عوارض جانبی دانازول

دانازول (عوارض و فواید،روش مصرف،دوز دارو در بدنسازی،شیردهی)

دانازول برای درمان آندومتریوز، منوراژی و دیگر اختلالات قاعدگی، کیست های خوش خیم و دردهای دوره ای شدید پستان، ژینکوماستی(در صورتیکه روشهای دیگر غیر مؤثر باشد) و در درمان طولانی مدت آنژیوادم ارثی بکار می رود.

اشکال دارویی
Capsule:100 mg
Capsule: 200 mg

مکانیسم اثر دانازول

دانازول با مهار آزادشدن گنادوتروپین های هیپوفیز ممکن است محور هیپوفیز-تخمدان را مهار کند. دانازول آزاد شدن LH,FSH را مهار کرده و در نتیجه تولید استروژن تخمدان را کم می کند.

همچنین ممکن است مستقیماً تولید استروئیدهای تخمدانی را مهار نماید و به گیرنده های آندروژن، پروژسترون و گلوکورتیکوئید و نیز به گلوبین متصل شونده به کورتیکواستروئید و هورمون های جنسی اتصال یابد و سرعت کلیرانس متابولیک پروژسترون را زیاد کند.

فارماکوکینتیک دانازول

متابولیسم دارو کبدی و دفع آن کلیوی می باشد. نیمه عمر دارو، تقریباً ۵/۴ ساعت است.

موارد منع مصرف

در بیماری های شدید کبدی، کلیوی و قلبی بیماری های ترومبوآمبولیک، خونریزی واژینال با علت ناشناخته، تومورهای وابسته به آندروژن و پورفیریا نباید مصرف شود.

هشدارهای مصرف دانازول

۱.در کودکان ، افراد مسن، افزایش غیر طبیعی گلبولهای قرمز، صرع، دیابت، زیادی فشار خون، میگرن، اختلالات لیپوپروتئین و سابقه ترومبوز باید با احتیاط مصرف شود.
۲.در صورت بروز صفات ثانویه جنسی مردانه و زنانه، مصرف دارو باید قطع شود ( در صورت مصرف مداوم ممکن است این صفات غیر قابل برگشت باشند.)
۳.طی درمان با این دارو، باید از روشهای غیر هورمونی استفاده شود.

عوارض جانبی دانازول

تهوع،سرگیجه، بثورات جلدی، درد پشت، عصبانیت، سردرد، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، گرگرفتگی، کوچک شدن پستان، اسپاسم عضلات اسکلتی، ریزش مو و مقاومت به انسولین از عوارض جانبی مهم دارومی باشند.

تداخل دارویی دانازول

دانازول اثر ضدانعقادی داروهای ضدانعقاد کومارینی یا مشتقات اینداندیون را فزایش داده و ممکن است باعث خونریزی شود. همچنین ممکن است با افزایش غلظت قند خون و مقاومت به انسولین با داروهای پایین آورنده قند خون تداخل داشته باشد. افزایش غلظت پلاسمایی و خطر سمیت کلیوی سیکلوسپورین نیز گزارش شده است.

نکات قابل توصیه
۱.امکان بروز واکنشهای حساسیت به نور وجود دارد.
۲.در صورت وجود احتمال بارداری، دارو را قطع نموده و با پزشک تماس بگیرید.

مقدار مصرف دانازول

مقدار مصرف داروmg/day800-200 در چهار مقدار منقسم می باشد. در زنان مصرف دارو باید طی دوران قاعدگی و ترجیحاً در روز اول شروع شود.

در درمان آندرومتریوز، مقدار مصرف اولیهmg/day400 درچهار مقدار منقسم می باشد که مطابق با پاسخ بیمار تنظیم می شود و معمولاً به مدت شش ماه ادمه می یابد.

