قهوه (خواص و فواید،روش مصرف و مضرات)

زمان مصرف قهوه سبز,کپسول قهوه سبز,قهوه سبز را چگونه مصرف کنیم,طرز تهیه قهوه سبز,قیمت قهوه سبز,قهوه سبز را چگونه بخوریم,عوارض قرص قهوه سبز,قرص قهوه سبز داروخانه,بهترین زمان خوردن قهوه سبز برای لاغری,بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری,رژیم قهوه 15 روزه,لاغری با قهوه تلخ,خوردن قهوه صبح ناشتا,ایا قهوه چاق کننده است؟,خوردن قهوه در شب,خواص قهوه برای مو,ریختن قهوه در شامپو,درمان ریزش مو با قهوه,مخلوط قهوه و شامپو,تاثیر قهوه بر کبد,ترکیب قهوه با شامپو,خواص قهوه برای لاغری,ماسک تفاله قهوه,خوردن قهوه با عسل,طبع قهوه,ایا قهوه چربی سوز است

درختچه ای است نسبتاً بلند به ارتفاع 5تا 8 متر. برگهای همیشه سبز (ناخزان) ، براق، لیز، متقابل دارد. گلهای آن به رنگ سفید درخشان به طور گروهی فشرده در کناره برگها ظاهر می شوند.
میوه آن که دانه های قهوه را می دهد ، تخم مرغی به رنگ قرمز تیره که در زمان رسیدن معمولاً محتوی دو عدد دانه قهوه است که از یک طرف محدب و از طرف دیگر صاف می باشد و در امتداد طولی دانه یک شیار دیده می شود.
هر یک از دانه ها از یک پوست نازک سفید پوشیده شده و هر دو عدد دانه که در یک میوه قرار دارند از یک ماده نرم گوشتی شیرینی احاطه شده اند که روی آن را نیز یک غشای نازک به رنگ قرمز تیره پوشانیده است که همان غشای خارجی قرمز تیره میوه می باشد.

درخت قهوه دارای گونه های متعددی است که معروفترین آنها که از نظر کیفیت و خواص در درجه اول قرار دارد، قهوه عربی است و در حبشه و سودان و اغلب مناطق آفریقای استوایی به حالت وحشی و خودرو وجود دارد.
در عربستان در ناحیه یمن و اطراف مکه کاشته و پرورش داده می شود. در حال حاضر کشت و پرورش این گونه در سایر مناطق دنیا از جمله برزیل ، ونزوئلا ،جزایر آنتیل، هند و مناطق دیگر دنیا معمول است و گونه های دیگر قهوه نیز هستند که بومی سیرالئون، نیجریه، گابن، کنگو، ماداگاسکار و ساحل عاج بوده و در این مناطق نیز کاشته می شوند.
قهوه یک نوشیدنی محرک است که از دانه های رسیده و خشک و بو داده وگرد شده و گاهی از برگ های جوان بو داده آن به دست می آید.
دانه قهوه در حالت تازگی دارای رنگ کمی سبز یا مایل به زرد است، بوی ملایم مخصوص قهوه را دارد و طعمش ابتدا ملایم ولی به تدریج که آب آن از دست می رود گس می شود و پس از بو دادن بوی قوی معروف و خاص قهوه را پیدا می کند.
در بازار قهوه سبز هم به فروش می رود که آن را به فرانسوی Café Vert گویند، ولی معمولاً قهوه بو داده به فروش می رود.

ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی در دانه های قهوه وجود آلکالوئید کافئین گزارش شده است. در برگها و در میوه قهوه علاوه بر کافئین، آلکالوئیدهای آدنین، کزانتین ،هایپوکزانتین و همچنین ماده گوانین نیز وجود دارد.

کافئین یک آلکالوئید متبلور و تلخی است و به فرمول خام C8H10N4O2که از قهوه و چای گرفته می شود و مدر و محرک است.

آدنین یک آلکالوئیدی است به فرمول خام C5H5N5 که از پورین گرفته می شود و به عنوان قسمتی از اجزای نوکلئیک اسید در عضوهایی نظیر لوزالمعده و طحال یافت می شود.

کزانتین یک ترکیب متبلور ازته به فرمول خام C5H4N4O2 درارتباط با اسید اوریک می باشد، که در بعضی نسوج حیوانی و گیاهی از جمله قهوه یافت می شود. در انسان در نسج عضله ، جگر ، طحال و لوزالمعده وجود دارد و در ادرار و خون نیز یافت می شود.

هایپوکزانتین یک آلکالوئید متبلوری است به فرمول خام C5H4N4O که از خویشان نزدیک کزانتین است و در نسوج حیوانی و گیاهی یافت می شود.

گوانین یک ماده سفید متبلوری است به فرمول خام C5H5N5O که در کبد و لوزالمعده حیوانات و جانوران نظیر ماهی و نظایر آن یافت می شود و از محصولاتی است که از تجزیه نوکلئیک اسید به دست می آید.

در دانه های قهوه همچنین وجود آلکالوئید تریگونلین مواد کولین و نیاسین نیز به مقدار کم گزارش شده است.

