چگونه بازنشستگی بی‌دردسری داشته‌باشیم

یک حرکت اشتباه می‌تواند توان کار کردن را برای همیشه از شما بگیرد و تکرار عادت‌های نادرست در طول ساعات طولانی کار، می‌تواند آرام‌آرام زمینه را برای ناتوان شدنتان فراهم کند. اگر مراقب شرایطی نباشید که در آن مشغول کار هستید، پیری زودتر از آنچه شناسنامه‌تان به شما تحمیل می‌کند، سراغتان می‌آید و نای کار کردن را از شمایی که سال‌ها برای خبره شدن در کارتان تلاش کرده‌اید، می‌گیرد. پس با کمی دقت بیشتر، به اصول درست کار کردن وفادار باشید و نگذارید کار از کار بگذرد و حقوق بازنشستگی‌تان تنها صرف هزینه‌های سنگین درمانی شود که با بی‌توجهی به خود تحمیلشان کرده‌اید.

 محیط کارتان را بشناسید
قبل از اینکه هر راهی را برای ایمن کار کردن امتحان کنید، باید چشم‌هایتان را باز کنید و محیط کارتان را با دقت وارسی کنید. اگر شرایطی را که در آن کار می‌کنید آگاهانه و دقیق وارسی کنید، احتمال آسیب دیدنتان پایین می‌آید. پس هشدارهایی را که روی لوازم و ماشین‌آلات کاری‌تان نوشته‌شده با دقت بخوانید، از سالم و ایمن بودن ابزارها و تجهیزاتی که با آن‌ها کار می‌کنید مطمئن شوید و با نظم دادن به محیط کارتان، احتمال سقوط، پرت شدن وسایل و خطراتی از این دست را پایین بیاورید.

 مراقب بدنتان باشید
موقعیتی که هنگام کار کردن بدنتان را در آن قرار می‌دهید، در حفظ سلامتان اهمیت زیادی دارد. اگر وقت کار کردن روی صندلی می‌نشینید، صندلی راحت و استانداردی را انتخاب کنید و بدون خمیده کردن بدنتان و قرار گرفتن در موقعیت‌های نامناسب روی آن بنشینید. اگر ایستاده کار می‌کنید، یک زیرپایی زیر یکی از پاهایتان بگذارید و هرچند دقیقه یک‌بار جای پاهایتان را عوض کنید. اگر هم به خاطر کارتان باید بار و تجهیزات خاصی را حمل کنید، بی‌گدار به آب نزنید تا با یک حرکت اشتباه کمر، دست‌ها و پاهایتان آسیب نبیند.

 بیشتر آب بنوشید
یکی از راه‌های حفظ سلامت در فصل تابستان، نوشیدن آب بیشتر است. اگر در محیطی گرم یا زیر آفتاب کار می‌کنید، یک قمقمه آب همیشه در کنارتان داشته باشید تا جلوی کم‌آب شدن بدنتان را بگیرید. بدن کم‌آب شما را گیج، کم‌تمرکز، خسته و کم‌توان می‌کند و احتمال آسیب دیدنتان در جریان کار را بالا می‌برد.

 منظم استراحت کنید
درست است که در ساعات کاری‌تان باید تمام هوش و حواستان را به کار بدهید، اما نباید از استراحت‌های کوتاه و انرژی‌بخشی که حقتان است غافل شوید. برای حفظ سلامت بدنتان، هر نیم‌ساعت یک‌بار ۵ دقیقه برای استراحت به خودتان وقت بدهید. در این زمان باید حالت بدنتان را تغییر دهید. اگر کارتان نشسته است، این پنج دقیقه را راه بروید و اگر ایستاده کار می‌کردید، ۵ دقیقه با کمر صاف روی صندلی راحتی بنشینید. گذشته از این، شب‌ها به‌موقع و خوب بخوابید تا روز بعد را با انرژی و توانایی بیشتری شروع کنید.

 لباس مناسب بپوشید
لباسی که برای کار کردن انتخاب می‌کنید، باید متناسب با شرایط کاری‌تان باشد. اگر در محیطی گرم مشغول کار هستید، نباید سراغ لباس‌هایی که تعریقتان را بیشتر می‌کنند بروید و اگر احتمال احتراق در محیط کارتان وجود دارد، باید حتما لباس نسوز به تن کنید. انتخاب کفش مناسبی که از پاهایتان محافظت می‌کند و شانس زمین خوردنتان را پایین می‌آورد هم ازجمله نکاتی است که باید آن را مورد توجه قرار دهید.

 با مدیرتان در ارتباط باشید
اگر شرایط کارتان ناامن شده، یکی از تجهیزات آسیب ‌دیده یا بدنتان دچار آسیب‌دیدگی شده، حتما موضوع را به مدیرتان اطلاع دهید. سرپرست شما باید از همه شرایط تهدیدکننده‌ای که در محیط کارتان وجود دارد باخبر شود و برای بهبود وضعیت آن تلاش کند.

 استرس‌هایتان را کم کنید
استرس‌های شغلی می‌توانند شما را کم‌توان و افسرده کنند و بهره‌وری و انگیزه‌تان را کاهش دهند. اگر نگران امنیت شغلی‌تان هستید یا با برخی از همکارانتان درگیر شده‌اید، در این موارد با مدیرتان صحبت کنید. گذشته از این، در صورتی که ساعات کارتان طولانی است و توان جسمی و روانی انجام دادن وظایفی که بر دوشتان گذاشته شده را ندارید، حتما مدیرتان را در جریان بگذارید. ساعات کاری طولانی و نگرانی از به انجام نرسیدن کارها، ازجمله عواملی است که می‌تواند استرستان را بیشتر و شما را به عوارض گفته‌شده دچار کند.

 از ضدآفتاب استفاده کنید
تصور نکنید که کرم‌های ضدآفتاب در رده لوازم‌آرایشی قرار می‌گیرند. شمایی که زیر نور آفتاب مشغول کارید، حتما باید از این کرم‌ها استفاده کنید و هر دو ساعت یک‌بار آن را تجدید کنید. کارگرانی که در فضای باز کار می‌کنند، بیشتر از دیگران با خطر ابتلا به سرطان پوست روبه‌رو هستند و اگر از کلاه آفتاب‌گیر، دستکش نخی، لباس آستین‌بلند و کرم ضدآفتاب استفاده نکنند، احتمال سرطانی شدنشان هرروز بالاتر می‌رود.

 از تجهیزات ایمنی درست استفاده کنید
گفتیم که یکی از راه‌های موثر برای حفظ سلامت در طول کار، استفاده از تجهیزات ایمنی است. اما این اصل تبصره‌های بسیار مهمی هم دارد. اگر به‌درستی از این تجهیزات استفاده نکنید، بند کلاهتان را نبندید، یکی از دستکش‌ها را نپوشید، کمربند باربری را سفت نکنید و تجهیزاتی که ملزم به استفاده از آن‌ها هستید را درست به کار نگیرید، احتمال آسیب دیدنتان در جریان کار بیشتر می‌شود.

نظرات بسته شده است.