درمان افسردگی در سالمندان

افسردگی در افراد مسن و سالمند (علت و علائم،درمان)

تغییراتی که اغلب در کهنسالی رخ می دهند از جمله بازنشستگی، مرگ عزیزان، افزایش انزوا و مشکلات پزشکی ممکن است به افسردگی منجر شوند. در برخی مواقع افسردگی به شما اجازه نمی دهد مثل قبل از زندگی لذت ببرید. اما اثرات آن بسیار فراتر از خلق و خو است.

افسردگی همچنین می تواند بر روی انرژی، خواب، اشتها، و سلامت جسمی شما نیز اثر بگذارد. با این حال، افسردگی بخشی اجتناب ناپذیر در افزایش سن نیست، و شما می توانید با استفاده از روش های متفاوتی بر علائم افسردگی غلبه کنید.

علائم و نشانه های افسردگی در افراد مسن و کهنسال

تشخیص افسردگی در افراد مسن با شناخت علائم و نشانه ها شروع می شود. نشانه های افسردگی عبارتند از:

غم
خستگی
از دست دادن علاقه به سرگرمی هایی که قبلا لذت بخش بودند
انزوا و اجتناب از حضور در اجتماع (بی میلی برای بودن در کنار دوستان، شرکت در فعالیت ها، و یا ترک خانه)
کاهش وزن و یا از دست دادن اشتها
اختلالات خواب (دشواری در به خواب رفتن یا در خواب ماندن، خوابیدن بیش از حد، و یا خواب آلودگی در طول روز)
داشتن احساس بی ارزشی (نگرانی در مورد سر بار دیگران بودن، احساس بی ارزشی، بیزاری از خود)
افزایش استفاده از الکل یا مواد مخدر
تمرکز روی مرگ؛ داشتن افکار خودکشی و یا اقدام به خودکشی

افسردگی بدون غم

در حالی که ممکن است به نظر برسد افسردگی و غم همراه هم هستند،اما بسیاری از سالمندان افسرده ادعا می کنند که اصلا احساس غم و اندوه نمی کنند. در عوض آن ها ممکن است از فقدان انگیزه ، فقدان انرژی، یا مشکلات جسمی شکایت داشته باشند. در واقع، شکایات جسمی مانند درد آرتریت و یا سردردهای شدید، اغلب علامت های غالب افسردگی در سالمندان هستند.

نشانه های افسردگی در سالمندان

سالمندانی که احساس غم و افسردگی خود را انکار می کنند با این وجود ممکن است دچار افسردگی اساسی باشند. علائم هشدار دهنده عبارتند از:

دردهای غیر قابل توضیح یا شدید شونده
احساس ناامیدی و درماندگی
اضطراب و نگرانی
مشکلات حافظه
فقدان انگیزه و انرژی
کند شدن حرکات و گفتار
تحریک پذیری
از دست دادن علاقه به شرکت در روابط اجتماعی و انجام تفریحاتی که قبلا لذت بخش بودند.
بی توجهی به مراقبتهای شخصی (نخوردن وعده های غذایی، فراموش کردن مصرف داروها، نادیده گرفتن بهداشت شخصی)

افسردگی: مشکل بسیاری از افراد مسن و کهنسال

آیا شما علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلا برایتان لذت بخش بودند از دست داده‌اید؟ آیا شما با احساس درماندگی و ناامیدی دست به گریبان هستید؟ آیا گذراندن روز برای شما سخت تر و سخت تر میشود؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید.

افسردگی یک مشکل شایع در افراد مسن است. علائم افسردگی بر تمام جنبه های زندگی شما تاثیر می گذارد ، از جمله انرژی ، اشتها، خواب، علاقه به کار، سرگرمی، و روابط شما.

متأسفانه، بسیاری از سالمندان افسرده متوجه علائم افسردگی خود نمی شوند، و یا برای دریافت کمکی که نیاز دارند اقدامی نمیکنند. دلایل بسیاری وجود دارد که افسردگی در افراد مسن و سالمندان اغلب نادیده گرفته میشود:

شما ممکن است فرض کنید که دلایل خوبی برای احساس کسالت و ناراحتی دارید یا اینکه افسردگی تنها بخشی از پیری است.
شما ممکن است منزوی شده باشید_ که این قضیه به خودی خود می تواند منجر به افسردگی شود_ و ممکن است افراد اندکی در اطراف شما باشند تا متوجه ناراحتیتان شوند.
شما ممکن است متوجه نشوید که شکایت های جسمیتان نشانه ای از افسردگی هستند.
شما ممکن است تمایلی نداشته باشید که در مورد احساسات خود صحبت کنید و یا درخواست کمک نمایید.

