صبحانه مناسب کودکان و نوجوانان

صبحانه برای کودکان مدرسه,صبحانه مدرسه,بهترین صبحانه برای کودک ۲ ساله,صبحانه سالم برای کودکان,صبحانه سالم برای دانش آموزان,تزیین صبحانه سالم,صبحانه برای کودکان ۱ ساله,صبحانه مقوی برای کودکان,صبحانه مقوی برای کودک یک ساله،روش تهیه صبحانه برای بچه ها.خوردن صبحانه برای کودکی که آماده ی رفتن به مهد کودک و مدرسه می شود، بسیار مهم است و مادران عزیز باید به این وعده ی غذایی اهمیت ویژه ای بدهند.

در حالیکه عمدتا مادران کارمند بخاطر مشغله های زیاد گاهی اوقات ناچارند تنها به نان تست و یا کیک و بیسکویت بعنوان صبحانه بچه ها قناعت کنند.

کودکان و نوجوانان در فصل مدرسه به توجه بیشتری نیازمندند تا علاوه بر رشد صحیح از نظر قدرت یادگیری هم دچار مشکل نشوند. تنوع در مواد صبحانه سبب جلب کودک به مصرف صبحانه می شود و این روش در سنین بالاتر هم رغبت افراد را به صرف صبحانه افزایش می دهد .

تخم مرغ صبحانه ای بسیار مقوی برای فرزند شما است. تخم مرغ غنی از پروتئین است و مصرف آن فرد را سیر نگه می دارد. املت آسانترین صبحانه ایست که می توان با تخم مرغ آماده کرد.

اگر وقت کافی برای درست کردن املت را هم ندارید ، می توانید تخم مرغ را شب قبل آب پز کنید به این ترتیب کودکانتان می توانند صبح روز بعد صبحانه ای مغذی و فوری را میل کنند.

نان سنگگ همراه با پنیر و گرده صبحانه کاملی به شمار می آید. همچنین مصرف کره نیز به شرط رعایت تعادل و نداشتن اضافه وزن مانعی ندارد.

کره همراه مربا، عسل و خرما بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه را تامین می نماید؛ کره منبع خوبی از ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین a و d است.

کره بادام زمینی نیز از نظر میزان پروتئین و کالری غنی است. جو دو سر پرک گزینه ای مناسب دیگری برای صبحانه است. کودکان مزه تسکین دهنده این غله را دوست خواهند داشت. پخت این غله ۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

صبحانه کودکان در فصل مدارس

بچه‌ها باید در طول ساعات درس، سطح قند خونی مناسبی داشته باشند. صبحانه خوب می‌تواند بر کاهش خستگی آن‌ها سر کلاس و افزایش گیرایی و تمرکز آن‌ها تأثیرگذار باشد.
ذائقه و طعم‌های مورد علاقه کودک برگرفته از الگوهایی است که در خانواده شکل گرفته. وجود هرگونه استرس مانند مشاجرات خانوادگی به راحتی می‌تواند بر میزان اشتهای کودک اثر گذاشته و تمایل او را به غذا خوردن کاهش دهد.
نکته مهم درباره انتخاب نوع غذا این است که بدانیم ذائقه کودک با افزایش سن تغییر می‌کند. همین مورد به راحتی وضعیت غذا خوردن کودک را دگرگون می‌کند. صبحانه به دلیل افزایش سوخت و‌ساز بدن در هنگام صبح، برای کودکان اهمیت فراوان دارد.
از طرف دیگر تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که صرف صبحانه باعث افزایش قدرت یادگیری و ایجاد تمرکز بیش‌تر در کودکان می‌شود.
اطلاعات ثبت شده در منابع تغذیه‌ای نشان می‌دهد کودکانی که ۲۰ دقیقه قبل از آغاز کلاس، صبحانه میل می‌کنند، نسبت به گروهی که یک ساعت قبل، صبحانه مصرف کرده‌اند، تمرکز بهتر و نمرات بالاتری دارند.
با توجه به این نکته که بیش‌ترین فعالیت فکری کودکان به ویژه در سنین مدرسه ساعات آغازین روز است، پس صبحانه باید شامل مواد غذایی باشد که بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را (معادل ۶۰۰ تا۷۰۰ کالری برای پسران و حدود ۵۰۰ تا۶۰۰ کالری برای دختران) تأمین کند. برای تأمین انرژی مورد نیاز انواع نان، غلات آماده صبحانه مانند برشتوک، همچنین مربا، کره، عسل، خامه، حلیم و برای تأمین پروتئین مصرف پنیر، تخم‌مرغ و شیر توصیه می‌شود.
نیاز به ویتامین و املاح را می‌توان با مصرف انواع میوه به صورت تازه یا خشک مانند برگه‌ها یا آبمیوه‌های تازه تهیه شده در منزل تأمین کرد. مناسب‌ترین روش برای استفاده از مواد غذایی ذکر شده و اطمینان از تأمین نیازهای کودک در این وعده، صرف برنامه غذایی چرخشی در طول هفته است.
مصرف صبحانه‌های حاضری به علت شاغل بودن مادران و نبود فرصت کافی برای جمع‌شدن سرسفره، از دلایل عدم توجه و تمایل کودکان به صرف صبحانه است.
تکراری و یکنواخت بودن مواد خوراکی، ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه و مواردی از این قبیل به راحتی شوق و تمایل خوردن صبحانه را از بین می‌برد.
رعایت مواردی مانند چیدن سفره‌ای زیبا بر اساس تمایلات کودک، استفاده از رنگ‌های شاد مانند رنگ نارنجی، عدم مصرف شام پر حجم و دیر وقت، صرف صبحانه توسط خود والدین، فراهم‌کردن محیطی به دور از نگرانی و ترس و انتقال حس دوست داشتن به فرزندان، باعث تحریک اشتهای کودکان و افزایش تمایل آن‌ها به مصرف این وعده غذایی مهم می‌شود.