درمان کولیک شیرخواری

کولیک شیرخواری چیست؟(علت و علائم،روش درمان)

کولیک، گریه غیرقابل کنترل در شیرخواری است که از هر جهت سالم می باشد. اگر شیرخوار زیر 5 ماه، 3 ساعت یا بیشتر پشت سر هم، حداقل در سه روز هفته گریه کند و حداقل سه هفته ادامه داشته باشد، در این صورت شیرخوار کولیک دارد. کولیک یک بیماری نیست و باعث هیچ صدمه طولانی مدتی به شیرخوار نمی شود اما از سر گذراندن آن برای مادر و شیرخوار سخت خواهد بود.

علایم کولیک چه هستند؟

کولیک معمولا در 2 تا 3 هفتگی (یا معادل آن در نوزادان نارس) ایجاد می شود. نوزادان معمولا زمانی که خیس، گرسنه، خسته و ترسیده باشند، گریه می کنند اما شیرخواری که کولیک دارد، زیادی گریه می کند. این گریه معمولا در ساعت خاصی به عنوان مثال اواخر بعد از ظهر شروع می شود و صدای گریه نیز بلندتر از شرایط عادی است.

هر بار گریه ناگهانی شروع می شود و ناگهان به پایان می رسد. شیرخوار مبتلا به کولیک ممکن است علایم تجمع گاز در روده ها را نشان دهد. گاز باعث کولیک نمی شود اما زمانی که بچه گریه می کند مقادیر زیادی هوا را می بلعد. شیرخوار ممکن است انگشتانش را مشت کند، پشتش را قوس دهد، قرمز شود و پاهایش را به طور متناوب باز کند و ببندد و زمان گریه دفع گاز داشته باشد. ممکن است گاهی با دفع گاز و مدفوع حال وی بهتر شود.

کولیک تا کی ادامه پیدا می کند؟

کولیک معمولا حوالی هفته 6 ام به اوج خود می رسد و در ماه های 3و4 به طور قابل توجهی بهبود می یابد. در 4 ماهگی 80 تا 90 درصد از شیرخواران کولیکی بهبود می یابند و در درصد کمتری بهبود یافتن بیشتر طول می کشد.

علت کولیک چیست؟

علت دقیق کولیک مشخص نیست. متخصصان تخمین می زنند بین 8 تا 40 درصد از شیرخواران دچار کولیک می شوند. کولیک در شیرخواران نخست زاد و فرزندان بعدی، در میان دختران و پسران و در میان شیرمادرخواران و آن ها که از شیر خشک تغذیه می کنند به طور یکسان شیوع دارد. حدس زده می شود در میان مادران سیگاری کولیک شیوع بیشتری دارد.

بعضی محققان معتقدند کولیک در بچه های حساس تر شایع است و زمانی که غروب می شود، این شیرخواران دیگر نمی توانند بوها، مناظر و احساسات بیشتری را تحمل کنند؛ بنابراین گریه می کنند.

تحقیقات نشان داده است که در شیرخواران مبتلا به کولیک، باکتری های پوشش روده متفاوت از دیگران است و در این مورد درمان با پروبیوتیک ها ممکن است کمک کننده باشد. برای مصرف پروبیوتیک ها بخصوص لاکتو باسیلوس روتری حتما با پزشک تان مشورت کنید.

آیا لازم است شیرخواری که کولیک دارد را نزد پزشک ببریم؟

صحبت کردن با پزشک در مورد علایم شیرخوار، ایده خوبی است. وی می تواند علل محتمل نظیر مشکلات روده و عفونت ادراری را بررسی کند و تغذیه و رشد کودک را زیر نظر بگیرد و بهترین اقدامات درمانی برای کولیک را در نظر بگیرد.

اگر فرزندتان علایم دیگری نظیر تب، استفراغ یا مدفوع خونی دارد، بلافاصله با دکتر تماس بگیرید زیرا این علایم از کولیک نیست.

آیا حساسیت غذایی باعث کولیک می شود؟

یکی از مواردی که پزشک در نظر می گیرد، احتمال حساسیت شیرخوار به پروتئین شیر گاو است. با این که حساسیت به پروتئین شیر گاو عامل کولیک نیست اما می تواند علایم آن را تقلید کند. اگر شیرخوار از شیر خشک فرمولا تغذیه می کند، ممکن است پزشک استفاده از شیر خشک فرمولای هیدرولیز شده را جایگزین کند. اگر پروتئین شیر گاو عامل مشکلات شیرخوار باشد، حدود یک هفته بعد از تعویض شیر، علایم وی بهتر می شود.

