کورک و کفگیرک (راه درمان گیاهی و سنتی،علائم و عوارض)

درمان گیاهی کورک,درمان خانگی کورک,عکس کورک,درمان دمل چرکی کشاله ران,انتی بیوتیک برای درمان کورک,درمان کورک تناسلی,کورک مقعدی
کورک و کفگیرک دو بر آمدگی دردناک و پر از چرک است که وقتی باکتری و میکروب یک یا چند فولیکول مو را آلوده و ملتهب می کند زیر پوست ایجاد می شود.
کورک معمولاً به صورت یک بر آمدگی قرمز رنگ ظاهر می شود که نسبت به لمس حساس است ، یعنی وقتی به آن دست می زنید احساس درد می کنید.این بر آمدگی ها به سرعت از چرک پر می شوند ، بزرگتر و دردناک تر شده تا آنکه پاره می شوند و چرک آن بیرون می ریزد.

کفگیرک، مجموعه ای از چند کورک است که زیر پوست و در یک منطقه مرتبط با هم تشکیل می شود.

معمولاً اگر کورک ، یک عدد باشد ، می توان در خانه از آن مراقبت نمود، ولی هرگز نباید کورک را فشار داد یا سوراخ کرد زیرا این کار سبب انتشار عفونت می شود. در صورتیکه کورک یا کفگیرک بیش از حد دردناک باشد و بیش از دو هفته به درازا کشیده باشد و یا همراه تب ایجاد شده باشد ، باید به پزشک مراجعه کرد.

علل
وقتی یک یا چند فولیکول مو، یعنی محور لوله ای شکلی که مو از آن بیرون می آید به علت وجود باکتری های استافیلو کوکی آلوده می گردد، کورک ایجاد می شود.
این باکتری ها که به طور طبیعی روی پوست و گاهی حلق و راهگذرهای بینی زندگی می کنند، سبب بروز تعدادی از بیماری های جدی از جمله ذات الریه، مننژیت، عفونت های مجرای ادرار و آندوکاردیت (عفونت آستر درونی قلب) می گردند.
همچنین، این باکتری ها ،علت بسیار مهم عفونتهای درون بیمارستان و بیماری های ناشی از مصرف غذای آلوده هستند.

باکتری های استافیلوکوکی که سبب ایجاد کورک می شوند معمولاً از طریق بریدگی، خراش یا پارگی پوست ،وارد بدن می شوند.
به محض ورود این باکتری ها، گویچه های سفید اختصاصی شده ای که نوتروفیل نام دارند به محل حمله می کنند تا عفونت را از بین ببرند. این امر سبب ایجاد آماس و در نهایت ایجاد چرک می شود. چرک در واقع آمیزه ای از گویچه های سفید ، باکتری و یاخته های مرده پوست است.

نشانه ها
1- کورک:
کورک معمولاً به صورت یک برآمدگی دردناک به رنگ صورتی یا قرمز به صورت ناگهانی ظاهر می شود. این برآمدگی معمولاًدارای 1تا 2 سانتی متر قطر است. ممکن است پوست اطراف کورک نیز قرمز و متورم باشد .

ظرف چند روز، این برآمدگی مملو از چرک خواهد شد. پیش از آنکه نوک برجستگی به رنگ زرد مایل به سفید درآمده و در نهایت پاره شده و چرکش به بیرون بریزد، گاهی بزرگ شده و به اندازه یک تخم مرغ می شود. کورک، عموماً ظرف چند هفته به طور کامل ازبین می رود ولی گاهی ممکن است یک ماه یا بیشتر ادامه یابد. معمولاً کورک های کوچک بدون آنکه اثری از خود برجای بگذارند از بین می روند ولی کورک بزرگتر از خود داغ برجای می گذارد.

ممکن است کورک در هر نقطه از پوست بروز کند ولی اصولاً بیشتر روی صورت ، گردن، زیر بغل، سرین ها یا ران ها و بیشتر در مناطق مودار بدن دیده می شود که بیشتر عرق می کنند یا به هم سائیده می شوند.

ممکن است کورک شبیه برجستگی های دردناک و ملتهب آکنه کیستیک باشد ولی در مقایسه با کیست های آکنه، کورک معمولاً قرمز تر بوده یا در کناره ها، ملتهب تر و دردناک تر است.

