوشت (بز،میش،آهو،گوسفند،گاو،کهره،مرغ)

مضرات گوشت میش,گوشت شیشک چیست,تفاوت خواص گوشت کهره,تفاوت گوشت بزوگوسفند,خواص گوشت بزقاله,خواص گوشت میش,فرق قوچ و میش,خواص گوشت بره,گوشت شیشک چیست,خواص گوشت کهره,فرق قوچ و میش,گوشت کهره چیست,تشخیص سن گوسفندان,قوچ چیست,طبع گوشت میش,میش چیست,خواص گوشت بزقاله,تفاوت گوشت بره و کره

گوشت بز به عنوان گوشت بدون چربی و خواص غذایی مطلوب مطرح است و برای افرادی که به سلامتی اشان اهمیت می‌دهند قابل قبول است. خواص مغذی و مطلوب گوشت بز در مقایسه با سایر گوشت‌ها مشخص می‌شود. جدول زیر گوشت مرغ، گوشت بز و سایر گوشت‌های قرمز را با هم مقایسه می‌کند.

همین طور که در این جدول می‌بینیم، گوشت بز کالری، چربی کل، چربی اشباع و کلسترول کمتری نسبت به سایر گوشت‌ها دارد.

کلسترول و چربی اشباع کمتر یعنی گوشت سالم‌تر و حفظ بهتر سلامتی.

 

به علاوه گوشت بز، آهن بیشتری (۳٫۲ میلی‌گرم) نسبت به گوشت گاو (میلی‌گرم ۲٫۹)، بره (میلی‌گرم ۱٫۴) و مرغ (۱٫۵ میلی‌گرم) دارد. همچنین پتاسیم بیشتر و سدیم کمتری نیز نسبت به آن‌ها دارد.

 

 

 مقایسه‌ای بین انواع گوشت‌ها (تقریباً در هر ۹۰ گرم)  

 مواد مغذی

بز

مرغ

 گوساله

بره

 کالری

۱۲۲

۱۶۲

۱۷۹

۱۷۵

چربی (گرم)

۲٫۶

  ۶٫۳

۷٫۹

۸٫۱

چربی اشباع (گرم)

۰٫۷۹

۱٫۷

۳٫۰

۲٫۹

  پروتئین (گرم)

۲۳

۲۵

۲۵

۲۴

کلسترول (میلی‌گرم)

 ۶۳٫۸

 ۷۶٫۰

۷۳٫۱

۷۸٫۲

پروتئین

گوشت بز منبع خوبی از پروتئین در برنامه‌ی غذایی است و به راحتی می‌تواند پروتئین مورد نیاز بدن برای رشد و ترمیم را تأمین کند.

هر ۳۰ گرم گوشت بز، ۷٫۵ گرم پروتئین دارد.

خانم‌های سالم  بالای ۱۹ سال به طور معمول حدود ۴۶ گرم پروتئین و مردان سالم در همین سن به ۵۶ گرم پروتئین روزانه احتیاج دارند که با مصرف حدود ۹۰ گرم از گوشت بز در طی روز، ۴۰ تا ۴۹ درصد از این نیاز برآورده می‌شود و می‌تواند انتخاب خوبی برای منبع پروتئینی یکی از وعده‌های غذایی‌مان باشد.

 

چربی

با وجود ۳ گرم چربی کل و کمتر از ۱ گرم چربی اشباع در هر ۱۰۰ گرم گوشت بز، این گوشت چربی کمتری نسبت به سایر گوشت‌ها دارد.

گوشت بز، آهن بیشتری (۳٫۲ میلی‌گرم) نسبت به گوشت گاو (میلی‌گرم ۲٫۹)، بره (میلی‌گرم ۱٫۴) و مرغ (۱٫۵ میلی‌گرم) دارد. همچنین پتاسیم بیشتر و

سدیم کمتری نیز نسبت به آن‌ها دارد

کافی است بدانیم گوشت بدون چربی گوساله کمتر از ۵ گرم چربی کل و حدود ۲ گرم چربی اشباع دارد و گوشت‌های پر چرب مانند گوشت دنده‌ی گوساله ۱۲ گرم چربی و ۵ گرم چربی اشباع دارد. حال قضاوت با شما!

