داپسون (خطرات و عوارض مصرف،دوز دارویی)

خرید قرص داپسون,قیمت قرص داپسون,اشکال دارویی داپسون,موارد مصرف قرص داپ باستون,درماتیت تبخالی,عوارض قرص داپباستون,کلوفازیمین,عوارض مصرف قرص داپسون
داپسون  Dapsone
اشکال دارویی  Tab: 50mg , 100mg

موارد و مقدار مصرف
جذام
داپسون به عنوان یکی از داروهای رژیم چند دارویی در درمان تمام اشکال جذام به کار می رود.
به پروتکل درمانی جذام مراجعه شود.
التهاب پوست تبخالی شکل
بزرگسالان و کودکان: دوز اولیه mg50 در روز و اگر با این مقدار کنترل نشد تا mg300 در روز هم       می تواند افزایش یابد.

موارد منع مصرف و احتیاط
در صورت حساسیت مفرط به داپسون یا سولفونامیدها، آمیلوئیدوز پیشرفته کلیوی، کم خونی و   کمبود مت هموگلوبین ردوکتاز ممنوعیت مصرف دارد.
در مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی، کبدی، ریوی، قلبی-  عروقی و کم خونی مقاوم به درمان و کمبود G6PD با احتیاط تجویز شود.

مصرف در بارداری و شیردهی
در گروه C حاملگی قرار دارد. در دوران شیردهی منع مصرف دارد و در صورت لزوم استفاده از آن مادر باید از شیر دادن به نوزاد پرهیز کند.

تداخلات مهم
مصرف همزمان داپسون و داروهایی که آنتاگونیست اسیدفولیک هستند نظیر پیریمتامین احتمال بروز اثرات خونی مثل گرانولوسیتوز را افزایش می دهد.
تجویز داپسون به همراه داروهایی که موجب بروز همولیز درافراد مبتلا به کمبود G6PD می شوند باید با احتیاط باشد(داروهایی نظیر نیتریت، فنیل هیدرازین، نیتروفورانتوئین و پریماکین).
مصرف همزمان داپسون و تری متوپریم باعث افزایش غلظت سرمی داپسون می شود.

عوارض جانبی
درجات مختلفی از بروز همولیز و مت هموگلوبینمی دیده شده است که وابسته به دوز هستند. از دیگر عوارض داپسون می توان به نوروپاتی، التهاب حساسیتی پوست، سندرم داپسون (بثورات پوستی همراه با تب و ائوزینوفیلی)، کم خونی هپاتیت، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، سردرد و بی خوابی اشاره کرد.

توصیه ها
برای جلوگیری از بروز تحریکات گوارشی بهتر است داپسون همراه غذا استفاده شود.
در طول درمان با داپسون باید مرتباً از بیمار شمارش کامل گلوبولی بعمل آید. توصیه می شود که این بررسی در ماه اول هر هفته در ۶ ماه اول به صورت ماهانه و بعد از آن هر ۶ ماه یکبار انجام شود.
عملکرد کبدی بیمار نیز قبل از شروع و در طول مدت درمان باید کنترل شود و در صورت بروز اختلال کبدی، تب، لرز، بی اشتهایی، بی حالی، تهوع و استفراغ و یرقان باید مصرف آن قطع شود.
در صورتیکه همولیز و مت هموگلوبینی بیمار شدید باشد درمان باید متوقف گردد.
اثرات درمانی داپسون ممکن است زودتر از ۳ تا ۶ ماه بعد ظاهر نشود. ولی چنانچه بعد از گذشت ۶ ماه هیچ نشانه ای از بهبودی دیده نشود باید پزشک را در جریان قرار داد.
در صورتیکه بیمار در حین درمان با داپسون متوجه بروز راش و همچنین ضایعات تاولی در اطراف آرنج شد باید بلافاصله به پزشک اطلاع دهد.

شرایط نگهداری
در ظروف محکم و در بسته و محافظ در برابر نور و در درجه حرارت ۱۵ تا ۳۰ سانتیگراد نگهداری شود. در صورت تغییر رنگ داپسون، این تغییر رنگ حتماً نشانه خراب شدن دارو نیست

نظرات بسته شده است.