اگر شیرخوار از شیر مادر تغذیه می کند، استفاده از یک رژیم فاقد لبنیات ممکن است به بهبود علایم کمک کند. با پزشکتان در مورد حذف شیر، پنیر، ماست و سایر لبنیات برای دو هفته صحبت کنید تا ببینید می تواند مفید باشد یا خیر.

ممکن است شیرخوار به چیزی غیر از پروتئین شیرگاو در رژیم غذایی مادرش حساس باشد. شایع ترین این مواد گندم، تخم مرغ، آجیل ها، میوه جات، کافئین و شکلات هستند.

اگر شک دارید که این غذاها باعث ناراحتی شیرخوار شما است، از تمام آن ها برای چند روز پرهیز کنید. اگر به نظر می رسد فرزندتان بهتر شده است، هر چند وقت یک بار یکی از این غذاها را مصرف کنید و بین مصرف این غذاها چند روز فاصله بیاندازید. اگر فرزندتان دوباره بعد از شروع یک غذای خاص توسط مادر، دچار دل درد و علائم شد، احتمالاً غذایی را که باعث ایجاد علایم شده است، پیدا کرده اید. در این صورت این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

آیا شربت ضد نفخ و دل پیچه فایده ای دارد؟

خیلی از والدین شربت گریپ میکسچر یا ضد نفخ را که بدون نسخه به فروش می رسد، امتحان می کنند ولی اثرات اثبات شده ای از این شربت ها وجود ندارد.

ترفند هایی برای آرام کردن کولیک شیرخواری:

اگر شیرخوار شما از تمام جهات سالم است، زیر 5 ماه سن دارد و طبق معیارهایی که در مقاله قبلی توضیح داده شد، مبتلا به کولیک شیرخواری است، باید به دنبال راهی برای آرام کردن او باشید. در قدم اول شیرخوار را برای معاینه نزد متخصص اطفال ببرید تا مطمئن شوید بیماری یا مشکل تغذیه ای عامل گریه های شیرخوار نباشد.

از پروبیوتیک ها استفاده کنید

از آنجا که باکتری های طبیعی موجود در روده شیرخواران مبتلا به کولیک با سایر شیرخواران متفاوت است، مصرف پروبیوتیک ها در مواردی سبب کاهش علایم این شیرخواران می شود. در مورد محصول پروبیوتیک مناسب با پزشک اطفال مشورت کنید.

از یک کیف آب گرم استفاده کنید

بعضی شیرخوران از احساس کیف آب گرم روی شکمشان لذت می برند. کیف آب گرم را در یک حوله بپیچید و کیف را روی شکمتان قرار دهید و بچه را روی آن بخوابانید. مراقب باشید زیاد داغ نباشد.آن چه برای شما گرم به نظر می رسد، ممکن است برای کودک بسیار داغ باشد.
خیلی ملایم شکمش را ماساژ دهید: ممکن است فرزند شما از یک ماساژ ملایم لذت ببرد. به عکس العمل او دقت کنید. در ضمن گزارش نشده است که کایروپرکتیک اثرات مفیدی داشته باشد!

سر و صدا ایجاد کنید

شیرخواران صدای ریتمیکی که آنها را یاد ضربان قلب یا صداهای ملایمی که در رحم می شنیدند، بیندازد را دوست دارند. ممکن است دوست داشته باشند در صندلی شان کنار خشک کن ماشین لباسشویی بنشینند یا در حمل کننده مخصوصشان جلوی شکم شما آویزان شوند و به صدای جارو برقی گوش دهند. ممکن است صدای هود آشپزخانه را دوست داشته باشند یا با شنیدن صدای باران یا آبشار یا هر صدای مداوم طبیعی از یک سی دی آرام شوند.

سکوت
با این که بعضی شیرخواران با حرکت، صدا و فعالیت آرام می شوند، بعضی از شیرخواران سکوت، آرامش و تاریکی را ترجیح می دهند.

تکانشان دهید

بچه ها با حرکات آرام تسکین می یابند. یک صندلی بچه متحرک یا تاب بچه بخرید. ممکن است حمل کودک دور خانه درون یک کیف حمل بچه که به جلوی بدن بسته می شود، ایده خوبی باشد؛ زیرا او می تواند ضربان قلب شما را بشنود و نزدیک شما باشد.

