فواید و مضرات طالبی

طالبی (فواید و خواص،روش های مصرف،مضرات)

طالبی cantaloupe و سایر ملون melonهای تابستانی نمونه کاملی از میان وعده ها برای پیک نیک های تابستان است. میزان بالای آب موجود دراین میوه به رفع بی آبی و مقابله با گرماکمک می کند ضمن آنکه به خاطر طعم ومزه ای که دارد می توان از آن برای کودکان و بزرگسالان به عنوان دسر استفاده کرد. طعم کم شیرین و آبدار طالبی، این میوه را برای هر مشکل پسندی ماکول و لذیذ می کند.

طالبی را به نام های دیگراز جمله ملون مشکی muskmelon ملون mushmelon ، ملون سنگی rock melon و ملون فارسی persian melon نیز می شناسند. این گیاه از تیره کدو است.

مواد مغذی طالبی

یک فنجان ملون قاچ زده شده (حدود 156 گرم) حاوی 53 کالری، 3/0 گرم چربی، 13 گرم کربوهیدرات تام، 12گرم قند، 4/1 گرم فیبر، 3/1 گرم پروتئین،106 % ارزش روزانه ویتامین A، 95% ویتامین C، 1% کلسیم و 2% نیاز آهن. همچنین مقدار ذکر شده5% یا بیشتر از ارزش نیاز روزانه ویتامینk ، ویتامین B6 ،فولات، منیزیم و پتاسیم را تدارک می بیند.

در طالبی آنتی اکسیدان های فراوان شامل کولینcholine زآزانتین Zeaxanthin و بتاکاروتن وجود دارد که همه به کار حفاظت در برابر بیماری ها و شرایط کسالت های بسیار از سرما خوردگی گرفته تا سرطان تاثیر دارند.

منافع احتمالی

مصرف هر نوع میوه و سبزی از هر نوع با کاهش خطر بسیاری از حالات سلامت مرتبط وبا شیوه زندگی همراه است. نتایج بررسی های بسیار انجام شده حاکی از آن است که افزایش مصرف خوراکی های گیاهی مانند طالبی سبب کاهش احتمال چاقی، مرگ ومیر کلی، دیابت و بیماری قلب شده و در عین حال سبب سلامت قیافه و مو، افزایش انرژی و پائین تر بودن وزن کلی می شود.

دژنرسانس ماکولای مرتبط با سن. آنتی اکسیدان زآزانتین که در طالبی موجود است،اشعه های نور آبی را فیلتر می کند و تصورمی رود در سلامت چشم نقش حفاظتی دارد و جلوی صدمه به علت دژنرسانس ماکولا macular degeneration را می گیرد.

نشان داده شده است که مصرف بیشتر همه میوه ها( 3 یا 4 ظرف در روز) سبب کاهش خطرو پیشرفت دژنرسانس ماکولای مرتبط با سن می شود.

آسم. در افرادی که مقدار زیادی از بعضی موادمغذی مصرف می کنند، خطر ایجاد آسم کمتر است.یکی از این مواد مغذی بتا کاروتن است که در میوه های زرد و نارنجی رنگ مانند طالبی،کدو حلوایی، هویج و سبزی هایی که برگ سبز و بزرگ دارند مانند اسفناج وکلم پیچ وجود دارد. ویتامین C یک ماده مغذی مهم دیگراست که انسان را در برابر آسم حفاظت می کند و به فراوانی در طالبی ونیز مرکبات ومیوه های حاره ای وجود دارد.

فشار خون. فیبر، پتاسیم، ویتامین C و کولین موجود در طالبی از عوامل پشتیبانی از سلامت قلب می باشند. مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم به کاهش فشارخون کمک می کند.مصرف مقدار کافی پتاسیم تقریباً همچون کاهش مصرف سدیم در درمان افزایش فشار خون اهمیت دارد.

غذاهایی که مقدار پتاسیم بالا دارند

عبارتند از طالبی، آناناس ، گوجه فرنگی، پرتقال، اسفناج وموز.

مصرف پتاسیم به مقدار زیاد با کاهش خطر استروک، حفاظت در برابر از دست رفتن توده ماهیچه، حفظ تراکم موادمعدنی استخوان و کاهش ایجاد سنگ های کلیه همراه است.

