میزان نرمال کلسترول

آزمایش چربی  خون شامل اندازه گیری کلسترول تام یا توتال و اندازه گیری تری گلیسرید می باشد که توصیه می شود افراد بالای بیست سال حداقل هر ۵ سال یک بار این آزمایش را انجام دهند و مردان بالای  ۳۵ سال و زنان بالای ۴۵سال با فواصل کمتر میزان آن را کنترل کنند.

کلسترول تام: این میزان در افراد سالم و بدون مشکلات قلبی عروقی اگر کمتر از ۲۰۰ باشد مناسب و رضایت بخش است، اگر بین۲۰۰-۲۳۹باشد در مرز خطر بالا  رفتن حملات قلبی می باشد و اگر بالای ۲۴۰ باشد فرد باید آن را جدی بگیرد و در صدد کاهش سریع  آن با رعایت رژیم غذایی و مصرف دارو برآید زیرا در این افراد احتمال خطر حمله قلبی به میزان ۶ برابر بیشتر از سایر افراد وجود دارد.

میزان LDL: در افراد بدون مشکلات قلبی میزان ۱۰۰-۱۲۹  رضایت بخش ،۱۳۰-۱۵۹  در مرز خطر، ۱۶۰-۱۸۹ بالا و بالای ۱۹۰ بسیار خطرناک می باشد. این رنج در بیماران در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی باید زیر ۱۰۰ میلی گرم و درافراد دارای بیماری قلبی باید زیر ۷۰ میلی گرم باشد که اگر بالاتر از این میزان بود باید دارو درمانی و رژیم مناسب در پیش گرفته شود.

میزان HDL: اگر این میزان بالای ۶۰ میلی گرم باشد رضایت بخش، ۵۰-۵۹ متوسط و کمتر از ۴۰ در مردان و کمتر از ۵۰ در زنان خطرناک است و خطر بروز مشکلات قلبی و سکته وجود دارد.

میزان تری گلیسرید (TG): کمتر از ۱۵۰ میلی گرم مناسب ، ۱۵۰-۱۹۹ در محدوده خطر و ۲۰۰-۴۹۹ خطرناک و بالای آن بسیار خطرناک می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.