سقز بخوریم یا آدامس؟

سقز ماده‌ای است که بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ماده کاملا طبیعی است و مواد قندی زیادی ندارد بنابراین مصرف آن باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود.

به سقز مواد افزودنی اضافه نمی‌شود و از این نظر نسبت به آدامس‌هایی که حاوی افزودنی هستند، ارجحیت دارد، اما سقز فوق‌العاده سفت است و جویدن آن برای افرادی که دندان‌ها و لثه حساسی دارند، مناسب نیست.

همچنین افرادی که به تازگی دندان‌هایشان را پر یا روکش کرده‌اند یا دندان‌درد دارند نباید از سقز استفاده کنند.

در حال حاضر آدامس‌هایی که دارای تاییدیه از انجمن‌های دندان‌پزشکی هستند برای جویدن توصیه می‌شوند.

این آدامس‌ها دارای قند زایلیتول یا گزیلیتول هستند و پوسیدگی دندانی ایجاد نمی‌کنند. در واقع، در آدامس‌هایی که امروزه تولید می‌شود عمدتا از قند- الکل استفاده می‌شود که میکروارگانیسم‌ها نمی‌توانند آن را تجزیه کنند. در نتیجه باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شوند، بنابراین هنگام خرید آدامس به برچسب آن دقت کنید و ببینید از قند- الکل‌هایی مثل گزیلیتول برای تولیدشان استفاده شده یا نه؟

نرم بودن از دیگر مزیت‌های این آدامس‌هاست که فشاری به دندان‌ها و لثه وارد نمی‌کند. جویدن آدامس و سقز هر دو باعث افزایش ترشح بزاق می‌شوند. هرچه ترشح بزاق هنگام غذاخوردن یا در حالت عادی بیشتر باشد pH دهان به سمت قلیایی می‌رود بنابراین از اسیدی شدن pH دهان جلوگیری می‌شود.

هرچه ‌pH دهان به سمت اسیدی برود،‌ پوسیدگی دندان افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل گفته می‌شود حتی بعد از خوردن غذاها و میوه‌های ترش‌ هم دهانتان را بشویید تا دهان اسیدی نماند.

جویدن آدامس و سقز باعث هضم غذاها نیز می‌شود اما در عین حال می‌تواند مقدار زیادی هوا را وارد معده کند. این مساله باعث تولید نفخ و دردهای شکمی می‌شود بنابراین افرادی که از نفخ و ورم معده رنج می‌برند یا ترشح زیاد اسید معده دارند، بهتر است از جویدن آدامس خودداری کنند.