سرطان: جیره غذایی سرشار از بتا کاروتن از منابع گیاهی مانند طالبی دارای نقش حفاظتی علیه سرطان پروستات است. این پژوهش در بخش تغذیه دانشکده بهداشت عامه دانشگاه هاروارد انجام شده است( 5). همچنین ثابت شده بتا کاروتن باایجاد سرطان کولون در جمعیت ژاپن رابطه معکوس دارد(4)

گوارش. از آنجا که میزان فیبر و رطوبت در طالبی بالاست به پیش گیری از یبوست کمک می کند، سبب نظم دفع شده و سلامتی مجرای گوارش را حفظ می کند.

آب رسانی. با مقدارآب ومحتوای الکترولیت بالا، طالبی میان وعده ای مناسب برای پیشگیری از بی آبی در ماههای گرم تابستان است.

التهاب. کولین ماده مغذی بسیار مهم و جامع الاطراف در طالبی است و در حفظ خوابیدن، حرکت عضله، یادگیری و حافظه به بدن کمک می کند. کولین به حفظ ساختار غشاهای یاخته ای کمک می کند، در انتقال تکانه های عصبی موثر است و در جذب چربی و کاهش التهاب مزمن دخالت دارد (1)

پوست و مو. خوردن میوه هایی مانند طالبی برای مو سودمند است زیرا حاوی ویتامین A می باشندکه ماده ای مغذی برای تولید سبوم است. سبوم رطوبت و سلامت مو را حفظ می کند. ویتامین برای رشد تمامی بافت های بدن از جمله پوست ومو لازم است.

مصرف مقدار کافی ویتامین C برای ساخت و حفظ کلاژن ضروری است که خودبه پوست و مو شکل می دهد. یک فنجان طالبی قاچ شده 97% نیاز روزانه ویتامین C را تامین می کند.

طالبی در آب رسانی به پوست و مونقش حیاتی دارد. حتی می توان از طالبی به عنوان کاندیشنر مواستفاده کرد. به این منظور می توان طالبی و اووکادو را با هم مخلوط و له کرد وروی مومالید و 10 دقیقه به حال خود گذاشت تا رطوبت گرفته و جلا یابد.

خواص درمانی گرمک و طالبی

1- طالبی میوه ای اشتها آور است.

2- طالبی، ادرارآور، نرم کننده (ملیّن) و موجبطراوت و شادابی پوست بدن است.

3- خوردن طالبی، بعد از غذا برایدرمان کم خونی مفید است.

4- مصرف طالبی برای کسانی که سل ریوی دارند و یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است.

5- گرمک سرشار از ویتامین هایa وc و سلولز است.

6- گرمک ملّین است؛ مخصوصاً برای کسانی که از یبوست می نالند مفید است.

7- گرمک و طالبی، تشنگی را در تابستان تسکین می دهد.

8- گوشت طالبی برای تسکین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست موثر است.

9- آب طالبی برای نرم نمودن پوست مفید است.

استفاده در غذا

برای انتخاب طالبی ، آن طالبی را انتخاب کنید که سفت، سنگین و قرینه بوده و دارای نقاط نرم یا کوبیدگی نباشد. طالبی در فصل خود دارای گوشتی روشن تر و طعمی شیرین تر و آبدارتر است. طالبی های خارج از فصل نرم تر بوده و طعم کمتری داشته و حتی ممکن است بی مزه باشند.

• یکی از بهترین و ساده ترین راه های مصرف طالبی، نصف کردن و خوردن طالبی با قاشق است.

• می توان با پاپایای تازه، آناناس،طالبی و انبه یک سالاد مناطق حاره تهیه کرد.

• می توان در لیوان لیموناد، آیس تی یا آب قدری پالوده طالبی ریخت تا طعم میوه تازه بگیرد.

• با پاپایا، انبه، طالبی، فلفل قرمز، سالسای تازه ای به دست می آید که می توان با تاکوی ماهی میل کرد.

• بگذارید طالبی یخ بزند و سپس آن را درون آب آناناس بریزید و یا با ماست مصرف کنید.

• می توان از طالبی و توت فرنگی برای کودکان کباب میوه درست کرد و با ماست مصرف نمود.

خطرات بالقوه

برای مصرف طالبی باید پوست سطح بیرون آن را پیش از بریدن کاملاً شست زیرا به این ترتیب از خطر آلودگی به باکتری های زیان آور مثل سالمونلا جلوگیری می شود.

در سال گذشته آلودگی پوست طالبی به لیستریا سبب آلودگی 12 نفر و مرگ یک نفر در آمریکا شد(2013)

استفاده از داروهای بتابلوکر سبب افزایش پتاسیم خون می شود، به این جهت استفاده از خوراکی هایی که دارای مقدار زیاد پتاسیم هستند مثل طالبی در صورت مصرف بتا بلوکرها باید با احتیاط صورت گیرد.