مشکلات شایع چشم در بارداری

ابتلا به انواع عفونت ها در دوران بارداری امری شایع و معمول است. بدن شما در حال تغییر و دگرگونی اساسی است و خود را برای زایمان و دوران بچه داری آماده می کند. بدن شما در حال تغییرات فیزیکی بسیاری است پس ابتلاء به عفونت مسئله غیر عادی نیست.

اين مسئله به دليل تغييرات عمده در ترشح هورمون ها رخ مي دهد، زيرا بدن خود را براي رشد جنين آماده مي کند. ترشح ناگهاني و زياد هورمون ها گردش خون را به طور چشمگيري در بدن افزايش داده و روي سيستم ايمني بدن تاثير مي گذارد و شما بيشتر در معرض بيماري هاي خفيف قرار مي گيريد. گذشته از اين عفونت چشم در بارداري بسيار شايع است. ممکن است شما احساس کنيد، چشم شما خيس تر يا خشک تر شده يا حالت بيرون زدگي دارد. از وجود اين تغييرات ناگهاني و جديد، وحشت نکنيد و نگران نباشد.

عفونت های شایع در بارداری
بارداري با تغييرات فيزيکي و احساسي زيادي همراه است. که اين تغييرات مي تواند شامل حساسيت اندام هاي مختلف بدن باشد. در اين بخش به چند مشکل شايع چشمي که ممکن است در دوران بارداري با آن روبرو شويد مي پردازيم:

خشکی چشم
خشکي چشم مشکلي شايع در بارداري است. چشمان شما اغلب اوقات خشک و قرمز شده و احساس سوزش مي کنيد. همچنين ممکن است چشم ها حساسيت بيشتري نسبت به نور خورشيد پيدا کنند.
تغييرات هورموني باعث مي شود چشم اشک کمتري ترشح کند. با متخصص چشم مشورت کنيد، ممکن است براي برطرف کردن مشکل، قطره چشم خفيف تجويز کند.
اگر عليرغم مصرف دارو و قطره مشکل شما چند روز ادامه داشت و برطرف نشد براي بررسي دوباره به متخصص مراجعه کنيد.
ممکن است پزشک داروي قطره چشم خفيف غيرعروقي تجويز کند که به عروق خوني سطح چشم آسيب نرساند.

ضعیف تر شدن چشم
در سه ماهه دوم بارداري احساس مي کنيد ديد چشم شما کمتر شده است. زيرا ميزان تجمع مايعات در بدن شما افزايش يافته است.
اگر از لنز تماسي استفاده مي کنيد، احساس مي کنيد لنز عملکرد خوبي ندارد.
اگر به دليل نوع شغل خود بايد هر روز از چشم خود استفاده کنيد و قدرت بينايي اهميت زيادي براي شما دارد، بهتر است به جاي لنز از عينک استفاده کنيد.
مي توانيد با پزشک متخصص خود مشورت کنيد ممکن است راهکارهاي ديگري پيشنهاد کند. البته اين مشکل پس از زايمان خودبخود خوب شده و مشکل برطرف خواهد شد.

 

منبع:نی نی پلاس