 

سدیم و پتاسیم

در هر ۳۰ گرم گوشت بز حدود ۴۰۰ میلی‌گرم پتاسیم وجود دارد که شبیه میزان پتاسیم در گوشت گوساله می‌باشد؛ و میزان سدیم در هر ۳۰ گرم حدود ۸۲ میلی‌گرم است که در مقایسه با گوشت گوساله یعنی حدود ۵۴ میلی‌گرم در هر ۳۰ گرم گوشت، بیشتر می‌باشد. خوب است بدانیم که برنامه‌ی‌ غذایی پُرپتاسیم (حداقل ۴۷۰۰ میلی‌گرم) و کم‌سدیم (کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم)، بهترین برنامه غذایی برای جلوگیری از پُرفشاری خون و کنترل فشارخون می‌باشد که منجر به پیشگیری از بیماری‌های قلبی، کلیوی و سکته می‌شود.

گوشت بز ارزش غذایی قابل توجه و فواید زیادی برای سلامتی دارد و انتخاب بهتری نسبت به سایر گوشت‌هاست و هرچه خواص و فواید آن بیشتر شناخته شود، میزان تقاضا برای آن بالاتر خواهد رفت.

 

میزان مواد مغذی در ۱۰۰ گرم گوشت بُز پخته

 

کالری

۱۴۳ کیلو کالری

پروتئین

۲۷٫۱ گرم

کربوهیدرات

۰

فیبر غذایی

۰

نشاسته

۰

قند

۰

چربی کل

۳ گرم

چربی اشباع

۰٫۹ گرم

اسید چرب با یک باند اشباع نشده

۱٫۴ گرم

اسید چرب با چند باند اشباع نشده

۰٫۲ گرم

اسیدهای چرب امگا ۳

۲۰ میلی گرم

اسیدهای چرب امگا ۶

۱۳۰ میلی گرم

ویتامین آ

۰

ویتامین ث

۰

ویتامین د

۰

ویتامین ای

۰٫۳ میلی گرم

ویتامین کا

۱٫۲ میکروگرم

ویتامین ب ۱

۰٫۱ میلی گرم

ویتامین ب ۲

۰٫۶ میلی گرم

ویتامین ب ۳

۳٫۹ میلی گرم

ویتامین ب ۶

۰

ویتامین ب ۹

۵ میکروگرم

ویتامین ب ۱۲

۱٫۲ میکروگرم

کولین

۱۰۶ میلی گرم

در میان گوشت‌‌ها، گوشت گوسفند و بز مخصوصا وقتی سن حیوان پایین‌تر باشد (بره و بزغاله) بهترین گوشت برای انسان و حفظ سلامتی او در طب سنتی می‌‌باشد.

اهمیت گوشت گوسفند در طب سنتی
این گوشت ضمن آنکه مناسب‌ترین گوشت برای انسان است، باعث تقویت قوای انسان شده و خونسازی می‌‌کند. همچنین موجب تقویت قوای جنسی و تولید سلول‌‌های جنسی خوب می‌‌شود. بهتر است گوسفند نر باشد و سنی حدود ۶ ماه یا کمتر داشته باشد در واقع بره باشد.

میزان غذاییت، حرارت و رطوبت گوشت گوسفندی از گوشت بز بیشتر است. بنابراین گوشت گوسفندی بیشتر چاق می‌‌کند چربی بیشتری دارد و نرم‌تر است. هضم آن راحت‌تر است. برای افراد ورزشکار و دارای مشاغل همراه با فعالیت سخت بدنی و سرد مزاجان و همچنین برای استفاده در اقلیم‌‌های سرد و یا فصول سرد مفیدتر است و از طرف دیگر مواد زاید بیشتری هم (نسبت به گوشت بز) تولید می‌‌کند و توصیه شده که به عنوان مصلح همراه یا بعد از گوشت گوسفندی از چیزهای ترش یا قدری ترشیجات یا آبغوره و سرکه استفاده شود که حرارت بیش از حد نشده و هضم آن راحت‌تر شود.