هنگامی که سن تان بالا میرود احساس خوبی داشته باشید

افسردگی نشانه ای از ضعف و یا نقص شخصیت نیست و می تواند برای هر کسی، در هر سنی، بدون توجه به پس زمینه و یا موفقیت های قبلی فرد در زندگی خویش، اتفاق بیافتد. همچنین، بیماری، از دست دادن عزیزان، و چالش های پیری نباید باعث غصه و پژمردگی شما شوند .

چه 18 ساله باشید چه 80 ساله، لازم نیست که با افسردگی زندگی کنید. افسردگی می تواند درمان شود، و با استراتژی های مناسب پشتیبانی، درمان، و خودیاری، شما می توانید احساس بهتری داشته باشید و یک زندگی شاد و پر جنب و جوش داشته باشید.

علل افسردگی در افراد مسن و کهنسال

همانطور که شما مسن تر میشوید، ممکن است با تغییرات قابل توجهی در زندگی خود مواجه شوید که می تواند شما را در معرض خطر افسردگی قرار دهند. علل و عوامل خطری که میتوانند در افسردگی سالمندان نقش داشته باشند شامل:

مشکلات بهداشت – بیماری و ناتوانی؛ درد مزمن یا شدید؛ زوال شناختی؛ آسیب به بدن به دلیل عمل جراحی و یا بیماری
تنهایی و انزوا – به تنهایی زندگی کردن؛ کاهش روابط اجتماعی و دایره دوستان به دلیل مرگ و یا نقل مکان؛ کاهش تحرک به دلیل بیماری یا از دست دادن توانایی رانندگی.

کاهش حس هدفدار بودن – احساس بی هدفی یا از دست دادن هویت به دلیل بازنشستگی و یا محدودیت های فیزیکی برای فعالیت

ترس – ترس از مرگ و مردن؛ اضطراب به دلیل مشکلات مالی و یا مسائل مربوط به سلامت.

سوگواریهای اخیر – مرگ دوستان، اعضای خانواده، و حیوانات خانگی؛ از دست دادن همسر و شریک زندگی

ناتوانی،سوگ،از دست دادن

همانطور که سن شما افزایش می یابد، شما از دست دادن را تجربه میکنید. از دست دادن دردناک است، چه از دست دادن استقلال، تحرک، سلامت، کار و شغلتان، چه کسی که دوستش میدارید. سوگواری برای این از دست دادنها کاری سالم و عادی است، حتی اگر احساس غم و اندوه برای مدت زمانی طولانی باقی بماند. با این حال، از دست دادن تمام امیدها و شادی ها، عادی و معمول نیست.

آیا این غم و اندوه است و یا افسردگی؟

تمایز نهادن میان اندوه و افسردگی بالینی همیشه آسان نیست، چرا که بسیاری از علائم در این دو مشترک است. با این حال، راه های برای تشخیص تفاوتهای این دو وجود دارد. به یاد داشته باشید، غم و اندوه شامل طیف گسترده ای از احساسات و ترکیبی از روزهای خوب و بد است. حتی زمانی که شما در میانه ی فرآیند سوگ هستید، گاهی لحظاتی لذتبخش و شاد را نیز خواهید داشت. از سوی دیگر، در افسردگی احساس پوچی و ناامیدی ثابت و دایمی است.

در حالی که هیچ جدول زمانی‌ای برای سوگ وجود ندارد، اما اگر این حس در طول زمان از بین نرفت و یا تمام نشانه های خوشی و شادی را خفه کرد، اگر نتوانستید به یک شوخی خوب بخندید، از در آغوش گرفتن دوستانتان شاد شوید و یا از یک غروب زیبای آفتاب لذت ببرید، آنگاه ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

سایر علائمی که نشان می دهند شما دچار افسردگی هستید، و نه تنها غم و اندوه:

احساس فراگیر و شدید گناه
فکر خودکشی یا اشتغال ذهنی با مرگ.
احساس ناامیدی و بی ارزشی.
کند شدن گفتار و حرکات بدن.
عدم توانایی در محل کار، خانه، و / یا مدرسه
دیدن و یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارند

افسردگی و بیماری در افراد مسن و کهنسال

افسردگی در افراد مسن و کهنسال اغلب با بیماری های جسمی در ارتباط است، که می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. دردهای مزمن و ناتوانیهای فیزیکی می توانند باعث احساس اندوه در شما شوند. نشانه های افسردگی نیز می توانند به عنوان بخشی از مشکلات پزشکی مانند زوال عقل و یا عارضه جانبی داروهای تجویزی رخ دهند.