مقدار آلکالوئید کافئین در دانه های قهوه در حدود 1 تا 1/2 درصد می باشد. در قهوه سبز یا قهوه خام در حدود 10 درصد روغن ومواد چرب و موم وجود دارد. بوی مطبوع عطر قهوه قسمتی مربوط به وجود مرکاپتان است که در قهوه بو داده وجود دارد.
سرانجام در قهوه مواد دیگری از قبیل قند و اسید کوفالیک، سیتریک اسید و… وجود دارد و پس از بو دادن قهوه مقدار قند آن کاهش پیدا می کند و از 7تا8 درصد به 1 درصد می رسد.
قهوه از محصولاتی است که در ترکیب آن مقدار قابل ملاحظه ای ازت غیر پروتئینی یافت می شود یا به عبارت دیگر مقدار عمده مواد ازته موجود در ترکیب آن غیر پروتئینی و غیر قابل استفاده است.

تاریخچه و محل رویش
از نظر خاستگاه قهوه معروف است که درخت قهوه بومی حبشه و از آن دیار برخاسته است. گفته می شود که شهرت و خواص قهوه مرهون چوپانی است که در حبشه در حین چراندن گوسفندانش روزی مشاهده می نماید که گوسفندان پس از خوردن دانه های میوه قهوه فعالیت ونشاط خاصی یافته اندو انتشار داستان مشاهدات این چوپان سر آغاز شهرت خواص دانه های قهوه شده است.

قهوه از اوان قرن پانزدهم به سایر مناطق مشرق زمین رفته و معروف است که اولین قهوه خانه ها در شهر مکه در اوایل قرن شانزدهم میلادی ایجاد و افتتاح شده و پس از آن مصرف آن به تدریج به اروپا نیز وارد و معمول گردید و در سال 1654 اولین قهوه خانه در شهر مارسی فرانسه دایر گردیده و پس از آن به تدریج در تمام اروپا و سایر مناطق عالم منتشر و معمول شده است.

خواص و کاربرد قهوه

چون کافئین برای اشخاص مبتلا به بیماری های قلبی و عصبی خوب نیست لذا برای اینکه این قبیل اشخاص نیز بتوانند از قهوه استفاده کنند و بخورند در بازار نوعی قهوه تهیه می شود که مقدار کافئین آن را تا حدود زیادی کاهش می دهند.
این نوع قهوه را قهوه بدون کافئین که بهتر است قهوه کم کافئین گفته شود می نامند. مقدار کافئین در این نوع قهوه ها معمولاً نباید از 0/5 گرم در هرکیلوگرم تجاوز نماید یعنی حداکثر 5 در ده هزار باشد.

برگ قهوه نیز در همان حدود دانه دارای کافئین می باشد، لذا از گرد برگ قهوه نیز مانند چای استفاده کرده و آن را دم نموده و می خورند و دم کرده برگ قهوه دست کمی از خود قهوه ندارد و خیلی مطبوع و با کیفیت بالا می باشد.
قهوه طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت سبز و خشک است و از نظر خواص معتقدند که خوردن دم کرده آن باز کننده گرفتگی ها بوده و مسکن دردها، غلیان خون، مسکن حدت صفرا، سودا و سوزاندن آن می باشد و اخلاط را رقیق و صاف می نماید، لذا در موارد تبهای خونی و صفراوی و سوداوی خصوصاً در اوایل و بعد از بروز آبله مفید است و برای یرقان نیز نافع است.

قهوه ملین است و مدر و رطوبتها را خشک می کند و برای سرفه بلغمی و اکثر انواع سردردها و چشم دردها و مالیخولیا و انچه که در اثر غلیظ شدن اخلاط به وجود می آید مفید است و برای بواسیر نافع است. ضماد آن با عسل برای ترمیم عضو از جا در رفته و انگشت پیچ آن با عسل برای سرفه گرم و تر نافع است. عده ای از حکمای طب سنتی معتقدند که برای مبتلایان به جذام نیز نافع است.
از نظر مضار آن گفته شده که مانع خواب و دافع شهوت است، آن سیه رو که نام او قهوه است- مانع النوم و قاطع الشهوه است.
از نظر بی خوابی و ضعیف کردن قوای جنسی عقیده بر این است که اگر قهوه زیاد بو داده باشد به طوری که سیاه شده و ضمناً خیلی کهنه باشد، این مضار را دارد ولی قهوه خام و سبز خصوصاً پوست آن علاوه بر اینکه این مضار را ندارد در بعضی از مزاجها محرک نیروی جنسی بوده و کمک به هضم غذا نیز می نماید.

علت اینکه مرسوم است در یمن که از موطنهای قهوه عربی است، قهوه دمکرده سبز را بعد از غذا می خوردند همین است که برای کمک به هضم غذا از آن استعانت می جویند.
روی هم رفته در مورد اینکه قهوه بی خوابی می آورد یا مضار دیگری دارد، نظرها متفاوت است چرا که در بعضی اشخاص اصولا قهوه خوردن موجب بی خوابی نمی شود و ضررهای دیگر را نیز ندارد و روی هم رفته آنچه که مسلم است این است که بر حسب نوع مزاج گرم یا سرد و سن اشخاص و قوی و ضعیف بودن بدن، معتدل یا کم خوردن و یا اسراف در خوردن قوه مضار آن متفاوت است و هیچ نوع قانون کلی برای جمیع انواع موارد نمیتوان بیان داشت.

چون قهوه مضر قلب است لذا برای اشخاصی که احتیاج به خوردن آن دارند مانند موارد حصبه، آبله و نظایر آن، برای جلوگیری از عوارض قلبی باید با زعفران خورده شود، یعنی زعفران را در حین دم کردن در آن می ریزند و با هم دم می کنند.

قهوه سبز را معمولاً به صورت خیسانده استفاده می کنند به این ترتیب که در حدود 20 گرم قهوه سبز را در 150 گرم آب سرد خیسانده و پس از 12 ساعت خیساندن ، آن را صاف می کنند و می خورند. قهوه بو داده نیز که دم کردن آن در ایران رایج است احتیاجی به توضیح بیشتر ندارد.

به طور کلی قهوه یکی از بهترین محرکات است و عمل هضم را سهل می کند و بدن را در مقابل ناراحتی های روحی مقاوم می سازدو به عنوان تب بر به ویژه در تبهای نوبه ای موثر است.
در مسومین از تریاک و فرآورده های تریاک و سایر مواد مخدر، استعمال قهوه آثار نیکو می گذارد و حالت چرت و خواب مسمومین را از بین می برد. در رفع سیاه سرفه، وبا، گلیکوزوری(یا وجود قند در ادرار) و همچنین در موارد آلبومینوریا یا وجود آلبومین در ادرار مفید است.
در اختلالات روده ای به خصوص در موارد اختناق روده آثار مفید دارد.
قهوه یکی از پادزهر ها در قبال آلکالوئیدهامی باشد. شاید این به دلیل خاصیت ضد خواب آن است.
دانه های بو داده قهوه ضدعفونی کنده و زایل کننده بو می باشد. گرد دانه قهوه کوبیده برای معالجه سوختگی از آتش و آب نافع است. جوشانده دانه های خام و بو نداده قهوه برای معالجه ناراحتی های مثانه و قولنج مثانه و کلیه مفید است.

خوردن دانه های خام و نارس قهوه برای قهوه برای رفع میگرن یا همی کرنیا و تبهای نوبه ای تجویز می شود.

قهوه ی سبز به عنوان یک چربی سوز قوی در امریکا شناخته شده و هر روزه به تعداد کسانی که از این ماده برای کاهش وزن و کم کردن چربی دور شکم خود استفاده می کنند، بیشتر می شود…

تمام کسانی که اندامی زیبا می خواهند، به دنبال راهی ساده برای وزن کم کردن هستند. قهوه ی سبز به عنوان یک چربی سوز قوی در امریکا شناخته شده و هر روزه به تعداد کسانی که از این ماده برای کاهش وزن و کم کردن چربی دور شکم خود استفاده می کنند، بیشتر می شود.

قهوه سبز
عنصر کلیدی موجود در قهوه سبز، یک ترکیب طبیعی بسیار مهم به نام اسید chlorogenic است. اسید chlorogenic با آزاد کردن گلوکز در بدن و همزمان با افزایش سوخت و ساز و یا سوزاندن چربی موجود در کبد و تبدیل آن به انرژی باعث کم شدن چربی ها می شود.

این دو مکانیزم با هم، باعث جلوگیری از جذب چربی و از بین بردن وزن اضافه در بدن می شود.

این ماده به سوختن چربی در شکم و اطراف کمر شما کمک فراوانی می کند و هیچ گونه عوارض جانبی نیز ندارد. افزایش تمرکز و انرژی در شما می شود.

همچنین باعث می شود که بین وعده های غذایی احساس سیری داشته باشید.

طعم این قهوه کاملا شبیه همان قهوه ای ست که شما با صبحانه تان می نوشید.

هنگامی که دانه های قهوه سبز تفت داده می شوند، اسید chlorogenic آن از بین می رود .

دانه های قهوه سبز تفته نشده، عطر کم تری دارند و بسیار تلخ هستند. اما اگر به فکر سلامتی خودتان هستید، تلخ نوشیدن آن بهتر است.

از آنجا که قهوه ی سبز بسیار تلخ است، مصرف آن به شکل کپسول ۸۰۰ میلی گرمی توصیه می شود. خوردن یک کپسول در حدود ۳۰ دقیقه قبل از غذا، دوبار مصرف آن در روز با یک لیوان پر از آب، بهترین نتایج را در بر خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که این کپسول در حال حاضر در ایران یافت نمیشود ولی قهوه سبز را می توان از عطاری ها تهیه کرد.

به یاد داشته باشید که ترکیب قهوه سبز با یک رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند نتایج خود را بهبود بخشد!

خواص قهوه برای ورزشکاران
پژوهش ها حاکی از این است که کافئین بر افزایش کارایی در ورزش تاثیرگذار است. کافئین می تواند عملکرد استقامتی بدن انسان در ورزش هایی مانند دو، شنا و دوچرخه سواری را تقویت کند. همچنین می تواند به بازیابی توان شما پس از انجام تمرینات کمک کند. زمان مطلوب برای مصرف کافئین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از شروع ورزش است، البته گاهی افزایش کارایی در همان ۱۵ دقیقه اول آشکار می شود.

تذکر: به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد قهوه به هنگام ورزش باعث کمتر شدن خون رسانی به ماهیچه‌های قلب می‌شود و کارایی ورزشکاران را پایین می‌آورد. پس اگر قصد نوشیدن قهوه قبل از فعالیت ورزشی را دارید، فقط یک فنجان قهوه کافیست و لزومی ندارد زیاده روی کنید. ضمنا نوشیدن قهوه قبل از ورزش برای کسانی که بیماری عروق کرونر دارند یا در ارتفاعات ورزش می‌کنند مناسب نیست.

قهوه برای دیابت – خواص قهوه در پیشگیری از دیابت
نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. البته وقتی پای خواص قهوه برای سلامتی انسان به میان می آید، زمان نوشیدن قهوه هم اهمیت زیادی پیدا می کند. تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۹۰۰۰ زن، نشان داد آن دسته از زنانی که قهوه زیادی می‌نوشند ۲۲ درصد کمتر با احتمال ابتلا به دیابت روبه رو می‌شوند. همچنین در طی پژوهشی دیگر که بر روی ۱۷۴۱۳ نفر انجام گرفت، دانشمندان دریافتند که مصرف حداقل ۳ فنجان قهوه در روز، ۴۲ درصد

خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.
در جریان پژوهشی در کشور برزیل، حدود ۷۰ هزار زن که دیابت نداشتند مورد بررسی قرار گرفتند، آنهایی که پیش از ظهر بیش از یک فنجان قهوه می نوشیدند، ۳۴ درصد کمتر از کسانی که اصلا قهوه نمی نوشیدند به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بودند.
همچنین زنانی که حداقل ۳ فنجان قهوه در روز می نوشیدند در مقایسه با زنانی که هرگز قهوه نمی نوشیدند، ۲۷ درصد کمتر به بیماری دیابت مبتلا شدند. بدین ترتیب می توان گفت که زمان بندی خاص در مصرف قهوه فاکتوری است که رابطه مستقیمی با تاثیر محافظتی آن در پشیگیری از دیابت دارد.

قهوه برای دیابت – خواص قهوه در پیشگیری از دیابت
تاثیر مصرف قهوه برای سلامت قلب
در صورتی که نوشیدن قهوه عادت روزانه شما شده، ممکن است در طولانی مدت از تاثیرات آن روی سلامت قلب خود شگفت زده شوید. بررسی تازه ای که نتایج آن در نشریه انجمن قلب ایالات متحده منتشر شده نشان می دهد که مصرف متعادل قهوه می تواند با کاهش میزان مرگ و میر ناشی از انسداد رگ های قلب رابطه مستقیم داشته باشد.
بر اساس این پژوهش، خطر مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی در قهوه خورهایی که ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، ۲۱ درصد کمتر است.

نتایج حاصل از پژوهش دیگری که در این زمینه صورت گرفت نشان می دهد نوشیدن ۵-۳ فنجان قهوه در روز می تواند خطر انسداد شریان ها را کم کرده و در نتیجه احتمال بروز سکته قلبی را کاهش دهد.
مصرف این میزان قهوه می تواند رسوب کلسیم در جدار شریان ها را کاهش دهد. رسوب کلسیم در دیواره شریان ها موجب سختی آنها و یا به اصطلاح تصلب شرایین می شود و آن هم به نوبه خود زمینه بروز بیماری های قلبی را بیشتر می کند.
در این مطالعه محققان بیش از ۲۵ هزار نفر از اهالی کره جنوبی با سن حدود ۴۱ سال را مورد بررسی قرار دادند. عادت مصرف قهوه در آنها بررسی شده و عروق قلبی آنها نیز توسط سی تی اسکن بررسی شدند. در طول دوره زمانی این پژوهش، رسوب کلسیم در جدار عروق قلب افرادی که قهوه بیشتری مصرف می کردند کمتر بود.

خواص قهوه برای کبد
نتایج تحقیق که توسط دانشمندان آمریکایی صورت گرفته نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به یک بیماری خود ایمنی مربوط به کبد به اسم اسکلروزان کولانژیت را کاهش دهد. این بیماری باعث پیشرفت بیماری سیروز، سرطان مجاری صفرایی و نارسایی کلیوی می‌شود.

در این پژوهش محققان دو گروه شرکت کننده را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه دچار بیماری اسکلروزان کولانژیت بوده و گروه دیگر در سلامت کامل قرار داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که گروه اول قهوه‌ی کمتری در مقایسه با گروه دوم مصرف کرده‌اند. این افراد حدودا ۲۰ درصد وقت کمتری برای نوشیدن یک فنجان قهوه اختصاص داده‌اند.
خواص قهوه در پیشگیری از پارکینسون

امروزه تاثیر قهوه بر پارکینسون یک موضوع اثبات شده است و پزشکان استفاده از قهوه را به عنواع یک عامل پیشگیری کننده توصیه می کنند.تعداد زیادی از مطالعات اپیدمیولوژیک از جمله مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است رابطه ی معکوس بین نوشیدن قهوه و خطر ابتلا به این بیماری را نشان می دهند. طبق این مطالعات کسانی که روزانه ۳ الی ۴ فنجان قهوه مصرف می کنند ۲۴ تا ۳۲ درصد کمتر دچار بیماری پارکینسون می شوند.این مطالعات که در طول بیش از ۱۸ سال انجام شد نشان داد که بین نوشیدن قهوه و کاهش ابتلا به پارکینسون رابطه خطی وجود دارد.

خواص قهوه در پیشگیری از پارکینسون
پیش از این نیز، گردآوری نتایج ۱۳ پژوهش انجام گرفته در سال ۲۰۰۲ میلادی نشان داد که خطر پیشرفت این بیماری در میان مصرف کنندگان قهوه یک سوم کمتر بوده است. به عقیده‌ی دانشمندان کافئین سرعت از بین رفتن دوپامین در مغز (عامل بروز بیماری پارکینسون) را کاهش می‌دهد.