مصرف لیمو و یا ترشی همراه آبگوشت و یا مصرف سماق همراه با کباب و یا خوابانیدن گوشت قبل از کباب شدن در مایع حاوی آبلیمو و سرکه و برخی ادویه‌جات همه به همین دلیل است که از قدیم بوده و هم منجر به تعدیل مزاج و هم راحتی هضم گوشت می‌‌شود.
مسلما گوشت بره و بزغاله نسبت به گوشت گوسفند و بز بسیار بهتر، قابل هضم‌تر
و مفیدتر بوده و خون سالم‌تری در بدن تولید می‌‌کند و به اعتدال نزدیک‌ترند و مواد زاید کمتری هم ایجاد می‌کنند

از طرف دیگر گوشت بز که نزدیک به گوشت گوسفند است حرارت و رطوبتش کمتر بوده یعنی برای افراد گرم مزاج مناسب‌تر است و کسانی که می‌‌خواهند زیاد چاق نشوند بهتر است از گوشت بز استفاده کنند و لذا در رژیم‌‌های لاغری مخصوصا برای افراد دارای مزاج گرم درصورت نیاز به مصرف گوشت بهتر است از گوشت بز استفاده شود.

مداومت در حد تعادل بر مصرف این گوشت‌‌ها بدن را اذیت نمی‌کند و مزاج را بر هم نمی‌زند. لذا هضم آن هم قدری مشکل‌تر است. البته فضولات کمتری تولید می‌‌کند پس در تابستان بهتر است از این نوع گوشت استفاده شده و اگر زیاده‌روی شود منجر به بروز بادها و گازهایی در بدن و یا نفخ شده و ایجاد یبوست و گاهی کاهش نیروی بدنی و لاغری می‌‌شود. مصلح گوشت بز گرمی‌جاتی چون خرما، گردو، نارگیل و ادویه‌جات تند می‌‌باشد؛ مخصوصا برای افرادی که دارای مزاج سرد هستند و می‌‌خواهند این گوشت را مصرف کنند.

گوشت گوسفندی که خیلی چاق نباشد و یا بزی که تا حدودی چاق باشد، به اعتدال نزدیک‌تر است. بهتر است گوشت بز را همراه با پیاز، روغن زیتون و نخود به صورت آبگوشتی تهیه کرد. مسلما گوشت بره و بزغاله نسبت به گوشت گوسفند و بز بسیار بهتر، قابل هضم‌تر و مفیدتر بوده و خون سالم‌تری در بدن تولید می‌‌کند و به اعتدال نزدیک‌ترند و مواد زاید کمتری هم ایجاد می‌کنند.

افراد در سنین بالا از چه گوشت‌هایی استفاده کنند
برای افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند و یا هضم ضعیفی دارند و یا در سنین خیلی بالا و یا پایین هستند و یا تازه از بیماری فارغ شده‌اند گوشت‌‌های بره و بزغاله بسیار مفید است و توصیه می‌‌شود. هرچه گوشت بهتر پخته شود و اصطلاحا جا بیفتد هضم آن سریع‌تر شده، البته غذاییت آن کمی کاهش می‌‌یابد. در مورد گوشت گوسفند و بز بهتر است گوشتی استفاده شود که در همان روز ذبح شده باشد و از حیوانی باشد که در چمن و علفزارها چرا کرده باشد، نه اینکه در جایی نگهداری شده باشد. در طب سنتی قسمت بالای بدن شامل سردست و گردن بهتر از قسمت‌‌های پایین بدن شامل ران می‌‌باشد. ران‌‌ها گوشت سفت‌تر و قوی‌تری دارند و هضم آنها هم سخت‌تر بوده و خون غلیظ‌تری در بدن تولید می‌‌کنند. اما گوشت قسمت‌‌های بالایی بدن و مخصوصا گوشت قسمت‌‌های داخلی مثلا فیله نرمتر و هضم آنها راحت‌تر است. گوشت‌‌ها را می‌‌توان به صورت کباب شده، در خورشت‌‌ها و یا به صورت آبگوشت و یا سرخ کرده مصرف کرد که البته بدترین نوع مصرف، سرخ شده است؛ به طوری که در طبیعت اینگونه آماده‌سازی گوشت وجود ندارد. کسانی که مزاج خشکی دارند بهتر است گوشت را به صورت آبگوشتی و پخته شده همراه با آب آن مصرف کنند و برعکس کسانی که مزاج‌‌های مخصوصا سرد و تر دارند بهتر است گوشت را به صورت کباب شده و خشک‌تر مصرف کنند. افرادی که مزاج‌‌های سرد و خشکی دارند بیشترین نفع را از این گوشت‌‌های قرمز برده و لازم است که بیشتر مصرف کنند و برعکس افرادی که دارای مزاج‌‌های گرم و تر می‌‌باشند، نباید در مصرف گوشت قرمز زیاده‌روی کنند چون منجر به چاقی و غلبه خلط خون و عوارض مربوطه خواهند شد.
کسانی که مزاج خشکی دارند بهتر است گوشت را به صورت آبگوشتی و پخته شده همراه با آب آن مصرف کنند و برعکس کسانی که مزاج‌‌های مخصوصا سرد و تر دارند بهتر است گوشت را به صورت کباب شده و خشک‌تر مصرف کنند