شرایط پزشکی می تواند باعث افسردگی در کهنسالان شود

این مهم است که بدانید مشکلات پزشکی می توانند باعث ایجاد افسردگی در سالمندان شوند، چه به طور مستقیم یا به عنوان یک واکنش روانی به بیماریها. هر گونه شرایط پزشکی مزمن، به خصوص اگر دردناک ، ناتوان کننده، و یا تهدید کننده ی زندگی باشد ، می تواند به افسردگی منجر شود و یا علائم افسردگی را تشدید کند.

این مشکلات پزشکی عبارتند از:

بیماری پارکینسون
سکته مغزی
بیماری های قلبی
سرطان
دیابت
اختلالات تیروئید
کمبود ویتامین B12
زوال عقل و بیماری آلزایمر
لوپوس
ام اس

داروهای نسخه ای (تجویزی) و افسردگی در سالمندان

نشانه های افسردگی عارضه جانبی بسیاری از داروهایی است که به طور متداول تجویز می شوند. خصوصا اگر شما از داروهای متعددی استفاده میکنید در معرض خطر هستید.

در حالی که عوارض جانبی دارو که بر خلق و خو اثر میگذارد می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما کهنسالان حساس تر هستند زیرا با افزایش سن، کارآمدی بدن در سوخت و ساز (متابولیسم) و پردازش داروها کمتر میشود.

داروهایی که می توانند باعث ایجاد افسردگی یا بدترشدن آن شوند عبارتند از:

داروهای فشار خون (کلونیدین)
مسدود کننده های بتا (به عنوان مثال Lopressor، Inderal )
قرص های خواب آور
آرام بخش (به عنوان مثال والیوم، زاناکس، Halcion )
مسدود کننده های کانال کلسیم
داروهای بیماران پارکینسون
داروهای زخم معده (به عنوان مثال زانتک، تاگامت)
داروهای قلبی حاوی رزرپین
استروئیدها (به عنوان مثال کورتیزون و پردنیزون)

داروهای کلسترول بالا (به عنوان مثال مانند Lipitor، Mevacor، Zocor)
مسکنها و داروهای آرتریت
استروژن (به عنوان مثال Premarin، Prempro )

اگر بعد از شروع یک داروی جدید احساس افسردگی کردید، با دکتر خود صحبت کنید. ممکن است بتوانید میزان مصرف خود را کاهش دهید و یا از داروی دیگری که خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار نمیدهد استفاده کنید.

الکل و افسردگی در کهنسالان

در سنین بالا استفاده از الکل برای مقابله با دردهای جسمی و عاطفی می تواند وسوسه انگیز باشد. الکل ممکن است بتواند به شما کمک کند بیماری خود را فراموش کنید و یا احساس تنهایی کمتری بکنید. و یا شاید نوشیدن الکل در شب به شما کمک کند که راحت تر بخوابید.

در حالی که الکل ممکن است در کوتاه مدت باعث شود احساس بهتری پیدا کنید، در طول زمان می تواند مشکلات عمده ای را برای شما به وجود آورد. الکل باعث می شود علائم افسردگی، تحریک پذیری و اضطراب بدتر شوند و باعث اختلال در عملکرد مغز میشود.

همچنین الکل بر بسیاری از داروها ، از جمله داروهای ضد افسردگی اثر منفی میگذارد و در حالی که نوشیدن الکل ممکن است به شما کمک کند که به خواب بروید، اما می تواند کیفیت خواب شما را به شکلی منفی تحت تاثیر قرار دهد.

زوال عقل و افسردگی در سالمندان

هرگز فرض نکنید که که از دست دادن هشیاری ذهنی تنها نشانه ی پیری و کهنسالی است. این می تواند نشانه ای از افسردگی و یا زوال عقل باشد، که هر دو در سالمندان شایع هستند.

