عوارض و خطرات،فواید داروی پسیلیوم

اثرات و عوارض مصرف پسیلیوم,نحوه مصرف و خوردن پسیلیوم,فواید داروی پسیلیوم,درمان با پسیلیوم,دوز مصرفی پسیلیوم,موارد کاربرد پسیلیوم,خطرات
پسیلیومپسیلیوم     Psyllium
اشکال دارویی     Sachet
ترکیبات موجود: این فرآورده  حاوی دانه اسفرزه می باشد.
موارد و مقدار مصرف :
این دارو در درمان یبوست های مزمن، پیشگیری از یبوست در بیمارانی که حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران مبتلا به هموروئید ترمبوزه دردناک، شقاق یا آبسه پرینه ای، فتق دیافراگم،  تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر مصرف می شود.
یک قاشق سوپخوری از پسیلیوم را داخل یک لیوان پر از آب سرد و یا آبمیوه یا هر نوع مایع دیگر ریخته و پس از هم زدن مصرف شود. در بزرگسالان ۱ تا ۲ بار در روز استفاده می شود.
درکودکان ۶ تا ۱۲سال نصف تا یک قاشق سوپخوری تجویز می شود.
عوارض جانبی :
سنگینی، نفخ و غرغر شکم که معمولاً در شروع درمان ظاهر و با ادامه درمان بر طرف می شود.
آسم، بثورات جلدی، انسداد مری وتراکم مدفوع در روده ممکن است بروزکند ولی شیوع آن نادراست.
تداخلات مهم :
این دارو باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی مانند: کلسیم، منیزیوم، مس، روی، ویتامینB12، گلیکوزیدهای قلبی، مشتقات کومارین و نیتروفورانتوئین می گردد.
مصرف همزمان آن با نمکهای لیتیوم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیوم و وقفه درجذب آنها از مجرای گوارشی می شود. اسفرزه ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود. این دارو به دلیل ممانعت از جذب کربوهیدراتها در دستگاه گوارش میزان نیاز به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش می دهد.
توصیه ها :
جهت رسیدن به نتیجه ای بهتر، یک لیوان مایع اضافی همراه با دارو مصرف شود.
به دلیل تداخل این دارو با جذب سایر داروها،  تا ۲ ساعت بعد از مصرف این دارو اجتناب شود.
موارد منع مصرف و احتیاط :
این دارو در افراد مبتلا به آپاندیسیت و یا نشانه های آن، مبتلایان به زخم و چسبندگی قسمت هایی از دستگاه گوارش، دردهای روده ای با استفراغ، تهوع، خونریزیهای مقعد با علت نامشخص، آلرژی مفرط نسبت به دارو، بیماران مبتلا به هایپرتانسیون، بیماران دیابتی که کنترل دیابت آنها مشکل صورت       می گیرد و همچنین در صورت اشکال در بلع منع مصرف دارد.
در کودکان زیر ۶ سال فقط با دستور پزشک قابل مصرف می باشد.

مصرف در بارداری و شیردهی :
مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی تحت نظر پزشک مجاز می باشد.

اشکال دارویی :

پودر در بسته های ۷۰ گرمی و ساشه ۷ گرمی

موارد مصرف :

پسلیوم در درمان یبوستهای مزمن ، برای پیشگیری از یبوست در بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج  فهموروئید ترومبوزه دردناک ،‌شقاق با آبسه پرینه ای ،‌فتق دیافراگم ، تنگی آنورکتال و دررفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر مصرف می شود .

اجزاء فرآورده :

پسلیوم از دانه گیاه اسفرزه Plantago psyllium تهیه شده است .

مواد موثره :

موسیلاژ

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :

اثر درمانی پسیلیوم بواسطه تورم موسیلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر می گردد موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم موجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات دودی و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد .

تداخل دارویی :

پسیلیوم باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی ( نظیر کلسیم ، منیزیم ، مس وروی ) ویتامین B12  ، گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارینی می گردد .

مصرف همزمان پسیلیوم با نمکهای لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه جذب آنها از مجرای گوارشی می شود.

پسیلیوم ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود.

مقدارمصرف :

یک قاشق سوپخوری حدود ۱۰ گرم با یک ساشه از پسیلیوم را در یک لیوان آب ریخته و پس از چند ساعت میل نمایئد.

موارد احتیاط :

ملین ها در خردسالان ( تا سن ۶ سال ) به جز با دستور پزشک نباید مصرف شوند از آنجا که این کودکان قادر به توضیح علائم بیماری خود نیستند تشخیص دقیق بیماری بر مصرف این داروها ارجحیت دارد به این طریق می توان از عواقب بیماری مانند آپاندیسیت یا بروز عوارض جانبی شدید تر جلوگیری کرد .

عوارض جانبی :

مصرف مقادیر زیاد پسیلیوم باعث انسداد روده و مری ( معمولا بدلیل مصرف کم مایعات ) می گردد . همچنین واکنشهای آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است . در شروع درمان ممکن است موقتا سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود .

موارد منع مصرف :

این فرآورده در کودکان ممنوعیت مصرف دارد

نکات قابل توصیه  :

۱- مصرف حداقل ۸-۶ لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است . این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد .

۲-مصرف طولانی مدت این داروها که به صورت عادت در آمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این داروها شود .

۳-داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته ( مگر با دستور پزشک ) یا در موارد غیر ضروری ( مانند عدم اجابت مزاج طی یک یا دو روز ) مصرف نمود .

۴-از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود

۵-داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند این موضوع دربیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد .