بهترین مزایای مصرف غلات و حبوبات

فواید شگفت انگیز غلات و حبوبات

عضلات شما برای جان‌گرفتن به پروتئین نیاز دارند و بدنتان هم برای کم‌شدن خستگی و فرسوده نشدن، چاره‌ای جز دریافت پروتئین ندارد.
حتما خودتان هم می‌دانید که گوشت قرمز یکی از منابع اصلی پروتئین است و حتما می‌دانید که اگر هر روز سراغ این ماده‌غذایی بروید، احتمال آسیب‌رسیدن به قلب و عروق‌تان را فراهم می‌کنید.

پس چه باید بکنید؟ حالا که هم به پروتئین نیاز دارید و هم قصد هر روز گوشت مصرف‌کردن را ندارید، می‌توانید سراغ چه خوراکی‌هایی بروید؟
محققان می‌گویند برای چند روز هفته، می‌توانید از انواع حبوبات استفاده کنید. از نظر آن‌ها، پروتئین فراوان موجود در حبوبات، گرچه به اندازه گوشت غنی نیست، اما به تامین نیازهای غذایی بدنتان کمک زیادی می‌کند.

با توجه به بررسی‌‎های انجام‌شده، با مصرف بیشتر حبوبات نه‌تنها به هضم بهتر غذاهایتان کمک می‌کنید، بلکه سلامت قلبتان را هم تامین کرده و راحت‌تر وزن کم می‌کنید.

لوبیا جای گوشت را می‌گیرد؟

در این مطلب قرار نیست جایگزینی برای یک ماده‌غذایی را معرفی کنیم. بدن شما برای سالم ماندن به رژیم متنوعی نیاز دارد که سهمی از همه موادغذایی را می‌توان در آن قرار داد، اما اگر می‌خواهید مصرف گوشت‌قرمز را کم کنید و سهم گیاهان را در رژیم غذایی‌تان بیشتر کنید، حبوبات، گزینه‌های خوبی به نظر می‌رسند.

انواع مختلف آن‌ها از ۱۸ تا ۵۰ درصد پروتئین را در خود جا داده‌اند و حتی بیشتر از غلات، پروتئین دارند.

البته مصرف پروتئین کافی، تنها انگیزه‌ای نیست که می‌تواند شما را با حبوبات آشتی دهد. با واردکردن لوبیاسبز و دیگر انواع حبوبات می‌توانید به بدنتان کلسیم هم برسانید و از پوکی‌استخوان جلوگیری کنید.

گذشته از این، پتاسیم موجود در آن‌ها به سلامت قلبتان کمک کرده و احتمال سکته مغزی را هم تا ۲۰درصد پایین می‌آورد.

در حالی که مصرف گوشت زیاد، کلسترول بد خون را بالا می‌برد، با مصرف حبوبات می‌توانید به کاهش کلسترول خونتان امیدوار شوید. علاوه بر این، حبوبات میزان قابل‌توجهی ویتامین B و فیبر هم دارند و علاوه بر تقویت روحیه و کاهش اضطراب‌تان، احتمال ابتلایتان به یبوست را هم پایین می‌آورند.
این منابع غنی غذایی، ویتامین C فراوانی هم دارند و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدنتان، به جوان ماندن شما کمک می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.