تاثیر مصرف قهوه در پیشگیری از نقرس
دانشمندان دریافته اند که مصرف طولانی مدت قهوه با کاهش خطر بیماری نقرس در مردان و زنان در ارتباط است. این کاهش خطر قابل توجه، در افرادی که بیش از ۴ فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، مشاهده شده است.
نقرس که با ورم شدید مفاصل و درد شدید همراه است، از گذشته بیماری شایعی در بین مردان بوده، اما اخیرا در میان زنان هم افزایش موارد ابتلا گزارش شده است. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ انجام گرفت، مشخص شد که مصرف منظم قهوه با کاهش قابل توجه شیوع بیماری نقرس در مردان ارتباط دارد.

نتایج این پژوهش همچنین بیانگر این مسئله است که زنانی که حتی در روز یک فنجان قهوه می نوشند می توانند خطر ابتلا به نقرس را تا ۲۲ درصد کاهش دهند.

تاثیر نوشیدن قهوه در کاهش وزوز گوش
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می دهد که مصرف کافئین می تواند باعث کاهش وزوز گوش شود. محققان روی ۶۵ هزار زن داوطلب بررسی هایی آغاز کردند.
در طول این بررسی ها خانم ‌های شرکت کننده روزانه ۳ تا ۴ فنجان یعنی معادل ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم کافئین دریافت کردند. محققان مشاهده کردند که وزوز گوش در این خانم ‌ها به میزان ۱۵ درصد کمتر از افرادی شده است که روزانه کمتر از یک فنجان قهوه (معادل ۱۵۰ میلی گرم کافئین) مصرف می کنند. به عقیده محققان کافئین باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی شده و به طور مستقیم روی گوش داخلی تأثیر می گذارد.

فواید مصرف قهوه در کاهش و رفع خشکی چشم
محققان ژاپنی بر اساس تازه‌ترین تحقیقات خود دریافتند که مصرف منظم قهوه می‌تواند به کاهش علائم خشکی چشم کمک کند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه توکیو دریافتند مصرف منظم نوشیدنی‌های حاوی کافئین نظیر چای و قهوه و کولا به درمان خشکی چشم کمک می‌کند زیرا این نوشیدنی‌ها قدرت چشم و کانال اشکی برای ترشح اشک را افزایش می‌دهند.
محققان گفتند ۷۸ درصد از شرکت‌کنندگان در تحقیقات بهبود یافتند زیرا چشم‌های آن‌ها به دلیل مصرف قرص‌های حاوی کافئین قادر به تولید اشک بیشتر شد. این تحقیقات نشان داد کافئین به درمان سندروم خشکی چشم که فقط در آمریکا حدود چهار میلیون نفر بالای ۵۰ سال دچار آن هستند، کمک می‌کند.

به خانم های باردار توصیه می شود مصرف قهوه را کنترل کنند. پژوهش های جدید بیانگر این است که قهوه باعث مشکل تر شدن دوران بارداری و زایمان می شود. به گفته محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه اجتناب کنند.

قهوه در بارداری – قهوه برای زنان باردار
مراکز ارائه استانداردهای غذایی، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را ۳۰۰ میلی‌ گرم در روز اعلام کرده‌اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچگونه خطری ندارد. این میزان کافئین تقریباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه است.

البته پژوهشی که اخیرا انجام شد، مقادیر کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز را نیز خطرناک توصیف نموده است. چنانکه اجرا کنندگان این پژوهش معتقدند مطالعات آنها بیانگر این واقعیت است که احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم بارداری، ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین دریافت می ‌کردند، ۱۵ درصد بود، در حالی که این رقم در بین سایرین، ۱۲ درصد بوده و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

آیا قهوه باعث پوکی استخوان می شود؟
سال ها این ذهنیت در میان مردم وجود داشت که قهوه باعث کلسیم زدایی از استخوان‌ها و در نتیجه ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. اما با مطالعات زیادی که در این زمینه انجام شده است، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که میزان زایل شدن کلسیم جزئی است و مصرف متعادل قهوه تأثیر معناداری در احتمال شکستگی و پوکی استخوانی ندارد. متخصصان تغذیه برای قهوه خورهای قهاری که روزانه بیش از ۵ فنجان قهوه می‌نوشند توصیه می‌کنند مصرف لبنیات و مواد غذایی سرشار از کلسیم را بیشتر کنند.

خواص قهوه در پیشگیری از سرطان
«ملانوما مالیگننت» خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که معمولاً خود را به‌صورت جوش‌های گوشتی یا سیاه روی پوست نشان می‌دهد که با گذشت زمان بزرگ‌تر می‌شوند. محققان بر این باورند که ابتلا به «ملانوما مالیگننت» بسیار خطرناک است و حتی کوچکترین پیشگیری برای ابتلا به این بیماری می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

نوشیدن یک فنجان قهوه در روز می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار مؤثر باشد و این در حالی است که نوشیدن ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند بیشترین اثرگذاری را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری داشته باشد. البته نوشیدن بیش از ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود بنابراین باید با وجود خواص فراوان قهوه از مصرف بی رویه آن پرهیز نمود.