گوشت گاو در طب سنتی
گوشت گاو حرارت و رطوبت کمتری نسبت به گوشت گوسفندی دارد و لذا اصطلاحا گفته می‌‌شود سرد است که این در مقایسه با گوشت گوسفند می‌‌باشد. هضم آن مشکل بوده، خون غلیظ و حاوی سودا تولید می‌‌کند و عوارض سودا در اثر مصرف زیاد آن در بدن ایجاد می‌‌شود. البته غذاییت خیلی زیادی دارد، لذا فقط برای افراد ورزشکار و دارای مشاغل با فعالیت بدنی سنگین توصیه می‌‌شود و اصلا برای افراد پشت میز نشین و مشاغل سبک توصیه نمی‌شود.

گوشت گوساله در طب سنتی
گوشت گوساله طبیعتش گرم و تر است و به گوشت گوسفندی نسبتا نزدیک است. گوشت گوساله که منظور سن کمتر از یک سال می‌‌باشد، گوشت نسبتا مفیدی بوده و هضم آن بسیار راحت‌تر از هضم گوشت گاو و عوارض آن کمتر می‌‌باشد. خون نسبتا معتدلی تولید کرده و بطور کلی مصرف آن بسیار بهتر از مصرف گوشت گاو است.

گوشت آهو بهترین گوشت شکار
گوشت‌‌های شکار خیلی توصیه نمی‌شوند. چون هضم آنها سخت بوده و خون غلیظی تولید می‌‌کنند ولی در میان گوشت‌‌های شکار گوشت آهو بهترین است و به مزاج انسان نزدیک‌ترین است. هضم آن راحت و سبک و طبع آن گرم و خشک است، لذا برای مزاج‌‌های سرد دارای ضعف بسیار مفید است.

حیواناتی که در کوه زندگی می‌‌کنند نسبت به حیواناتی که در دشت هستند گوشت‌‌های سفت‌تر، خشک‌تر، غذاییت کمتر و البته فضولات کمتری دارند و هرچه به سمت حیوانات اهلی می‌‌رویم گوشت‌‌های نرم‌تر، غذاییت بیشتر و البته فضولات بیشتری خواهند داشت.

 

فواید گوشت مرغ

اگر بخواهیم گوشت مرغ را در یک کلام شرح دهیم، “همه کاره بودن” توضیح مناسبی است. تردیدی نیست که مرغ جایگزینی سالم و مناسب برای گوشت قرمز می ‏باشد.
منبع خوب پروتئینی
مرغ منبع خیلی خوب پروتئین است و ۱۲۰ گرم آن حدود ۷۰ درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می ‏سازد.
همان‏ طور که می ‏دانید بدن ما انسان ‏ها از پروتئین تشکیل شده است و پروتئین ها از واحدهای ساختمانی به نام اسید آمینه. ما اسید آمینه ‏های لازم برای ساخت پروتئین‏ های بد‏ن‏ مان را از منابع حیوانی و گیاهی آن دریافت می‏ کنیم و با آنها، پروتئین‏ مورد نیاز بدن ‏مان را بازسازی می ‏کنیم.
پاک کردن گوشت مرغ خام

غذایی کم چرب
افرادی که می ‏خواهند که مقدار چربی غذای ‏شان را کم کنند، می ‏توانند از گوشت مرغ استفاده کنند. لخم ‏ترین قسمت گوشت مرغ، گوشت سینه‏ می‏ باشد که در مقایسه با ران، چربی اش نصف است.

