دلایل سرفه کردن

سرفه کردن نشانه چه بیماریهایی ممکن است باشد؟

سرفه راه حل بدن برای پاک کردن مواد خارجی و خلط از ریه ها و راه های هوایی فوقانی یا وسیله ای برای واکنش نشان دادن به راه هوایی آزرده شده است. سرفه فقط یک نشانه است و به تنهایی بیماری خاصی نیست. اهمیت سرفه زمانی مشخص می شود که سایر علایم همراه آن ارزیابی شده باشد.

سرفه پروداکتیو که خلط تولید می کند

سرفه خلط دار معمولاً نباید سرکوب شود چون هنر آن تمیز و پاک کردن ریه هاست. این خلط ممکن است از داخل ریه یا بینی و سینوس ها آمده باشد. علل سرفه خلط دار، موارد زیر است:

بیماری های ویروسی: به دنبال سرماخوردگی ساده به دلیل ایجاد ترشحات در پشت حلق، سرفه ایجاد می شود.

عفونت ها: عفونت ریه یا راه های هوایی فوقانی ممکن است باعث سرفه شود. پنومونی (عفونت ریه)، برونشیت (عفونت برونش و راه هوایی)، سینوزیت و سل از جمله این موارد هستند.

بیماری های مزمن ریه: نظیر بیماری های انسدادی ریه (همان COPD) که تشدید شده باشد یا عفونتی روی آن سوار شده باشد.

رفلاکس اسید از معده به مری: این حالت از سرفه در نتیجه رفلاکس مری می تواند فرد را از خواب بیدار کند.

سرفه ناشی از ترشحات بینی که از پشت حلق جاری می شود: این حالت باعث سرفه حاوی خلط می شود. در این شرایط نیاز دارید مرتباً گلویتان را با سرفه پاک کنید. این حالت ممکن است نتیجه یک عفونت ویروسی باشد یا در اثر سایر علل ایجاد شود.

کشیدن سیگار یا سایر انواع استفاده از تنباکو: سرفه خلط دار در کسی که سیگار می کشد معمولاً نشانه آسیب به ریه و صدمه به گلو و مری است.

سرفه خشک و فاقد خلط

سرفه خشک و فاقد خلط معمولاً در انتهای یک سرماخوردگی یا به دنبال مواجهه با یک ماده تحریک کننده مانند گرد و خاک و دود دیده می شود. علل سرفه خشک بسیار متنوع هستند:

بیماری های ویروسی: بعد از یک سرماخوردگی عادی، سرفه های خشک ممکن است چندین هفته بیش از سایر علایم طول بکشد و شب ها نیز بدتر شود.

انقباض راه های هوایی: برونکو اسپاسم به خصوص در شب ها معمولاً در اثر آزردگی های راه های هوایی ایجاد می شود.

آلرژی: سرفه به همراه عطسه های مکرر نشان دهنده حساسیت فصلی است.

داروها، به ویژه داروهای : ACE inhibitorsکه برای درمان فشارخون بالا استفاده می شود. از جمله این داروها: کاپتوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل هستند.

تماس با گرد و خاک، کف، دود و مواد شیمیایی در هوای محیط

آسم: یک سرفه خشک مزمن می تواند نشانه آسم با شدت متوسط باشد. صدای سوت یا ویز در هنگام تنفس، تنگی نفس، احساس تنگی و احتقان قفسه سینه از سایر علایم آسم هستند.

جسم خارجی در راه های تنفسی: غذا و قرص ها ممکن است در راه های هوایی گیر کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *