سنکوپ کودکان

گاهی دانش‌‌آموزان سر صف یا حین ورزش به‌طور ناگهانی چند ثانیه یا چند دقیقه از هوش می‌روند. این حالت معمولا به دلیل افت سطح هوشیاری ناگهانی ناشی از کاهش خونرسانی به مغز است که سنکوپ (syncope) نامیده می‌شود.
سنکوپ در سنین پایین یعنی حول و حوش نوجوانی معمولا علت خوش‌خیم دارد. این نوع از سنکوپ به نام «وازوواگال» مشهور است. وقتی فرد به مدت طولانی سرپا می‌ایستد یا در شرایط استرس‌زا مثل موارد هیجانی یا محیط گرم و… قرار می‌گیرد یا صحنه بدی مانند تصادف یا خون را می‌بیند، دچار افت فشارخون شدید و کاهش ضربان قلب می‌شود. در این شرایط برای چند ثانیه خونرسانی به مغز کمتر می‌شود و در نتیجه فرد دچار سنکوپ خواهد شد.
سنکوپ با افزایش سن کودک یا نوجوان کمتر می‌شود ولی تقریبا در سنین بعد از ۶۰ سالگی شیوع آن دوباره افزایش می‌یابد ولی در این سنین سنکوپ‌ها معمولا خوش‌خیم نیستند و اغلب به‌دلیل بیماری‌های قلبی- عروقی اتفاق می‌افتند.

سنکوپ ممکن است ریشه خانوادگی داشته باشد یا مرتبط با وضعیت روانی فرد باشد زیرا بعضی افراد به‌طور ذاتی دچار اضطراب زیادی هستند.

سنکوپ از نوع وازوواگال شیوع بالایی دارد ولی باید علت مشخص شود زیرا احتمال وجود بیماری‌های دیگری مانند تشنج و… مطرح می‌شود. گاهی نیز سنکوپ تکرارشونده ناشی از تشنج است. عموم مردم تصور می‌کنند تشنج باید با تکان‌ها و لرزش‌های غیرارادی
دست و پا و کف دهان همراه باشد، در صورتی که چنین نیست و در تشنج‌های کوچک این علائم دیده نمی‌شود و شاید فقط با یک کاهش هوشیاری خفیف یا حملات گذرای خفیف بروز کند که حتی تا سالیان دراز مخفی بماند و تشخیص داده نشود. پس دانش‌‌آموزانی که دچار سنکوپ‌های تکرارشونده هستند باید بررسی شوند.

گاهی سنکوپ ممکن است ناشی از بیماری قلبی تشخیص داده نشده در فرد باشد؛ یعنی اختلال در ریتم قلبی باعث کاهش خونرسانی به مغز شود.

بعد از شناسایی سنکوپ وازوواگال باید به دانش‌‌آموز آموزش داد تا در صورتی که اضطراب باعث سنکوپ می‌شود، آن را مدیریت و سعی کند از این شرایط دوری کند. یا اگر در اثر ایستادن زیاد دچار این وضعیت می‌شود از ناظم یا مدیر بخواهد که او را زودتر به کلاس راه دهند.

نکته مهم این است که چنین افرادی همیشه باید حجم مایعات بدنی خود را به اندازه کافی نگه دارند و آب زیاد بنوشند. نمک دریافتی نیز بهتر است بیشتر باشد. ورزش‌های منظم در کاهش سنکوپ موثر است. در مواقع شدید سنکوپ و نوع تکرار‌شونده، دارو نیز تجویز می‌شود.