خواص قهوه در پیشگیری از سرطان
بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، نوشیدن چهار قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان دهان را تقریبا به نصف می‌رساند. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی‌های روزمره تاثیرات محافظتی علیه شکل‌گیری تومورهای سرطانی در دهان و گلو دارد. این ارتباط بدون درنظرگیری این که فرد چقدر دخانیات مصرف می‌کند نیز صادق است.

محققان برای بررسی تاثیرات محافظتی قهوه، یک میلیون زن، مرد و کودک داوطلب را طی یک دوره ۳۰ ساله مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که در این مدت ۸۶۸ نفر از داوطلبان بر اثر سرطان دهان یا گلو جان خود را از دست داده‌اند.
وقتی که آن‌ها عادت‌های رژیم غذایی بیماران را بررسی می‌کردند و افرادی که سرطان نداشتند را مقایسه می‌کردند، به این نتیجه رسیدند که نوشیدن قهوه دارای کافئین در میزان بالا یک عامل موثر در پیشگیری از بروز سرطان دهان و گلو بوده است.

فواید مصرف قهوه در جلوگیری از سرطان کبد
در سال ۲۰۱۵، محققان ۳۴ پژوهش در زمینه سرطان کبد را بررسی مجدد نموده و اعلام کردند مصرف قهوه برای مقابله با سرطان کبد مفید است. به عقیده این محققان مصرف هر فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان کبد را به میزان ۱۴ درصد کاهش می دهد. این خاصیت قهوه را ناشی از وجود ترکیباتی است که اثرات سموم و به‌ ویژه آفلاتوکسین موجود در مواد غذایی که در ابتلا به این سرطان نقش مهمی دارد را کاهش می ‌دهند.

همچنین محققان ایتالیایی در پژوهشی جداگانه دریافتند که مصرف قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را در حدود ۴۰ درصد کاهش می دهد علاوه بر این، برخی از نتایج نشان می دهد که اگر سه فنجان در روز قهوه بنوشید احتمال ابتلا یه سرطان کبد بیش از ۵۰% کاهش می یابد.
محققان ژاپنی نیز با آزمایش روی ۶۱۰۰۰ نفر خاطر نشان کردند که مصرف قهوه به میزان روزانه ۱ فنجان، خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد.

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند، به همین دلیل از بروز سرطان پیشگیری می‌کند. یک پژوهش آمریکایی که در سال ۲۰۰۹ به چاپ رسید نیز مشخص کرده است مردانی که روزانه حداقل ۶ فنجان قهوه نوشیده‌اند، ۱۰ درصد کمتر در معرض پیشرفت سرطان پروستات بوده‌اند.
در مطالعه ای دیگر که در نشریه سرطان ( Cancer ) منتشر شده است مردانی که چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشیدند نسبت به کسانی که در هفته تنها یک فنجان یا کمتر مصرف داشتند، ۵۹ درصد کمتر در معرض خطر عود و یا پیشرفت سرطان پروستات بودند.

تاثیر مصرف قهوه در پیشگیری از سرطان پروستات
نوشیدن قهوه خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش می دهد
بر اساس دستاوردهای پژوهشگران ژاپنی، نوشیدن روزانه قهوه خطر ابتلای زنان به سرطان رحم را کاهش می دهد. نتایج بررسی های این پژوهشگران نشان می دهد که خطر بروز و پیشرفت سرطان رحم در میان زنانی که روزانه دو فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند در مقایسه با زنانی که یک تا دو فنجان قهوه در هفته می نوشند، به نصف می رسد.

خواص قهوه در پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان
بنابر گفته محققان آمریکایی به نظر می ‌رسد که کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان را کاهش می‌ دهد. در این مطالعه ۱۲۱۰۰۰ زن ۳۵-۳۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند.
در پایان مشخص شد که هرچه میزان مصرف کافئین بیشتر باشد خطر ابتلا به سرطان تخمدان کمتر می‌شود و مصرف قهوه فاقد کافئین نیز تاثیر خاصی بر کاهش احتمال ابتلا به این بیماری ندارد. اثر کافئین در زنانی که از قرص های جلوگیری از بارداری و یا داروهای هورمونی پس از یائسگی استفاده نمی‌ کنند بیشتر است.

خواص قهوه برای مو – رنگ کردن موها با قهوه
اگر می خواهید موهایتان را بدون استفاده از مواد شیمیایی و رنگ موها تیره تر کنند، بهترین گزینه استفاده از قهوه است.
مهم ترین مزیت استفاده از قهوه برای بهبود رنگ مو این است که می‌توانید از قهوه ترک با رنگ های روشن، مدیوم و تیره استفاده نمایید و به سلیقه خود میزان تیرگی رنگ موهایتان را تعیین کنید. برای رنگ کردن موها با استفاده از قهوه از دو روش می توانید استفاده کنید:

به شامپو مصرفی خود ۲ قاشق مربا خوری پودر قهوه ترک با رنگ مورد نظرتان اضافه نمایید و به صورت مستمر از آن استفاده کنید.

یک لیوان قهوه بسیار غلیظ (قهوه اسپرسو بسیار مناسب است) تهیه کنید سپس بگذارید که کاملا سرد شود، حال موهای سر را به آن آغشته کرده و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موها را بشویید. با این کار از تیرگی و درخشندگی موهایتان شگفت زده خواهید شد.

