دلیل هوس های غذایی

مقابله با هوس های غذایی پیش از عادت ماهیانه

در بسیاری از زنان، هوس های غذایی یک یا دو هفته قبل از شروع عادت ماهیانه شایع است. این گرایش و هوس به سمت مواد غذایی خاص برای افرادی که رژیم های کاهش وزن دارند، مشکل ایجاد می کند. برای جلوگیری از این هوس ها که معمولا هم به سمت مواد غذایی خاص مانند شکلات، شیرینی، چیپس، غذاهای فست فود و…) است، باید بدانید علت این گرایش ها چیست تا بتوانید آن ها را کنترل کنید. سعی کنید رژیم غذایی خود را در طی عادت ماهیانه رعایت کنید.

مسائل مربوط به قند خون

نوسانات سطح قند خون از علل شایع هوس و پرخوری است. اگر علت این هوس ها فیزیولوژیکی باشد، تنها اراده برای غلبه بر آن ها کافی نیست. حذف شکر، کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده از رژیم غذایی می تواند به شما در تثبیت سطح قند خون کمک کرده و هوس های غذایی پیش از عادت ماهیانه را کنترل کند. به جای استفاده از مواد قندی و شیرینی ها از مواد نشاسته ای سبوس دار مانند نان های سبوس دار، حبوبات و غلات سبوس دار استفاده کنید. در رژیم غذایی خود سبزیجات غیر نشاسته ای، پروتئین (مرغ، ماهی یا آجیل) و چربی های سالم (آوکادو یا روغن زیتون) را بگنجانید.

کمبود منیزیم

اگر شما پیش از دوره عادت ماهیانه هوس شکلات می کنید، ممکن است دچار کمبود منیزیم باشید. منیزیم یکی از مواد معدنی کمیاب است که بسیاری از زنان به اندازه کافی آن را دریافت نمی کنند. شکلات یکی از غنی ترین منابع غذایی منیزیم است. اگر رایج ترین هوس شما شکلات است سعی کنید انواع 70 درصد یا بالاتر آن را مصرف کنید تا قند کمتری خورده باشید. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل منیزیم مشورت کنید، آیا پس از مصرف منیزیم بهتر می توانید هوس های غذایی خود را کنترل کنید؟ مغزها، آجیل، سبزیجات برگی شكل مانند كلم، اسفناج و …، غلات سبوس دار و حبوبات مانند لوبیا و سویا از منابع غذایی منیزیم هستند.

سروتونین پایین

سطح پایین سروتونین می تواند در هر زمان از ماه باعث بروز هوس های غذایی شود. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است و به شما در ایجاد آرامش کمک می کند. سروتونین از اسیدآمینه ای به نام تریپتوفان سنتز می شود و اگر شما دچار کمبود این اسید آمینه باشید، در بدنتان به اندازه کافی سروتونین تولید نمی شود؛ در نتیجه ممکن است به شدت هوس کربوهیدرات هایی مانند چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، نان، کلوچه و یا نوشابه بکنید. اگر چه کربوهیدرات ها به طور موقت می توانند سطح سروتونین بدن شما را بالا ببرند و به شما کمک کنند در طول دوره پیش از عادت ماهیانه احساس بهتری داشته باشید، اما خوردن کربوهیدرات بیشتر برای داشتن خلق و خوی بهتر یک چرخه معیوب از هوس های غذایی را ایجاد می کند.

غذاهای غنی از تریپتوفان به طور عمده در پروتئین های حیوانی و سویا یافت می شوند که برای افزایش سطح سروتونین بدن شما مفید هستند.

جایگزین های سالم

اگر هیچ یک از این روش ها برای شما مفید واقع نشدند شاید دلیل هوس های غذایی شما نوسانات هورمونی طبیعی بدن باشند که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهند. بنابراین سعی کنید جایگزین های سالمتری برای کنترل هوس های غذایی خود پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.