گوشت مرغ در مقایسه با گوشت گاو، چربی اشباع کمتری دارد. با این حال پوست مرغ دارای مقدار زیادی چربی اشباع است و به همین دلیل قبل از پخت، باید پوست آن را کاملا جدا کرد.

پیشگیری از پوکی استخوان در سالمندان
مطالعات نشان می ‏دهد که سالمندان، به مقدار کافی پروتئین مصرف نمی کنند. پروتئین برای پیشگیری از کاهش تراکم استخوان در سالمندان حائز اهمیت است. البته دقت داشته باشید که دریافت رژیم های پُرپروتئین نیز پوکی استخوان را تشدید می کند. بنابراین باید در حد متعادل غذاهای پروتئینی خورد.

پیشگیری از سرطان
* مرغ منبع بسیار خوبی از ویتامین B3 (نیاسین)است که یک ویتامین ضد سرطان می ‏باشد. DNA به ویتامین B3 نیاز دارد و کمبود نیاسین به اندازه ‏ی کمبود سایر ویتامین‏های گروه B در ارتباط مستقیم با بیماری های ژنتیکی می ‏باشد.

مصرف ۱۲۰ گرم گوشت مرغ حدود ۷۲ درصد نیاز بدن به این ویتامین را برآورده می ‏سازد.

* گوشت مرغ همچنین یک منبع خوب سلنیوم می‏ باشد. سلنیوم برای سلامتی انسان یک اهمیت ویژه و اساسی دارد. سلنیوم یکی از اجزای بسیار مهم واکنش‏های متابولیکی در بدن می‏ باشد که عبارتند از متابولیسم هورمون ‏های تیروئیدی ، سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی و سیستم ایمنی. مطالعات گوناگون نشان داده است که بین بروز سرطان ‏ها و دریافت سلنیوم یک ارتباط مهم وجود دارد. سلنیوم مانع سرطان می ‏شود.

مصرف ۱۲۰ گرم گوشت مرغ ۴۰ درصد نیاز روزانه ی بدن به سلنیوم را بر طرف می ‏سازد.

گوشت قرمز و مرغ
پیشگیری از آلزایمر
در مطالعات معتبری که در مجلات مختلف پزشکی به چاپ رسیده است، آمده است که دریافت منظم غذاهای غنی از ویتامین B3 (نیاسین) مانند گوشت مرغ، از بروز بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‏های شناختی مرتبط با افزایش سن جلوگیری به عمل می‏ آورد، طوری که افرادی که نیاسین بیشتری از غذای ‏شان دریافت می ‏کردند (۲۲ میلی گرم در روز) در مقایسه با افرادی که نیاسین کمتری (۱۳ میلی در روز) دریافت می ‏کردند حدود ۷۰ درصد احتمال ابتلا و یا پیشرفت بیماری آلزایمر در آنان کمتر بود.

متابولیسم انرژی
مرغ فقط منبع غنی از ویتامین B3 نیست، بلکه منبع خوبی از ویتامین B6  نیز می‏ باشد. این ترکیب خوب ویتامینی B ، مرغ را به عنوان یک غذای مفید برای تامین انرژی سوخت و ساز (متابولیسم) بدن معرفی می‏ کند، زیرا این دو ویتامین ‏در واکنش های سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوی این ویتامین‏های گروه B برای تولید انرژی مهم هستند.
علاوه بر عملکرد نیاسین در DNA، این ویتامین برای تبدیل پروتئین‏ ها، چربی‏ ها و کربوهیدرات‏ های بدن به انرژی، ضروری و لازم می‏ باشد.
نیاسین به کنترل قند خون کمک می ‏کند و فعالیت هورمون انسولین را تنظیم می ‏کند.
ویتامین B6 برای تجزیه و ترکیب کربوهیدرات‏های بدن (قند و نشاسته) ضروری می ‏باشد، مخصوصاً برای تجزیه گلیکوژن (فرم ذخیره ای قندها در سلول‏ های ماهیچه ‏ای و کبد).
۱۲۰ گرم گوشت مرغ حدود ۳۲ درصد از نیاز ما به ویتامین B6 را برطرف می ‏سازد.

