ذلیل و درمان بثورات پوستی در کودکان

آشنایی با بثورات پوستی در کودکان (عبت و روش درمانی)

آیا از بثورات جلدی که بر روی پوست کودک تان ایجاد شده تعجب کرده اید؟ بیماری ها، آلرژی ها، گرما یا سرما اغلب در پشت تغییرات پوستی بچه ها قرار دارد. بسیاری از این مشکلات پوستی خیلی مهم نیستند و به راحتی درمان می شوند.

با آگاهی از مشکلات مختلف پوستی می توانید به راحتی آنها را تشخیص دهید و هرچه زودتر نزد پزشک بروید. البته همیشه باید در مورد تشخیص علت بثورات و درمان مناسب با پزشک مشورت کنید.

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی توسط قارچ هایی که در قسمت های مرده پوست و بافت ناخن زندگی می کنند، ایجاد می شوند. این عفونت ها به صورت تکه های قرمز، پوسته پوسته یا متورم دیده می شود. سپس به صورت حلقه های قرمز و خارش دار در می آیند.

حلقه ها، بزرگتر شده، با مرزهای پوسته پوسته یا تاول دار نمایان می شوند. عفونت های قارچی از طریق تماس پوستی منتقل می شوند.

کودکان و نوجوانان نیز می توانند با به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند حوله یا وسایل ورزشی مانند کفش، این عفونت ها را به یکدیگر منتقل کنند. پزشکان معمولاً این عفونت ها را با کرم های ضدقارچ درمان می کنند.

بیماری پنجم

این بیماری مسری است و معمولاً خفیف بوده و در عرض چند هفته از بین می رود. بیماری پنجم با علائمی شبیه سرماخوردگی شروع می شود. در این بیماری، پوست صورت قرمز می شود که به آن گونة سیلی خورده گفته می شود و علاوه بر آن بثورات پوستی دیگر را نیز به همراه دارد.

این بیماری از یک هفته قبل از بروز بثورات پوستی بیشترین آلوده کنندگی را دارد و از طریق سرفه و عطسه منتقل می شود. بیماری پنجم با استراحت، مصرف مایعات و استفاده از داروهای ضددرد، درمان می شود. اگر فرزندتان مبتلا به بیماری پنجم شده و باردار نیز هستید با پزشک تان تماس بگیرید.

آبله مرغان

این بثورات امروزه به دلیل استفاده از واکسن خیلی کمتر دیده می شوند. این بیماری بسیار مسری بوده و به راحتی گسترش پیدا می کند. علائم به صورت نقاط قرمز، خارش دار و در برخی موارد به صورت تاول دیده می شود که در تمام نقاط بدن پخش شده اند.

این تاول ها ابتدا آبدار بوده سپس خشک شده و پوسته دار می شوند. آبله مرغان می تواند بسیار جدی باشد. همه کودکان باید واکسن آبله را دریافت کنند.

زرد زخم

زرد زخم، توسط باکتری ایجاد شده و باعث ایجاد زخم های قرمز یا تاول دار می شود. این زخم می تواند باز شده و ترشحاتی از آن خارج شود و باعث ایجاد یک پوستة زرد یا قهوه ای شود.

زخم ممکن است در هر نقطه ای از بدن دیده شود اما عمدتاً در اطراف دهان و بینی دیده می شود. زردزخم از طریق تماس نزدیک یا به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند حوله، اسباب بازی و… پخش می شود.

با خارش می توانید این بیماری را به نقاط دیگر بدن گسترش دهید. برای درمان این بیماری از پماد آنتی بیوتیک یا قرص استفاده می شود.

زگیل

این مشکل پوستی در اثر یک ویروس ایجاد می شود. زگیل معمولاً بدون درد بوده و مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما به راحتی از فردی به فردی دیگر منتقل می شود. همچنین از طریق تماس با وسایلی که توسط افراد آلوده دستکاری شده، منتقل می شود.

این بیماری اغلب در انگشتان و دست دیده می شود. برای جلوگیری از گسترش زگیل به فرزندتان بگویید که آنها را با ناخن نکند یا دستکاری نکند. زگیل ها معمولاً به خودی خود از بین می روند.

جوش های ناشی از گرما یا عرق سوز

جوش های عرق سوز به صورت جوش های قرمز یا صورتی است که معمولاً روی سر، گردن، شانه ها و… و بیشتر در نوزادان دیده می شود.

