درمان پوست خشک

با پوست‌ های خشک چه کنیم

آیا پوست خشکی دارید؟ برای نرم و لطیف کردن آن کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. اولین قدم این است که در برنامه روزانه مراقبت از پوست خود تغییراتی ایجاد کنید.

استراتژ‌ی‌های مراقبت از پوست خشک به هنگام شست ‌و ‌شو
از این روش‌ها برای شستشو استفاده کنید:

از حمام‌های طولانی مدت و گرم خودداری کنید. آب داغ، سریعتر از آب گرم، چربی را پوست را پاک می کند. حمام‌های طولانی پوست شما را خشک می‌کند. روزانه دوش های کوتاه مدت ۵ یا۱۰ دقیقه‌ای بگیرید و از آب گرم استفاده کنید.

از پاک‌کننده های ملایم یا ژل های حمام حاوی مرطوب‌کننده، استفاده کنید. به جای پا‌ک‌کننده‌های قوی، از پاک‌کنند‌ه‌، صابون یا شامپوی بدنی استفاده کنید که ملایم و بدون بو باشد.

زمانی که هنوز پوست شما خیس است، از مرطوب کننده استفاده کنید. بعد از حمام یا شستشوی دست و صورت خود، حوله را به ملایمت روی صورت خود بکشید تا کمی رطوبت روی آن باقی بماند. ۳ تا ۵ دقیقه بعد از شستن صورت، از مرطوب‌کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود.

چه مرطوب‌کننده هایی مناسب هستند

مجبور نیستید برای خرید یک مرطوب کننده خوب پول زیادی خرج کنید. برچسب آن را بخوانید. موادی که برای پوست خشک مفید هستند عبارتند از:

سرامیدها. سرامیدها به پوست کمک می‌کنند آب را حفظ کند و پوست خشک را تسکین می‌دهند. سرامیدهای سنتزی می‌توانند همچون مواد طبیعی موجود در خارجی ‌ترین لایه پوست، به حفظ رطوبت آن کمک ‌کنند.
دایمتیکون و گلیسیرین. این مواد رطوبت را به پوست شما کشانده و آنجا نگه می‌دارند.
اسید هیالورونیک. اسید هیالورونیک نیز همچون سرامید، به حفظ رطوبت پوست شما کمک می‌کند.
لانولین (چربی پشم)، روغن معدنی و وازلین. این مواد به پوست شما کمک می‌کنند تا آبی را که طی شستشو جذب شده، حفظ کند.

حتماً مناطقی از پوست خود که در طول روز در معرض تابش نور خورشید هستند، با کرم ضد‌آفتاب بپوشانید. از ضدآفتابی با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید.

برای کاهش خشکی پوست به این نکات دقت کنید

یک دستگاه تولیدکننده رطوبت در منزل خود روشن کنید تا در طول زمستان که هوای منزل خشک است، به حفظ رطوبت پوست شما کمک کند.
لباس هایی از جنس پنبه یا سایر الیاف طبیعی بپوشید. پشم، مواد سنتزی یا سایر پارچه‌ها می‌توانند خشن و آزاردهنده باشند.

مقدار فراوانی آب بنوشید.

غذاهای حاوی امگا ۳ مصرف کنید. اسیدهای چرب ضروری می‌توانند به حفظ چربی طبیعی پوست کمک کنند. غذاهای غنی از امگا۳ عبارتند از ماهی های آب‌های سرد ( قزل‌آلا، هالیبوت، ساردین) بذرکتان، گردو

برای برطرف کردن قرمزی یا التهاب به مدت یک هفته در ناحیه ملتهب از کمپرس سرد یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. اگر این روش التهاب را تخفیف نداد با پزشک مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.