او را برای رانندگی ببرید

خیلی از والدین متوجه می شوند زمانی که رانندگی می کنند سرو صدا و لرزش و حرکت ماشین و تغییر در منظره اطراف بچه را آرام می کند. بچه را در صندلی مخصوصش بگذارید و یادتان باشد روشن کردن ماشین و نشستن در آن داخل گاراژ ممکن است خطرناک باشد.

فضا را تغییر دهید

اگر بچه داخل خانه گریه می کند او را برای پیاده روی درون کالسکه یا ساک بچه به بیرون ببرید. مناظر، صداها و بوهای جدید ممکن است حواسش را پرت کند. هوای تازه و ریتم منظم راه رفتن باعث می شود بچه آرام شود و به خواب برود. اگر تمام روز با بچه بیرون بوده اید، کمی سکوت و آرامش در محیط خانه کودک را آرام می کند.

نوزاد را جور دیگری بغل کنید

زمانی که بچه گریه می کند سعی کنید حالت نشستن یا بغل کردن او را تغییر دهید. مثلاً او را در آغوشتان به صورت گهواره ای بگیرید یا یک حالت نشسته تر را امتحان کنید یا او را به روی شکمش روی زانوهایتان بخوابانید.

قنداق کنید

قبل از تولد محیط زندگی نوزاد خیلی محدود بوده است، بنابراین در حال حاضر دنیا به نظرش خیلی بزرگ و ترسناک می رسد. پیچیدن بچه درون یک پتو یا پارچه کمک می کند که کمتر احساس کند بر دنیا کنترلی ندارد. اگر شیرخوار روی شیرخوردنش تمرکز نمی کند، او را زمان غذا دادن در پتو بپیچید یا زمانی که به کولیک مبتلا می شود و قبل از آن که به خواب برود، او را بپیچید. دقت کنید که قنداق را خیلی تنگ نپیچید که باعث مشکلات ارتوپدی شود. باید یک دست به راحتی داخل قنداق برود و پاها در زاویه مناسبی قرار داشته باشند.

در شیرخواران مبتلا به کولیک قنداق کردن نه تنها به خواب رفتن بچه کمک می کند؛ بلکه کمک می کند تا مدت طولانی تری در خواب بماند. محققان کشف کرده اند بچه هایی که قنداق می شوند راحت تر از بقیه می خوابند؛ زیرا حرکات خود بچه در خواب می تواند باعث بیدار شدن او شود.

بچه را حمام کنید

یک حمام گرم وسط گریه های شیرخوار ممکن است حواس شیرخوار را پرت کند و او را آرام کند. بعضی از بچه ها از اسپری آب گرم روی پشتشان احساس آرامش می کنند. شیرخوار ممکن است از ضربان منظم آب و صدای آن روی بدنش احساس خوبی کند.

پستانک را امتحان کنید

با این که مصرف پستانک یا مکیدن انگشت در حالت عادی توصیه نمی شود، اما اگر شیرخوار خیلی گریه و ناراحتی می کند، می توان برای مدت کوتاهی وی را تشویق به مکیدن آن ها کرد.

گاز معده را برطرف کنید

گاز معده باعث کولیک نمی شود، اما بعضی شیرخواران کولیکی ممکن است گاز معده نیز داشته باشند؛ زیرا موقع گریه کردن هوا می بلعند. برای درمان گاز معده در شیرخوار با پزشک مشورت کنید.

مراقب رژیم غذایی مادر باشید

اگر شیرخوار از شیر مادر استفاده می کند، ممکن است حساسیت به پروتئین شیرگاو باعث ایجاد علایمی شود که کولیک شیرخوار را تقلید می کند. ممکن است حذف لبنیات از جمله شیر و ماست و پنیر برای دو هفته مفید باشد. دو هفته زمان لازم است تا پروتئین شیر گاو از شیر مادر پاک شود. اگر این کمکی نکرد ممکن است حذف تخم مرغ، آجیل، برخی میوه جات، کافئین و شکلات مفید باشد. برای چند هفته این مواد را قطع کنید تا مشخص شود کدام یک عامل ایجاد مشکل است.

نوع شیر خشک را تغییر دهید: شیر خشک به تنهایی عامل ایجاد کولیک نیست، اما اگر شیرخوارتان زیاد گریه می کند، ممکن است تغییر شیر خشک مفید باشد. پزشک اطفال ممکن است استفاده از شیر خشک حاوی پروتئین هیدرولیز شده شیر گاو را توصیه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.