از آنجا که بسیاری از نشانه های افسردگی و زوال عقل از جمله مشکلات حافظه، کندی گفتار و حرکات ، و کاهش انگیزه ، مشابه هستند، به سختی می توان تفاوت میان این دو را تشخیص داد. با این حال، تفاوت های میان این دو وجود دارند که می تواند به شما کمک کند بین آنها تمایز قائل شوید.

آیا این افسردگی است و یا زوال عقل؟

علائم افسردگی

 

علائم زوال عقل
کاهش قوای ذهنی نسبتا سریع است

 

کاهش قوای ذهنی  به آرامی اتفاق می افتد

 

از زمان و تاریخ جاری مطلع است و میداند که کجاستگیج است و مکررا در مکانهای آشنا راه خود را گم میکند
در تمرکز دچار مشکل استحافظه کوتاه مدت او دچار مشکل است
مهارت های زبانی و حرکتی اش آهسته، اما طبیعی استنوشتن، صحبت کردن، و مهارت های حرکتی اش دچار اختلال است

 

از مشکلات حافظه  خود مطلع است و در مورد آن اظهار نگرانی میکندمتوجه مشکلات حافظه  خود نیست و یا به نظر میرسد برایش اهمیتی ندارد

چه عارضه زوال شناختی به دلیل زوال عقل ایجاد شده باشد چه افسردگی، مهم است که سریعا به دکتر مراجعه کنید. اگر مشکل افسردگی است؛ حافظه، تمرکز و انرژی با درمان دوباره بازخواهند گشت.

درمان زوال عقل نیز کیفیت زندگی شما و عزیزانتان را بهبود خواهد بخشید. و در بعضی از انواع زوال عقل، علائم می تواند معکوس شوند یا متوقف شوند و یا کاهش پیدا کنند.

خودیاری افسردگی برای سالمندان

مقابله با افسردگی
این باور غلطی است که فکر کنید پس از سنی خاص دیگر نمیتوانید مهارت های جدیدی یاد بگیرید، فعالیت های جدید را امتحان کنید، و یا تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

غلبه بر افسردگی اغلب شامل پیدا کردن چیزهایی جدید برای لذت بردن ، یادگیری برای انطباق با تغییر، فعال ماندن از لحاظ جسمی و اجتماعی ، و احساس در ارتباط بودن با جامعه و عزیزان خود است.

اگر شما افسرده هستید، ممکن است نخواهید کاری انجام دهید و یا کسی را ببینید. اما انزوا و عدم فعالیت تنها افسردگی را بدتر میکند. هرچه از نظر جسمی، ذهنی و اجتماعی فعال تر باشید احساس بهتری خواهید داشت.

ورزش. فعالیتهای بدنی اثرات مهمی در بهبود خلق و خو دارند. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که تمرینهای ورزشی میتوانند به اندازه داروهای ضد افسردگی در کاهش افسردگی موثر باشند. بهترین بخش تاثیرات ورزش این است که منافع آن بدون عوارض جانبی است.

شما لازم نیست حتما به باشگاه ورزشی بروید تا از مزایای آن بهره مند شوید. راه هایی پیدا کنید که بتوانید کمی تحرکات فیزیکی خود را افزایش دهید؛ میتوانید اتوموبیل خود را کمی دورتر از فروشگاه پارک کنید، از پله ها استفاده کنید، کارهای سبک خانه را انجام دهید و یا از یک پیاده روی کوتاه لذت ببرید.

تماس با دیگران، ارتباط رو در رو با دیگران موثر است. دریافت پشتیبانی ای که نیاز دارید نقش مهمی در محو کردن و دور نگه داشتن افسردگی دارد. ممکن است برای خودتان به تنهایی، مشکل باشد که تلاش تان را برای مقابله با افسردگی حفظ کنید.

و به یاد داشته باشید، هرگز برای ایجاد دوستی های تازه دیر نیست. برای شروع به یک گروه حمایت از افراد افسرده، یک باشگاه کتاب، یا گروه دیگری مورد علاقه تان است، بپیوندید.

راهنماییهای دیگر

خواب کافی. هنگامی که شما به مقدار کافی نخوابید ، ممکن است علائم افسردگی بدتر شوند. چیزی بین 7 تا 9 ساعت خواب در هر شب مورد نیاز است.