قهوه از تیرگی دور چشم جلوگیری می کند
وقتی به دلیل کار زیاد یا رفتن به میهمانی نتوانسته باشید به میزان کافی بخوابید، صبح روز بعد برای هوشیار شدن یک راست به سراغ یک فنجان قهوه خواهید رفت. قهوه علاوه بر نیرو بخشیدن به شما، از تیرگی اطراف چشمان به دلیل کم خوابی جلوگیری می‌کند.
قهوه با داشتن ویتامین K، حجم رگ های خونی در پوست زیر چشمان را کاهش داده و به رفع پف زیر چشم نیز کمک می‌کند. پس با نوشیدن یک فنجان قهوه علاوه بر نیرو گرفتن برای شروع یک روز عالی، زیباتر و شاداب‌تر نیز به نظر خواهید رسید.

ماسک جوان کننده پوست صورت با قهوه
مواد لازم برای ماسک
۴ قاشق غذاخوری قهوه فوری یا تفاله ریز و نرم
۴ قاشق غذاخوری پودر کاکائو تلخ
یک عدد تخم مرغ یا ۴ قاشق غذاخوری ماست معمولی
۲ قاشق غذاخوری عسل گرم شده

طرز تهیه ماسک جوان کننده پوست: پودر قهوه و کاکائو تلخ را در یک ظرف ریخته و سپس کاملا مخلوط کرده و در ظرف شیشه ای مورد نظرخود قرار دهید. تخم مرغ (یا ماست یا شیر) را به مواد مخلوط شده اضافه کنید.
برای مخلوط کردن می توانید از یک چنگال استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید، چنانچه از تخم مرغ استفاده می کنید مخلوط کاملا غلیظ شود.
عسل را به مخلوط اضافه کرده و با چنگال مواد را آنقدر بزنید تا کاملا یک دست شود. ماسک را روی پوست صورت خود – به استثنای دور چشم ها – قرار داده و کمی صبر کنید تا خشک شود.
مواظب باشید که پوست تان هنگام استفاده از ماسک قهوه خراشیده نشود، چون تفاله قهوه می تواند سطح پوست را خراش دهد. از یک لیف حمام گرم و مرطوب برای پاک کردن ماسک استفاده کرده و سپس صورت خود را با آب گرم بشویید.

این ماسک، ماسک ضخیمی است.اگر دوست دارید از ماسک نازکتری استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که از ماست ساده به جای تخم مرغ استفاده نمایید. محصولات لبنی به مرطوب کردن پوست شما کمک می کند.

تذکر: قبل از استفاده از این ماسک روی پوست، آنرا روی سطح داخلی بازو که حساس تر است امتحان کنید تا مطمئن شوید که به مواد تشکیل دهنده ماسک حساسیت ندارید. و فراموش نکنید که قبل از مصرف آن آرایش روی پوست خود را تمیز کرده پوست را بشویید و کاملا خشک نمایید.

ماسک قهوه برای رفع چین و چروک پوست
ماسک صورت قهوه و کاکائو یکی از محبوبترین ماسک های ضد پیری است و دارای تاثیرات شگفت انگیزی است. این ماسک چین و چروک را کاهش می دهد در حالی که باعث درخشندگی پوست شما می شود.

مواد لازم برای تهیه ماسک قهوه و کاکائو
۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه
۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو
۴ قاشق غذاخوری ماست یا شیر
۲-۱ قاشق غذاخوری عسل

همچنین بسته به نوع پوست خود می توانید مواد تشکیل دهنده دیگر را نیز در ماسک صورت قهوه و کاکائو اضافه کنید. اگر پوست تان خشک است می توانید ماست یا خامه را همراه با عسل اضافه کنید و یا اگر شما دارای پوست چرب هستید می توانید آب لیمو را به آن اضافه کنید. ماسک ما مناسب پوست های خشک می باشد.

طرز تهیه ماسک قهوه و کاکائو: برای آماده سازی ماسک ۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو و ۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه را ترکیب کنید و به خوبی با ۴ قاشق غذاخوری ماست و ۲-۱ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. این ماسک را در منطقه صورت و گردن خود را به آرامی ماساژ دهید و اجازه دهید خشک شود و ماسک را بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

قهوه کوبیده شده همراه با مواد دیگری که در هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شوند، مانند ماست، لایه‌برداری شگفت‌انگیز برای پوست شماست. لایه‌برداری پوست با قهوه باعث برداشته شدن سلول‌های مرده از سطح پوست شما شده و پوست را لطیف می‌کند.
لایه برداری از پوست به کمک قهوه پوست شما را محکم‌تر و مقاوم‌تر، درخشان‌تر و روشن‌تر از قبل می‌کند. همچنین می‌توانید برای بهره بردن از این خواص شگفت‌انگیز قهوه، از محصولات بهداشتی پوستی استفاده کنید که در ترکیبات آن‌ها از قهوه استفاده شده است.

ماسک قهوه برای لایه برداری پوست
برای تهیه این ماسک قهوه لایه بردار به مواد زیر نیاز داریم:
۲ قاشق غذاخوری قهوه
یک قاشق غذاخوری نمک دریا
یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

طرز تهیه ماسک قهوه: ۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه را با ۱ قاشق نمک دریا و ۱ قاشق روغن زیتون مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را به صورت دورانی روی پوست بمالید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس با آب ولرم بشویید.از این ماسک می توانید برای همه ی بدن استفاده کنید.
اسکراب قهوه برای درمان سلولیت

سلولیت به ناهمواری های سطح بدن در قسمت هایی مانند کشاله های ران، شکم و باسن اطلاق می شود. سلولیت بیشتر در میان دختران نوجوان و زنان میانسال رایج است البته ذکر این نکته ضروری است که سلولیت یک بیماری محسوب نمی‌شود اما در بدن ظاهری نازیبا ایجاد می‌کند.

در این قسمت می خواهیم شما را با دستور ساخت و طرز تهیه اسکراب قهوه برای درمان سلولیت آشنا کنیم، اسکرابی که شما را از شر توده های چربی خلاص می کند.

مواد لازم برای تهیه اسکراب قهوه
۱۰۰ گرم پودر قهوه درشت آسیاب شده
۶ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
۳ قاشق غذاخوری نمک دریا یا شکر

اسکراب قهوه برای درمان سلولیت
طرز تهیه اسکراب قهوه: ابتدا پودر قهوه را درون یک ظرف ریخته سپس سه قاشق نمک دریا را به آن اضافه می‌کنیم. اگر روغن نارگیلتان به صورت جامد است ابتدا آن را در مایکروویو و یا به وسیله گرمای غیر مستقیم مایع کنید سپس ۶ قاشق غذا خوری از آن را به مخلوط نمک و قهوه اضافه کنید .حال با یک قاشق محتویات اسکراب را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. اسکراب حاصل شده را درون یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید.
سعی کنید از ظروفی استفاده کنید که رطوبت و گرد و غبار وارد آن نشود.

نحوه استفاده: قبل از استفاده از اسکراب برای افزایش جریان خون در بدن می‌توانید با یک برس آرام نواحی سلولیت را به صورت دورانی ماساژ دهید. سپس درون حمام اسکرابی که تهیه کردید را بر روی نواحی سلولیت به آرامی قرار دهید و به صورت دورانی ماساژ دهید. برای رسیدن به بهترین نتیجه در هر بار رفتن به حمام از اسکراب استفاده کنید.

ماسک قهوه برای رفع پف زیر چشم
کافئین به عنوان یک تنگ کننده برای کاهش تورم و التهاب در اطراف چشم کار می کند. بنابراین با استفاده از ماسک قهوه و عسل میتوانید از پف زیر چشم خلاص شوید واز خواص ضد پیری قهوه و عسل بهره مند شوید.

مواد لازم
یک قاشق غذاخوری قهوه
یک قاشق غذاخوری عسل

طرز تهیه
۱ قاشق غذاخوری سر پر قهوه را به همراه ۱ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و آن را زیر چشم و روی خطوط چین و چروک پوست به صورت دایره وار بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید.

مواد لازم
۴ قاشق قهوه
۲ قاشق شکر قهوه ای
۶ قاشق روغن زیتون یا روغن نارگیل مایع
یک قاشق عسل

طرز تهیه اسکراب قهوه برای نرمی پوست
تمام مواد را با هم ترکیب کنید. پوست مرطوب خود را با این اسکراب با حالت دایره وار برای چند دقیقه ماساژ دهید. به مناطق سلولیت و جاهایی که پوست خشک دارد توجه زیادی کنید، سپس پوست خود را با آب بشویید.
پوست شما بسیار نرم، مرطوب و صاف خواهد شد. کافئین موجود در این اسکراب می تواند در کاهش سلولیت و نرم شدن پوست بسیار مفید باشد، شکر به عنوان یک لایه بردار ملایم، عسل پوست را تغذیه و روغن به هیدراته شدن کمک خواهد کرد و خاصیت مرطوب کنندگی دارد.

اسکراب بدن قهوه
مواد لازم
۴ قاشق قهوه
۵ قاشق روغن زیتون

طرز تهیه اسکراب بدن قهوه: با مخلوط کردن ۴ قاشق قهوه با ۵ قاشق روغن زیتون اسکراب قهوه و روغن زیتون به دست می آید. پوست خود را با این اسکراب برای چند دقیقه در حمام ماساژ دهید، بخش هایی از پوست که سلولیت داردرا بیشتر ماساژ دهید، سپس اسکراب را با آب بشویید و تمیز کنید.

وقتی که پوست خود را با اسکراب قهوه ماساژ می دهید، به گردش خون کمک نموده و در نتیجه پوست مرطوب می شود. در صورت استفاده منظم از اسکراب بدن قهوه، پوست شما لطیف شده و زیری پوست از بین می رود.
اسکراب قهوه برای پوست صورت

مواد لازم برای تهیه اسکراب قهوه
یک قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر
یک قاشق غذاخوری قهوه
یک قاشق غذاخوری ماست یا کرم

طرز تهیه و روش استفاده: مخلوط ۱ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر با آب گرم ۱۰-۵ دقیقه صبر کرده تا جو خوب نرم شود، . پس از آن، ۱ قاشق غذاخوری قهوه را بریزید. اگر پوست شما خشک است، ۱ قاشق غذاخوری از کرم ساده را اضافه کرده، و اگر پوست تان چرب یا نرمال است، ۱ قاشق غذاخوری ماست ساده اضافه کنید. به آرامی صورت خود را با این اسکراب برای چند دقیقه ماساژ داده، سپس با آب ولرم بشویید. پوست شما نرم و سالم و درخشان خواهد شد.