گرفتگی عروق قلبی (علت،تشخیص،درمان)

درمان گرفتگی رگهای قلب با داروی گیاهی,درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی,درمان دارویی گرفتگی عروق کرونر,سیر و لیمو ترش برای قلب,درمان گرفتگی رگ پا,
اسم رگهای قلبی,باز کننده عروق پاپریکا,قرص گرفتگی قلب

گرفتگی عروق قلبی به علت رسوب پلاک‌های چربی ایجاد و تقریبا از ۲۰ سالگی شروع می‌شود و در همه انسان‌ها اتفاق می‌افتد ولی میزان رسوب پلاک‌ها در طول سالیان، به نوع زندگی فرد بستگی دارد. یعنی با رعایت نکاتی می‌توان شدت آن را به تاخیر انداخت.
اولین عامل خطر فشارخون بالاست. فشارخونی که بیشتر از۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه باشد، به‌عنوان بیماری فشارخون محسوب و باعث آسیب به دیواره عروق می‌شود.
دومین عامل دیابت است که این بیماری هم به دیواره عروق آسیب می‌رساند و باعث تجمع پلاک می‌شود.
سومین عامل استعمال سیگار است. مصرف روزانه بیش از ۲۰ نخ سیگار، احتمال بیماری قلبی- عروقی را ۳-۲ برابر بیشتر می‌کند.
مصرف سیگار در بعضی خانم‌ها به‌خصوص اگر همراه با مصرف قرص‌های ضدبارداری باشد، ممکن است باعث آسیب به عروق قلبی شود.
چهارمین عامل چربی‌خون است. چربی‌خون ۲ نوع است؛ چربی مضر یا LDL که باعث رسوب در عروق قلبی می‌شود و چربی خوب یا HDL که در عروق قلبی رسوب نمی‌کند.
چربی مضر برای قلب بیشتر کلسترولی است. سابقه خانوادگی نیز به میزان ۴۰-۳۵ درصد در بروز این بیماری نقش دارد.

 

گرفتگی عروق قلبی از چه سنی شروع می‌شود؟

اگر در خانواده‌ای سن بروز بیماری‌های قلبی مثل سکته قلبی و نیاز به آنژیوگرافی و… در نزدیکان مرد کمتر از ۵۰ سال و در نزدیکان زن کمتر از ۶۰-۵۵ سال باشد، بقیه افراد مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی مثل گرفتگی عروقی و… هستند.

هر ۶ ماه باید ۵ عامل را بررسی کنید
اصطلاحی به نام نشانگان متابولیک وجود دارد. این نشانگان دارای ۵ فاکتور است و هر کس بتواند این ۵ فاکتور را متعادل نگه دارد، احتمال اینکه در آینده به بیماری‌های قلبی- عروقی مبتلا شود، کاهش می‌یابد. افراد در معرض خطر باید هر ۶ ماه این ۵ مورد را بررسی کنند.
دور کمر آقایان کمتر از ۱۰۲ و خانم‌ها کمتر از ۸۸ سانتی‌متر
میزان تری‌گلیسرید خون کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر
فشارخون کمتر از ۸۵/۱۳۰ میلی‌متر جیوه
میزان قندخون ناشتا کمتر از ۱۱۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر
میزان چربی‌خون خوب در آقایان بیشتر از ۴۰ و در خانم‌ها بیشتر از ۵۰

 

آیا همه بیمارانی که دچار تنگی عروق قلبی هستند الزاما درد قفسه‌سینه یا تنگی‌نفس دارند؟
از علائم شایع بیماری‌های قلبی، شکایت از دردی است که بیمار از ناحیه گوش و فک تا ناحیه ناف دارد.
دردهای قلبی همیشه در قفسه‌سینه حس نمی‌شوند. بعضی از بیماران ممکن است از درد پشت، بعضی دیگر از درد دست چپ و حتی معده و… شکایت کنند.
تفاوت آشکاری که دردهای قلبی با دردهای اندام‌های اطراف قلب دارند این است که دردهای قلبی با فعالیت افزایش می‌یابند و با استراحت هم بهتر می‌شوند.