حفظ یک رژیم غذایی سالم . از خوردن بیش از حد قند و غذاهای ناسالم اجتناب کنید. غذاهای سالمی را انتخاب کنید که مغذی و انرژی دهنده باشند، و روزانه مولتی ویتامین مصرف کنید.

شرکت در فعالیت هایی که از آن لذت می برید. هر تفریح و سرگرمی ای که قبلا برای شما لذت بخش بود را دوباره انجام دهید.

در فعالیتهای داوطلبانه شرکت کنید. کمک به دیگران یکی از بهترین راه ها برای ایجاد احساسی بهتر نسبت به خود و گسترش شبکه های اجتماعی شما است.

مراقبت از یک حیوان خانگی. یک حیوان خانگی می تواند همدم شما شود، و برای مثال، بردن یک سگ به گردش می تواند ورزش خوبی برای شما و راه بسیار خوبی برای دیدار با مردم باشد.

یادگیری یک مهارت جدید. چیزی را انتخاب کنید که همیشه می خواستید یاد بگیرید، و یا قوه تخیل و خلاقیت شما را افزایش دهد.

فرصت های جدیدی برای خندیدن ایجاد کنید. خنده به بهبودی خلق و خوی شما کمک میکند، بنابراین با عزیزانتان داستان های طنز آمیز و جوک تعریف کنید، به تماشای یک فیلم کمدی بنشینید و یا کتاب های خنده دار بخوانید.

گزینه های درمانی افسردگی برای افراد مسن

درمان افسردگی همان اندازه که برای افراد جوان تر موثر است برای سالمندان نیز تاثیر گذار است. با این حال، از آنجا که افسردگی در افراد مسن و سالمندان اغلب ناشی از وضعیت دشوار و چالشهای زندگی است، هر گونه برنامه درمانی باید این مسئله را نیز مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال، اگر تنهایی ریشه افسردگی شما است مصرف دارو به تنهایی نمیتواند مشکل را درمان کند.

همچنین، به هر گونه مسائل پزشکی که باعث تشدید افسردگی میشود باید رسیدگی گردد.

داروهای ضد افسردگی برای افراد مسن و سالمند

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی داروها حساس تر هستند و به تداخل داروهای مصرفی شان با یگدیگر آسیب پذیری بیشتری نشان میدهند.

مطالعات اخیر نیز نشان داد که داروهای SSRI مانند پروزاک می توانند باعث از بین رفتن سریع استخوان و خطر ابتلا به شکستگی و افتادن شوند. به دلیل این نگرانی هایی که در مورد ایمنی وجود دارد، سالمندانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده میکنند باید به دقت تحت نظر باشند.

در بسیاری از موارد، درمان و / یا ایجاد تغییراتی سالم در شیوه زندگی ، از جمله انجام تمرینهای ورزشی ، می توانند به اندازه داروهای ضدافسردگی در کاهش افسردگی مؤثر باشند، و عوارض جانبی خطرناکی نیز به همراه نداشته باشند.

داروهای جایگزین

داروهای گیاهی و مکمل های طبیعی نیز می توانند در درمان افسردگی موثر باشند و در اغلب موارد، برای سالمندان بسیار ایمن تر از داروهای ضد افسردگی باشند. با این حال، برخی از مکمل های گیاهی ممکن است با برخی از داروها تداخل ایجاد کنند یا خود عوارض جانبی به همراه داشته باشند، بنابراین همیشه قبل از مصرف آنها با دکتر خود مشورت کنید.

اسیدهای چرب امگا 3 میتوانند اثر بخشی داروهای ضد افسردگی را افزایش دهند و یا به عنوان یک درمان مستقل برای افسردگی عمل کنند.

چای کوهی (علف چای) می تواند به بهبود علائم خفیف یا متوسط افسردگی کمک کند اما نباید همراه با داروهای ضد افسردگی مصرف شود.

اسید فولیک زمانی که با درمان های دیگر ترکیب شود می تواند به تسکین علائم افسردگی کمک کند.

مشاوره و روان درمانی

روان درمانی در افسردگی به خوبی عمل می کند به این دلیل که علل ریشه ای افسردگی را مورد بررسی قرار میدهد، و نه تنها علائم آن را.