سلامت قلب و عروق
B6 علاوه بر شرکت در متابولیسم انرژی که در قسمت بالا توضیح داده شد، در ساخت مولکول ‏های فعال زیادی نیز نقش دارد. وقتی سطح B6 سلول‏ ها کافی نباشد، توانایی گروه‏ های متیل نیز کاهش می‏ یابد. یکی از نتایج فقدان گروه متیل این است که مولکول ‏هایی که باید به طور طبیعی به مولکول ‏های دیگری تبدیل شوند، نه تنها تغییر نمی ‏کنند، بلکه روی هم انباشته می‏ شوند. یکی از این مولکول‏ها هموسیستئین است که اگر سطح آن در رگ‏ های خونی افزایش ‏یابد، موجب آسیب به دیواره ‏ی رگ‏ ها می ‏شود.
ران مرغ خام

چگونه بخوریم؟
با مرغ غذاهای زیاد و متنوعی را می ‏توان تهیه کرد که من چند نمونه از آن ها را برای ‏تان ذکر می ‏کنم و طرز تهیه ‏شان در همین سایت و در بخش “آشپزی اینترنتی” موجود است:
مرغ پارمچان ، مرغ انگشتی با سس عسل ، مرغ ترش و شیرین ، مرغ مغزدار شکم‏ پر ، ته چین مرغ ، خوراک مرغ و آویشن ، شنیسل مرغ ، بریانی مرغ با ماست ، دلمه مرغ ، مرغ کنتاکی ، خوراک مرغ و کرفس ، کتلت مرغ ، خورش مرغ ترش ، کروکت مرغ ، پته مرغ ، کوفته مرغ ، آبگوشت مرغ ، سالاد مرغ و فلفل و خیلی غذاهای دیگر.

 

درمورد گوشت گوسفندی :
گوشت های میش و بز دارای گوشتی سفت و دیر پز هستند.
گوشت میش را قصاب ها با نام گوشت تعاونی می شناسند.
توضیح: به گوسفند ماده ای که زایمان کرده باشد میش میگویند.
گوشت بز کمی پررنگ تر از گوشت میش است.
گوسفند نر بالغ را شیشک می نامند که گوشت آن لطیف تر از گوشت میش هست.
البته به گوسفند بزرگی که کاملاً بالغ شده است ، قوچ میگویند . گوشت قوچ مقوی است و برای جوانان مفید است.
البته کمی خشن تر از گوشت شیشک است.
و اما … اصل مطلب:
اگر گوسفندی زایمان نکرده باشد و یا بالغ نشده باشد ، برّه نام دارد.
گوشت بره (به خصوص برّه شیری) لطیف ترین و گرانترین نوع گوشت گوسفندی است.
حالا من یه راه بهتون یاد میدم تا بتونید انواع گوشت گوسفندی رو از هم تشخیص بدهید:
گوشت میش و دام های مسن تر دارای غضروف هایی به رنگ سفید متمایل به زرد میباشد.
رنگ آن نسبت به گوشت برّه کمی تفاوت دارد.
گوشت برّه های جوان و دام های تازه به بلوغ رسیده ، دارای غضروف هایی به رنگ سفید متمایل به آبی تا سفید متمایل به سبز هست.
گوشت برّه شیری هم که اندازه ی لاشه و یا اجزای آن دیگه معلومه !!!

میش به مراتب لاغر است، گوشت آن تیره‌رنگ بوده، دارای ران لاغر و چربی زرد‌رنگ است.

نشان خاص تشخیص گوشت بز پیر از گوشت گوسفند نیز تیره‌بودن آن و شکل مخروطی و کشیده ران است؛‌ گوشت بز اگر خوب باشد، تفاوتی با گوشت شیشک (گوشت مرغوب گوسفندی) دارد

طبع گوشت بز سرد و گوشت گوسفند گرم است.