 

بیماری قلبی و فست‌فودها
گروه غذای اصلی، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها هستند که در مصرف همه آنها باید تعادل برقرار شود.
هر عاملی که باعث افزایش وزن شود و چربی و کلسترول را بالا ببرد، طبیعی است که شرایط را برای ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی فراهم خواهد کرد، اما نمی‌توان گفت چربی‌ها بدترند یا کربوهیدرات‌ها و… زیرا ثابت شده افرادی که انرژی خود را به‌طور متعادل از چربی و کربوهیدرات می‌گیرند، کمتر در معرض بیماری‌های قلبی هستند تا افرادی که انرژی بدن را فقط از راه مصرف کربوهیدرات تامین می‌کنند و چربی را کلا حذف کردند.
مصرف کربوهیدرات زیاد، باعث افزایش انسولین در خون می‌شود و انسولین زیاد نیز موجب تنگی عروق قلبی خواهدشد. حتی ثابت شده اگر چربی در بدن از حدی پایین‌تر باشد، احتمال بیماری‌های قلبی بالاتر می‌رود.
در رژیم‌های جدید همه مواد غذایی به طور متعادل در روز مصرف می‌شوند و هیچ کس نباید با این عنوان که اضافه وزن دارد مثلا چربی را به‌طور کامل از برنامه غذایی خود کنار بگذارد.
فست‌فودها بیشتر از اینکه صدمه‌ای به قلب و عروق وارد کنند برای اندام‌های دیگر مضر هستند. نمک و نیتراتی که در فست‌فود وجود دارند، خطر بروز سرطان معده را افزایش می‌دهند.
مصرف غذاهای فست‌فودی باید محدود شود، به‌خصوص غذاهایی که فرآوری‌شده هستند. گوشت گاو یا گوسفند به تنهایی باعث بیماری قلبی نمی‌شود یا افراد با خوردن یکی- دو وعده پیتزا و همبرگر و آبگوشت چرب بیمار نمی‌شوند اما گوشت‌های فرآوری که به کالباس تبدیل می‌شوند، نیترات و نمک دارند و این ۲ عامل است که روی قلب تاثیر منفی می‌گذارد.

ورزش در بیماران قلبی باید بسیار بادقت و علمی تنظیم شود

یماران قلبی-عروقی شرایطی دارند که حتما قبل از انجام ساده‌ترین ورزش‌ها باید با پزشکشان مشورت کنند. برای بعضی از بیماران قلبی اصلا فعالیت‌های ورزشی توصیه نمی‌شود.
گروهی از آنها هم باید فعالیت‌های بسیار محدودی داشته باشند. فعالیت ورزشی‌ای که برای بیمار توصیه می‌شود هم باید با توجه به نوع بیماری قلبی او باشد. اول باید بدانیم بیمار مبتلا به عارضه قلبی در چه وضعیتی قرار دارد و بیماری تا چه میزان پیش رفته و براساس آن نوع فعالیت ورزشی و میزان ورزش را مشخص کنیم.

علاوه بر این فردی که دچار بیماری قلبی است ابتدا باید کالری غذایی خود را محدود کند. اگر بیش از مقدار نیاز بدن باشد. ممکن است تصلب شرائین دوباره تکرار شود.
گاهی افراد بعد از درمان بیماری قلبی شروع به ورزش شدید می‌کنند، با این تصور که مانع برگشت بیماری شوند، در حالی که این کار کاملا اشتباه است و یک بیمار قلبی با تنگی عروق قلبی نمی‌تواند ورزش‌های سختی مانند وزنه‌برداری یا فوتبال حرفه‌ای انجام دهد.
برای این افراد باید تست‌های ورزشی انجام گیرد و توانایی آنها مشخص شود که تا چه اندازه می‌توان ضربان قلب را بالا برد.
در بعضی از مقالات علمی آمده که ورزش درست و اصولی حتی می‌تواند باعث کاهش تنگی عروق قلبی شود. البته حتما باید بررسی شود که چرا بیمار دچار تنگی عروق شده است. به‌عنوان مثال اگر بیمار مبتلا به دیابت باشد، بیماری باید کنترل شود. اگر علت گرفتگی فشارخون بالاست، فشارخون کنترل شود و… در نسخه ورزشی بیمار تغذیه نیز نقش مهمی دارد. چنین بیمارانی حتما باید عادات نادرست غذایی خود را کنار بگذارند و تحت‌نظر پزشک متخصص تغذیه باشند.
ورزش بیمار ابتدا باید در مکان ورزشی استاندارد انجام شود. معمولا روی سینه بیمار الکترولیت‌هایی وصل می‌شود تا به‌طور همزمان با حرکت فرد، قلب نیز نمایش داده شود. پزشک نیز در همین حین همه موارد را کنترل می‌کند تا اختلالی ایجاد نشود.
بعد از چند جلسه با توجه به وضعیت بیمار می‌توان نسخه ورزشی داد تا بیمار خودش در منزل ورزش را دنبال کند. بهترین و مفیدترین ورزش برای سیستم قلبی-‌عروقی، ورزش‌های هوازی است.
این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا، دویدن ملایم، دوچرخه‎سواری و ورزش‌هایی است که آستانه هوازی ما را تقویت می‌کنند و باعث تقویت سیستم قلبی‌عروقی و تنفسی و افزایش طول عمر می‌شوند.
برنامه ورزشی بیماران قلبی باید براساس ملاحظه‌های ورزشی و پزشکی ورزشی منحصر به خودشان تعیین شود.

 

منبع:سلامت