2- کفگیرک
کفگیرک، مجموعه ای از چند کورک است که غالباً در پشت گردن، شانه ها یا ران ها ظاهر می شود. از آنجا که شکل این مجموعه در سطح پوست پس از رسیدن و بیرون آمدن چرک دارای چند سوراخ بوده و به کفگیر شبیه است، در فارسی به آن کفگیرک می گویند. کفگیرک نسبت به کورک سبب ایجاد عفونت عمیق تر و شدید تر می شود. همچنین پیدایش و ترمیم کفگیرک نسبت به کورک آهسته تر است وبه احتمال زیاد تر از خود داغ برجای می گذارد. کفگیرک گاهی با خستگی، تب و لرز بروز می نماید.

ملاقات با پزشک
معمولاً در موارد بروز کورک کوچک، می توان خود اقدام به درمان کرد ولی اگر کورک در صورت یا روی فقرات ایجاد شده باشد و یا در صورت یا روی فقرات ایجاد شده باشد و یا در صورت بروز هریک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:
• کورکی که به سرعت وخامت می یابد یا بیش از حد درد دارد.
•کورک هایی که بسیار بزرگ هستند و ظرف 2 هفته از بین نرفته اند و یا با تب همراه اند.
• بروز مکرر کورک.
• پیدایش خطوط قرمز رنگ منشعب از کورک که شناسه ورود عفونت به دستگاه لنفی است.
• وجود هر بیماری که سبب کاهش قدرت دستگاه ایمنی شود مانند پیوند عضو یا عفونت HIV
کودکان و بزرگسالان سالمندی که دچار یک یا چند کورک می شوند نیز باید زیر نظر باشند.

عوامل خطر ساز
اگرچه همه افراد و از جمله افراد سالم ممکن است به کورک یا کفگیرک مبتلا شوند ولی عوامل زیر احتمال بروز این حالات را افزایش می دهند:

تماس نزدیک با شخص دچار عفونت استافیلو کوکی. در صورتی که با شخصی دچار کورک یا کفگیرک زندگی می کنید،احتمال دارد به کورک یا کفگیرک مبتلا شوید.

بیماری قند. در این بیماری مقابله بدن با عفونت از جمله عفونت های باکتریایی پوست دشوار می شود.

سایر بیماری های پوست. از آنجا که بیماری های پوست سبب از بین رفتن سد حفاظتی پوست می شوند بنابر این هر نوع بیماری پوستی مانند آکنه و التهاب پوست (درماتیت) سبب حساس شدن انسان نسبت به کورک و کفگیرک می شود.

سازش دستگاه ایمنی. اگر دستگاه ایمنی به هر علتی با بیماری موجود کنار آمده و سازش کرده باشد، احتمال بروز کورک و کفگیرک بیشتر است.

عوارض
مسمومیت خون. در بعضی موارد، باکتری های موجود در کورک وارد جریان خون شده و به بخش های دیگر بدن منتقل می شوند. این انتشار عفونت را مسمومیت خون یا سپسی می نامند که خطرناک است.
در آغاز، مسمومیت خون سبب بروز شناسه ها و نشانه ها یی مانند لرز، افزایش تب،تند شدن ضربان قلب و احساس کسالت شدید می شود.
ولی این حالت ممکن است به سرعت پیشرفت کرده و به بروز حالت شوک بیانجامد که با سقوط فشار خون و درجه حرارت ،اغتشاش فکر، ناهنجاری های لخته شدن خون و خونروی پوست همراه است.
مسمومیت خونی، یک حالت اورژانس طبی است و در صورتی که درمان نشود، سبب هلاکت بیمار می شود.

استافیلوکوک مقاوم. یک مشکل بالقوه وخیم دیگر، پیدایش سویه مقاوم به داروی استافیلوکوک طلایی است.
این نوع باکتری که در نوشته ها ی طبی به استا فیلو کوک طلایی مقاوم به متی سیلین یا MRSA معروف است بسیار مسری است و در شرایط غیر بهداشتی و محیط های پر جمعیت یا در موارد مشترک بودن وسایل ورزشی یا حوله به سرعت انتشار می یابد.
با وجودی که این نوع باکتری نسبت به چند آنتی بیوتیک دیگر عکس العمل می کند ولی MRSA نسبت به ترکیبات پنی سیلین مقاوم بوده و درمان آن بسیار مشکل است.