در درمان منوراژی mg/day200 به مدت ۳ ماه، در درهای شدید دوره ای پستانmg/day300-200 به مدت ۶-۳ ماه، درکیست خوش خیم پستانmg/day300 به مدت ۶-۳ ماه و در درمان ژینکوماستیmg/day400 در مقادیر منقسم به مدت ۶ ماه مصرف می شود.

برا ی کاهش ضخامت آندومتر قبل از جراحی، مقدار مصرفmg/day800-400 به مدت ۶-۳ هفته می باشد.

ملاحظات اختصاصی

۱- از آنجایی که مصرف این دارو ممکن است موجب اختلال در عملکرد کبد شود، انجام آزمونهای عملکرد کبد به طور مرتب ضروری است.
۲- در درمان آندومتریوز و بیماری فیبروسیستیک پستان، مصرف دانازول باید از دوران قاعدگی شروع شود.
۳- قبل از شروع درمان با دانازول، باید احتمال حاملگی رد شود. بیماران زن در طول درمان با دانازول از روشهای مؤثر جلوگیری از حاملگی استفاده کنند.
۴- اختلالات ترومبوتیک، ترومبوآمبولیسم، ترومبوز سینوس ساژیتال و سکته مغزی به دنبال مصرف دارو گزارش شده است.
۵- مصارف طولانی مدت باعث آدنوم‌های خوش‌خیم کبدی شده که معمولاً بدون علامت بوده ولی ممکن است باعث خونریزی‌های حاد داخل شکمی شوند. تست‌های کبدی بیمار به دقت مانیتور شود.
۶- موارد متعددی از افزایش خوش‌خیم فشار داخل مغز به دنبال مصرف دارو گزارش شده است. در صورت بروز ادم پاپی، سردرد، تهوع/ استفراغ، اختلالات بینایی، مصرف دارو متوقف شده و بیمار به نورولوژیست ارجاع شود.
۷- قبل از شروع درمان جهت فیبروز کیستیک سینه، سرطان سینه در بیمار رد شود.
۸- دانازول را باید هنگامی استفاده کرد،‌ که سایر درمان‌های موجود مؤثر نباشند.

همچنین درباره عوارض بالا بودن تستوسترون بخوانید

نکات قابل توصیه به بیمار

۱- در طول مصرف دانازول از روشهای غیر هورمونی جلوگیری از حاملگی استفاده کنید، زیرا قرصهای هورمونی جلوگیری کننده از حاملگی ممکن است در طول درمان با این دارو تخمک‌گذاری را متوقف نسازند.
۲- در صورت تغییر صدا یا بروز خصوصیات مردانه، مصرف دارو را فوراً قطع کنید. برخی از اثرات آندروژنیک (مانند خشن شدن صدا) ممکن است با قطع مصرف دارو برگشت‌پذیر نباشند.
۳- طی مصرف دانازول برای درمان بیماری فیبروسیستیک، پستانها را به طور منظم بررسی کنید. در صورت بزرگ شدن گره‌های پستان در طی درمان، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
۴- آمنوره معمولاً از ۸-۶ هفته بعد از درمان با این دارو در زنان بروز می‌کند.
۵- پیگیری مرتب مایع منی در مردان ممکن است لازم باشد.
۶- به بیمار آموزش دهید تا علائمی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، اختلالات بینایی که دال بر سودو تومور سربری می‌باشد را گزارش دهد.

مصرف در سالمندان

دانازول در این بیماران باید با احتیاط مصرف شود. مردان سالخورده باید از نظر بروز هیپرتروفی پروستات تحت مراقبت باشند. در صورت بروز نشانه‌های هیپرتروفی پروستات یا کارسینوم پروستات، باید مصرف دانازول قطع شود.

مصرف دانازول در شیردهی

به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی شدید در شیرخوار، قطع شیردهی یا قطع مصرف دارو (بسته به اهمیت مصرف دارو در مادر) باید صورت گیرد.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی
زمان پروترومبین (بخصوص در بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند) ممکن است افزایش یابد. دارو باعث افزایش آنزیمهای کبدی می‌شود.