چگونه سیگار کشیدن را ترک کنیم

بهترین نکته ها برای ترک سیکار

می خواهید سیگار را ترک کنید، به دلایل آن نیز فکر کرده اید؟ آیا دلیل شما فقط افزایش سلامتی و کاهش ضررهای ناشی از سیگار است؟ “این کافی نیست” شما باید یک دلیل قوی و شخصی برای ترک سیگار داشته باشید. این دلیل ممکن است پیشگیری از تاثیر سیگار کشیدن بر سلامتی خانواده تان باشد یا به دلیل ترس از سرطان ریه یا افزایش زیباتر و جوان تر به نظر رسیدن این کار را انجام دهید. بنابراین برای ترک سیگار دلیلی انتخاب کنید که به اندازه کافی باعث ایجاد انگیزه در شما شود.

گرفتن تصمیم برای ترک سیگار آسان است ولی کافی نیست.

تصمیم برای ترک سیگار و اعلام آن به دیگران آسان است ولی این کار به همین راحتی نیست. حدود 95% از افرادی که بدون هیچ درمان یا دارویی شروع به ترک سیگار می کنند مجددا مصرف آن را شروع می کنند. نیکوتین موجود در سیگار، اعتیادآور بوده و مصرف آن باعث می شود که مغز به نیکوتین عادت کند و در صورت نبود نیکوتین در مغز، سندرم ترک نیکوتین اتفاق افتد.

سعی کنید از جایگزین های نیکوتین استفاده کنید.

وقتی شما سیگار را ترک می کنید، کاهش نیکوتین باعث بروز علائمی مانند خستگی، افسردگی، بی قراری یا تحریک پذیری می شود. درمان نیکوتین در کاهش این علائم بسیار موثر است. مطالعات نشان می دهد، استفاده از آدامس و قرص های نیکوتین شانس شما را در موفقیت برای ترک افزایش می دهد اما استفاده از این محصولات در حالی که هنوز سیگار و دخانیات مصرف می کنید، توصیه نمی شود.

در مورد استفاده از داروها با پزشک خود مشورت کنید.

برای سهولت ترک نیکوتین، بدون استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین و با کمک داروها، با پزشک خود مشورت کنید. داروهایی وجود دارند که با تاثیر بر مواد شیمیایی موجود در مغز، در کاهش وسوسه ناشی از نیکوتین موثر هستند. این داروها همچنین سبب احساس انزجار نسبت به سیگار کشیدن می شوند. داروهای دیگری نیز وجود دارند که در کاهش علائمی مانند افسردگی یا ناتوانی در تمرکز مفید هستند.

از دیگران برای ترک سیگار کمک بگیرید.

به خانواده، دوستان و همکاران خود بگویید که می خواهید سیگار را ترک کنید. این افراد مشوق خوبی برای این کار هستند. می توانید به گروه های پشتیبانی بپیوندید یا با یک مشاور صحبت کنید. یکی از کارهایی که به شما پیشنهاد می شود رفتاردرمانی است که به شما در شناسایی استراتژی های مناسب برای ترک سیگار کمک می کند. ترکیبی از رفتاردرمانی و محصولات جایگزین نیکوتین یا داروها می تواند شانس موفقیت شما را در ترک سیگار افزایش دهد.

استرس و فشارها را کنترل کنید.

یکی از دلایلی که افراد سیگار می کشند ایجاد آرامش پس از مصرف نیکوتین است. بنابراین در هنگام ترک سیگار باید راه دیگری برای مقابله با استرس پیدا کنید. از ماساژهای ریلکس کننده، موسیقی های آرام بخش و ورزشی مانند یوگا کمک بگیرید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید در هفته های اول ترک سیگار از شرایط استرس زا دوری کنید.

از مصرف الکل و دیگر تحریک کننده ها اجتناب کنید.

بعضی از کارها می توانند باعث افزایش نیاز به مصرف سیگار شوند و حالت تحریک کننده داشته باشند. الکل یکی از مواردی است که باعث تحریک مصرف سیگار می شود؛ بنابراین سعی کنید در مراحل اولیه ترک، مصرف الکل را کاهش دهید. اگر قهوه باعث تحریک شما به مصرف سیگار می شود، سعی کنید برای چند هفته مصرف چای را جایگزین کنید. اگر عادت داشتید بعد از صرف غذا سیگار بکشید، سعی کنید کار دیگری بعد از غذا انجام دهید؛ مانند مسواک زدن یا آدامس جویدن.

خانه را از اثرات سیگار پاک کنید.

زمانی که شروع به ترک سیگار می کنید، تمام لوازمی که برای سیگار کشیدن استفاده می­کردید مانند فندک، زیرسیگاری و … را دور بیاندازید. همۀ لباس هایی را که آغشته به بوی سیگارند، بشویید و فرش و اثاثیه منزل را کاملا تمیز کنید. برای راحت شدن از بوی سیگار از یک تهویه یا خوشبو کننده هوا استفاده کنید.

دست از تلاش برندارید.

ممکن است مجددا به مصرف سیگار وسوسه شوید. بسیاری از افرادی که برای ترک سیگار اقدام می کنند ممکن است بارها و بارها این کار را انجام داده و در نهایت مجددا سیگار را شروع کنند. در این شرایط بهتر است همه احساسات و شرایط تحریک کننده به مصرف مجدد سیگار را، بررسی کنید. از این فرصت برای تعهد به خود برای ترک سیگار استفاده کنید. اگر مجددا تصمیم به ترک سیگار گرفتید، تاریخ آن را مشخص کنید.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

فعالیت بدنی به کاهش وسوسه نیکوتین و علائم ترک کمک می کند. حتی ورزش ملایم مانند پیاده روی یا باغبانی بسیار کمک کننده است. این ورزش ها علاوه بر کمک به ترک سیگار، می تواند برای سوزاندن کالری اضافی و کاهش وزن نیز مفید باشد.

از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید

در هنگام ترک سیگار، رژیم غذایی خاصی را دنبال نکنید؛ محرومیت بیش از حد نتیجه معکوس می دهد. سعی کنید از میوه ها، سبزیجات و محصولات کم چرب استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد که این گروه از غذاها طعم سیگار را بد کرده و در مقابله با هوس سیگار کمک می کنند.

برای خودتان پاداش انتخاب کنید.

ترک سیگار علاوه بر مزایایی که برای سلامتی دارد، سبب صرفه جویی در هزینه ها شده و پس انداز شما را افزایش می دهد. با صرف بخشی از این پس انداز در کارهای سرگرم کننده به خود پاداش بدهید.

این کار را به خاطر سلامتی خود انجام دهید.

بیشتر از پولی که پس انداز می کنید، ترک سیگار برای سلامتی شما منافع بسیار زیادی دارد. با ترک سیگار فشارخون و تعداد نبض نرمال می شود. در عرض یک روز از ترک سیگار، سطح مونوکسید کربن خون شما به حالت عادی برمی گردد.

در عرض دو هفته تا سه ماه، خطر ابتلا به حمله قلبی کاهش می یابد و ریه های شما بهتر کار خواهند کرد. کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی، سرطان ریه و سرطان های دیگر از فواید دراز مدت ترک سیگار هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.