دلایل خونریزی لثه

آشنایی با دلایل مختلف خونریزی لثه

خونریزی لثه اغلب نشانه ای از بیماری های لثه است، اما ممکن است به دلیل مشکلات سلامتی دیگری نیز ایجاد شده باشد.خونریزی گاه به گاه از لثه می تواند به دلیل مسواک زدن شدید و یا استفاده از دندان مصنوعی نامناسب باشد. خونریزی مداوم لثه می تواند حاکی شرایط جدی تری همچون موارد زیر باشد:

پریودنتیت (فرم پیشرفته بیماری لثه)
لوسمی (سرطان خون)
کمبود ویتامین

مشکلات دهان و دندان

علت اصلی خونریزی لثه مراقبت نادرست از دندان است. التهاب لثه و پریودنتیت، لثه ها را حساس کرده و بیشتر در معرض ابتلا به خونریزی قرار می دهد.

التهاب لثه بیشتر زمانی ایجاد می شود که پلاک مدتی طولانی در خط لثه باقی مانده باشد. پلاک، خرده ها و باکتری هایی است که به دندان های شما چسبیده اند. مسواک زدن دندان ها می تواند پلاک را برطرف کند و از ایجاد حفره و خرابی در دندان جلوگیری کند. اگر به خوبی مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید، ممکن است پلاک در خط لثه شما باقی بماند. تجمع پلاک در نزدیکی لثه ها می تواند باعث التهاب لثه شود. نشانه های التهاب لثه عبارتند از:

پف کردن لثه ها
درد در دهان و اطراف لثه ها
خونریزی لثه

به گفته انجمن آمریکایی دندانپزشکی (ADA)، بیماری پریودنتال و یا پریودنتیت، می تواند هنگامی رخ دهد که التهاب لثه به مرحله پیشرفته می رسد. بیماری پریودنتال عفونت لثه، استخوان فک و بافت حمایتی دندان و لثه است. پریودنتیت می تواند باعث شل شدن و یا ریختن دندان ها شود.

کسانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند، نیز ممکن است گاهی خونریزی از لثه را تجربه کنند. اگر دندان های مصنوعی کوچک و یا تنگ باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که منجر به خونریزی شوند. اگر دندان های مصنوعی یا سایر وسایل دهانی، موجب خونریزی از لثه های شما می شود، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین های C و K می تواند منجر به خونریزی لثه شود. اگر علی رغم رعایت بهداشت دهان و دندان، مبتلا به خونریزی لثه ها شدید، با پزشک خویش مشورت کرده و از او بخواهید سطح ویتامین C و K را در بدن شما بررسی کند. رژیم غذایی داشته باشید که حاوی این ویتامین ها باشد تا اطمینان حاصل کنید که این مواد مغذی به میزان کافی به بدن شما می رسند.

غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از:

مرکبات
کلم بروکلی
توت فرنگی
گوجه فرنگی
سیب زمینی
فلفل دلمه ای

غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از:

شاهی
کلم پیچ
اسفناج
برگ چغندر
کاهو
دانه های سویا
روغن کانولا
روغن زیتون

سایر علل خونریزی لثه

بارداری یکی از علل شایع خونریزی لثه در زنان است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث حساس تر شدن لثه ها شوند.
همچنین بیماری های خونی، مانند هموفیلی و لوسمی، شانس خونریزی لثه را افزایش دهند. اگر داروهای رقیق کننده خون (داروهایی همچون وارفارین، آسپیرین، هپارین) را مصرف می کنید، احتمالا ً خونریزی لثه را تجربه خواهید کرد.

کنترل خونریزی لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان اولین گام برای مدیریت خونریزی لثه است. دو بار در سال برای پاکسازی تخصصی دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دچار التهاب لثه شده باشید دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد و مسواک زدن صحیح را به شما آموزش می دهد. مسواک زدن و نخ دندان می تواند پلاک را از خط لثه برطرف کند و خطر ابتلا به بیماری پریودنتال را کاهش دهد.

همچنین دندانپزشک شما ممکن است استفاده از یک دهانشویه ضد عفونی کننده را برای به حداقل رساندن پلاک در دهان توصیه کند. شستشو با آب نمک نیز می تواند به تسکین لثه های متورم که به راحتی دچار خونریزی می شوند، کمک کند.

از یک مسواک نرم استفاده کنید تا لثه های ملتهب آسیب نبینند، به خصوص اگر پس از مسواک زدن دندان ها دچار خونریزی می شوید. مسواک های سخت و زبر می توانند لثه های شما را بسایند. حتی می توانید از مسواک برقی استفاده کنید. این مسواک ها به شما کمک می کنند راحت تر از یک مسواک عادی خط لثه را پاک کنید.

به پزشک خود مراجعه کنید. یک معاینه فیزیکی و خونی کامل می تواند به تعیین علت خونریزی کمک کند. درمان با توجه به شرایط شما متفاوت خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.