درمان طبی و دارویی کورک

با ایجاد برش در بالای کورک، پزشک کار زهکشی کورک بزرگ یا کفگیرک را آغاز می کند. این کار سبب تسکین درد می شود و بهبودی را تسریع می کند و به کاهش داغ کمک می کند.
آن دسته از عفونت های عمقی را نمی توان به طور کامل زهکشی کرد با گاز استریل می پوشانند تا چرک به تدریج خارج شود. گاهی برای کمک به ترمیم عفونت های شدید یا راجعه، پزشک از تجویز آنتی بیوتیک استفاده می کند.

موارد شدید نیاز به آنتی بیوتیکهای سیستمیک مانند سفالکسین و تخلیه عفونت دارند. موارد خفیف به درمان موضعی مانند پماد و صابون آنتی باکتریال پاسخ میدهند.
گاهی پزشک ممکن است چرک را با ایجاد یک برش کوچک در مرکز کورک با استفاده از یک سوزن استریل تخلیه کند. این کار معمولا بدون درد است. احتمال دارد کورک‌های بزرگ، تحت بی‌حسی موضعی، نیاز به شکافته شدن توسط چاقوی جراحی داشته باشند. البته هیچ‌گاه نخواهید که خودتان این‌ کار را انجام دهید.
در گذشته و در طب ایران باستان برای درمان کورک از پماد سیاه که همان روغن سیاه یا اکتیول، که برای درمان دمل چرکی هم به کار می‌رود، استفاده می‌شد.
بدون درمان نیز کورک در عرض ۱۰ تا ۲۰ روز بهبود می‌یابد. ولی با درمان، قاعدتا کورک در مدت زمان کمتری خوب می‌شود، شدت علائم کمتر است و احتمال بروز کورک‌های جدید نیز کمتر می‌شود.
اگر دارای مشکلات زیر باشید، کورک پوستی در شما شدیدتر می باشد، این مشکلات عبارتند از: دیابت، مشکلات سیستم ایمنی، سوء تغذیه، بهداشت ضعیف و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن.

شیوه زندگی
انجام اقدامات زیر به تسریع ترمیم عفونت و پیشگیری از انتشار آن کمک می کند:
• استفاده از کمپرس گرم روی محل مبتلا. هرچند ساعت به مدت حد اقل 10 دقیقه این کار را انجام دهید. در صورت امکان، ابتدا پارچه را وارد آب نمک گرم کنید. این کار سبب می شود سر کورک زودتر باز شده و چرک بیرون آید.

• دو تا سه بار در روز ، کورک را به ملایمت بشوئید. بعد از شستشو می توانید روی محل را آنتی بیوتیک گذاشته و با باند بپوشانید.

• هرگز کورک را فشار ندهید یا سوراخ نکنید. این کار سبب انتشار عفونت می گردد.

• بعد از هر بار دست زدن به کورک، دستها را یه طور کامل بشوئید. همچنین لباس ها ، حوله ها یا کمپرس هایی را که با منطقه آلوده تماس داشته اند خشک شوئی کنید.

پیشگیری
اگرچه همیشه هم به ویژه در مواردی که دستگاه ایمنی با بیماری خاص کنار آمده ، پیشگیری از بروز کورک امکان پذیر نیست ولی انجام اقدامات زیر به پیشگیری از بروز عفونت استافیلو کوکی کمک می کند:

• به طور منظم دستها را با آب و صابون ملایم بشوئید یا از محلول الکل استفاده کنید. شستن دقیق دست ، بهترین روش دفاع در برابر اجرام میکروبی است.

• حتی بریدگی ها و خراش های کوچک را کاملاً پاکیزه نگاه دارید. زخم را با آب و صابون بشوئید و روی زخم را با پماد آنتی بیوتیک بپوشانید.

• روی زخم را بپوشانید. بریدگی ها وخراش ها را پاکیزه نگاه دارید و با بانداژ استریل خشک بپوشانید تا شفا یابند.

• از وسایل شخصی استفاده کنید. از وسایل مشترک مانند حوله، تیغ، لباس و وسایل ورزشی مشترک استفاده نکنید. عفونت های استا فیلو کوکی از راه وسایل و نیز از شخص به شخص انتقال می یابند. اگر دچار زخم یا بریدگی هستید، حوله ها و لباس های خود را با استفاده از ماده ضد عفونی کننده و آب داغ و افزودن بلیچ (مایع سفید کننده) به آنها بشوئید و با خشک کن گرم، خشک کنید.