راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری

دندان‌های شیری از پنج‌ماهگی شروع به رویش می‌کنند. هر کودک تا یک‌سالگی شش عدد دندان شیری دارد. همه‌ی این دندان‌ها در جلو قرار دارند. چهار دندان در ردیف بالا و دو دندان در ردیف پایین قرار می‌گیرند.

البته گاهی پیش می‌آید که کودکی از همان بدو تولد دندان دارد. این دندان‌ها را دندان‌های جنینی می‌نامند. از آنجاکه این دندان‌ها ممکن است نوزاد را دچار مشکل تنفسی کنند، باید آنها را کشید.
پوسیدگی دندان شیری چگونه اتفاق می‌افتد؟با شروع رویش دندان شیری یعنی از شش ماهگی باید رعایت بهداشت دهان و دندان شروع شود.

استفاده از مسواك انگشتی خیلی توصیه نمی‌شود، چون در برداشتن پلاك میكروبی تاثیر خوبی ندارند و باید از مسواك مخصوص كودكان باید استفاده شود. در كودكانی كه شیر شبانه میل می‌كنند نیز باید از خمیردندان حاوی فلوراید به اندازه خیلی كم هم استفاده شود.

آیا دندان شیری نیاز به ترمیم دارد؟

این باور كه دندان شیری می‌افتد و دندان دائمی در می‌آ‌ید، غلط است و وجود دندان شیری تا زمان افتادن طبیعی آن اهمیت دارد. سوءتغذیه و افت وزن، تاثیر منفی بر زیبایی كودك و تاثیر منفی برتكلم كودك خواهد داشت. علاوه براین دندان‌های شیری یك راهنما هستند و فضا را برای رویش دندان دائمی حفظ می‌كنند.

چه نوع مواد غذایی پوسیدگی دندان را تسریع می‌كند؟
مواد غذایی شیرین، شكلات، شیرینی، كیك و نوشابه گازدارعامل پوسیدگی هستند. توصیه می‌شود تعداد میان وعده‌های شیرین در همه افراد محدود شود و بیش از دوبار در روز نباشد و تا جای ممکن با وعده غذایی اصلی همراه شود. اگر غیر از این باشد، بعد از استفاده از این خوراكی‌ها، شست‌وشوی دهان انجام شده یا یك جرعه آب نوشیده شود.

باكتری‌های پوسیدگی‌ زا چگونه عمل می‌كنند؟
نوزاد در بدنش میكروب ندارد و به‌تدریج آن را از محیط جذب می‌كند. باكتری پوسیدگی‌زا در90 درصد موارد از طریق مادر و بزاق مادر وارد بدن نوزاد می‌شود. استفاده از قاشق، بشقاب و لیوان مشترك در انتقال باكتری نقش دارد. همچنین بوسیدن بچه از طریق دیگران و مادر نباید انجام شود.

آیا پوسیدگی دندان شیری با پوسیدگی دندان دائمی مرتبط است؟
بله. اگر بهداشت دهان و دندان رعایت شود و كودك روزی دوبار با مسواك و خمیردندان حاوی فلوراید مسواك بزند و فلوراید تراپی انجام شود، دندان‌ها دچار پوسیدگی نمی‌شود.

فلوراید تراپی تا چه زمان و به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟
این‌كار تا 15-14 سالگی انجام می‌شود. استفاده از شیار پوش یا فیشورسیلنت برای دندان‌های دائمی به‌خصوص آسیای بزرگ با نظر دندانپزشك در صورتی كه شیارهای عمیق در این دندان‌ها باشد، توصیه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.