این بثورات اغلب در کودکانی دیده می شود که والدین شان لباس های خیلی گرم تنشان می کنند، البته ممکن است در آب و هوای خیلی گرم نیز ایجاد شوند. لباس فرزندانتان تنها باید یک لایه بیشتر از لباس شما باشد.

درماتیت تماسی

پوست بعضی از بچه ها در تماس با مواد غذایی، صابون، گیاهانی مانند پیچک سمی، بلوط و… واکنش نشان داده و دچار مشکل می شود. بثورات پوستی طی 48 ساعت پس از تماس با پوست شروع می شوند.

در موارد شدید ممکن است تورم، قرمزی، تاول بزرگ و… را ببینید. این جوش ها معمولاً در عرض یک تا دو هفته بعد از تماس از بین می روند، اما با پمادهای ضدالتهابی مانند هیدروکورتیزون نیز درمان می شوند.

کوکساکی

برخلاف نام ترسناکش، این بیماری در دوران کودکی شایع است و با یک تب شروع می شود. سپس با زخم های دهانی و بدون درد ادامه پیدا می کند و تبدیل به تاول هایی در دست و پا شده و گاهی تا باسن و پاها نیز گسترش می یابد.

این بیماری از طریق سرفه، عطسه یا استفاده از پوشک های آلوده در کودکان گسترش می یابد، بنابراین سعی کنید دست ها را با دقت بشویید. این بیماری خیلی جدی نیست و اغلب خود به خود بعد از یک هفته از بین می رود.

اگزما

کودکانی که آلرژی یا آسم دارند، مستعد ابتلا به اگزما هستند. دلیل قطعی آن هنوز مشخص نشده است؛ اما کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

مراقب قرمزی و خشکی پوست همراه با خارش شدید باشید. درماتیت آتوپیک شایع ترین نوع اگزما است. در برخی کودکان این مشکل با بزرگ تر شدن از بین رفته یا خفیف تر می شود.

کهیر

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد کهیرهای پوستی همراه با خارش و سوزش شدید شود. داروهایی مانند آسپرین (که کودکان هرگز نباید از آن استفاده کنند) و پنی سیلین می تواند باعث ایجاد کهیر شود.

حساسیت های غذایی مانند حساسیت به تخم مرغ، آجیل ها و افزودنی های غذایی و… گرما و سرما و گلودرد استرپتوکوکی نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل پوستی شود.

این تاول ها و قرمزی پوست ممکن است در هر قسمتی از بدن باشد و ممکن است در چند دقیقه بعد از تماس با ماده حساسیت زا یا چند روز پس از آن اتفاق بیفتد.

گاهی داروهای آنتی هیستامین می تواند به شما کمک کند. کهیر می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد به خصوص هنگامی که با مشکلات تنفسی یا تورم صورت همراه باشد. در این موارد یا مواردی که کهیر از بین نمی رود، حتماً با پزشک مشورت کنید.

تب مخملک

تب مخملک یک گلودرد استرپتوکوکی است که با قرمزی پوست همراه است. علائم شامل، گلودرد، تب، سردرد، شکم درد و تورم غده های گردن است. بعد از یک تا دو روز، قرمزی پوست با زمینه ای سنباده ای بروز می کند.

بعد از ۷-۱۴ روز قرمزی پوست از بین می رود. تب مخملک بسیار مسری است، بنابراین سعی کنید با شستن مکرر دست ها از گسترش آن پیشگیری کنید. با پزشک در این مورد مشورت کنید، زیرا ممکن است برای درمان، نیاز به آنتی بیوتیک باشد.

روزئولا (بیماری ششم)

روزئولا یک بیماری خفیف است که در کودکان اتفاق می افتد. کودکان ۶ ماهه تا ۲ ساله بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند و ابتلا به آن در ۴ سالگی و بالاتر به ندرت اتفاق می افتد.

این بیماری با یک سرماخوردگی شروع شده و با تب بالا برای چند روز ادامه پیدا می کند؛ سپس تب به طور ناگهانی پایین می آید و با راش های کوچک، صورتی صاف یا با سطحی کمی برآمده ادامه پیدا می کند.

این راش های پوستی ابتدا در سینه و پشت نمایان می شوند و سپس به دست ها و پاها گسترش می یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.