مشاوره حمایتی شامل مشاوره مذهبی و مشاوره جمعی. این درمانها می توانند احساس تنهایی و ناامیدی افسردگی را کاهش دهند، و به شما کمک کنند معنا و اهداف جدید برای خویش پیدا کنید.

روان درمانی به شما کمک می کند تا با تغییرات پر استرس زندگی کنار بیایید، از صدمات و از دست دادنها شفا پیدا کنید،و احساسات پیچیده خود را درک کنید. همچنین می تواند به شما کمک کند الگوهای فکری منفی را تغییر دهید و مهارت های بهتری را برای مقابله با مشکلات به دست آورید.

گروه پشتیبانی برای افسردگی، بیماری، و یا سوگ؛ شما را با دیگر افرادی که با چالشهایی مشابه دست به گریبان هستند، آشنا میکند و مکان ایمنی برای تبادل تجربیات، توصیه ها و تشویقها فراهم می کند.

کمک به یک سالمند افسرده

ماهیت افسردگی تداخل با توانایی فرد برای کسب کمک، و نیز تخلیه انرژی و کاهش اعتماد به نفس است. برای سالمندان افسرده، که در زمانی زیسته و بزرگ شده اند که بیماریهای روانی بسیار بد تلقی شده و درک نمیشدند؛

قضیه دشوار تر است خصوصا اگر آنها افسردگی را یک بیماری واقعی محسوب نکنند یا احساس شرم یا غرور اجازه ندهد از خانواده شان درخواست کمک کنند و یا از این وحشت داشته باشند که سربار دیگران شوند.

اگر فرد سالمندی که برای شما مهم است دچار افسردگی شده است، می توانید با ارائه حمایت عاطفی به او کمک کنید. با صبر و شفقت به صحبتهای او گوش دهید. لازم نیست تلاش کنید تا افسردگی کسی را “حل” کنید.

تنها در کنار او بودن و گوش دادن کافی است. احساساتی که او بیان میکند را مورد انتقاد قرار ندهید، اما به واقعیت اشاره کنید و به او امید دهید. شما همچنین میتوانید به عزیز سالمندتان کمک کنید که مشکلش دقیقا تشخیص داده شود و درمان مناسب دریافت کند.

به او کمک کنید که دکتر خوبی پیدا کند، او را هنگام مراجعه به دکتر همراهی کنید، و حمایت های معنوی به او ارائه دهید.

راهنمایی های دیگر برای کمک به یک سالمند افسرده

او را بیرون دعوت کنید. زمانی که بدن و ذهن فرد فعال باقی بماند کمتر احتمال دارد که افسردگی ایجاد شود. به او پیشنهاد کنید فعالیت هایی که قبلا به آنها علاقه داشت را انجام دهد و با او همراهی کنید. فعالیتهایی چون: پیاده روی، شرکت در یک کلاس هنری، رفتن به موزه و یا سینما، و هر چیزی که انگیزش روانی و یا فیزیکی برای او فراهم کند.

برای فعالیت های منظم اجتماعی برنامه ریزی کنید. گردش گروهی، بازدید دوستان و اعضای خانواده از او و یا سفر به یک شهر دیگر می توانند برای مقابله با انزوا و تنهایی کمک کننده باشند. اگر او از برنامه های شما استقبال نکرد با ملایمت اصرار کنید: افراد افسرده اغلب زمانی که در اطراف دیگران باشند احساس بهتری خواهند داشت.

برای او غذای سالم آماده کنید. یک رژیم غذایی نامناسب می تواند افسردگی را تشدید کند، بنابراین مطمئن شوید که او غذای مناسبی میخورد، و مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، و مقداری پروتئین در هر وعده غذایی او جای دارد.

او را تشویق به پیروی از درمان کنید. اگر درمان خیلی زود متوقف شود افسردگی معمولا دوباره عود خواهد کرد، بنابراین به او کمک کنید تا برنامه درمانی خود را ادامه دهد. و یا اگر درمان مناسب و یاری دهنده نیست، دیگر داروها و روش های درمانی را در نظر بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که تمام داروها طبق دستور مصرف شده اند. به او در مورد اطاعت از دستورات دکتر در مورد استفاده نکردن از الکل به همراه دارو یادآوری کنید. زمان مصرف دارو را به او یادآوری کنید.

مراقب علائم هشدار دهنده خودکشی باشید. اگر احساس کردید که او به خودکشی فکر میکند به دنبال کمک تخصصی باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.