افسردگی نوجوانان (علت و نشانه ها،راهنمایی برای درمان)

افسردگی نوجوانان را نباید تنها دمدمی مزاجی، تنگ خلقی یا غمگینی گذرا محسوب کرد؛ این قضیه مشکلی جدی است که تمام جنبه‌های زندگی نوجوان را تحت تاثیر خود قرار میدهد. افسردگی نوجوان می تواند منجر به سوء مصرف مواد مخدر و الکل، بیزاری از خود و خود زنی، بارداری، خشونت و یا حتی خودکشی شود.

اما شما به عنوان یک والد، معلم و یا دوست نگران و مسئول راه‌های بسیاری برای کمک در اختیار دارید. صحبت با نوجوان در مورد مشکلش و ارائه حمایت از جانب شما میتواند به برگرداندن نوجوان به حالت عادی کمک شایانی کند.

تصورات غلط بسیاری در مورد افسردگی نوجوانان وجود دارد. بله، دوران نوجوانی سالهای دشواری است اما بسیاری از نوجوانان احساس وحشت و نگرانی خویش را با دوستیهای خوب، موفقیت در مدرسه و یا فعالیت های اجتماعی به تعادل میرسانند و حس قوی‌ای نسبت به خویش پیدا میکنند.

درک افسردگی در نوجوانان

انتظار میرود گاهاً حالات بد و یا رفتارهای عجیب از سوی نوجوانان دیده شود اما افسردگی چیزی متفاوت است. افسردگی می تواند جوهر و ماهیت شخصیت یک نوجوان را از بین ببرد، و باعث احساس نیرومندی از غم و اندوه، ناامیدی و خشم گردد.

چه بروز افسردگی نوجوان به واقع رو به افزایش گذاشته باشد چه ما امروزه بیشتر از آن مطلع شده باشیم تفاوتی ندارد. این واقعیت به قوت خود باقی است که افسردگی در نوجوانان بسیار بیش از آنچه مردم فکر میکنند اتفاق می‌افتد. و اگر چه افسردگی بسیار قابل درمان است، کارشناسان می گویند تنها یک پنجم نوجوانان افسرده کمک دریافت میکنند.

بر خلاف بزرگسالان، که خود میتوانند به دنبال درخواست و یافتن کمک برای خود باشند، نوجوانان غالبا برای شناخت رنجهایشان و برای گرفتن درمان مورد نیازشان باید بر والدین، معلمان، و یا مراقبین دیگر تکیه کنند. بنابراین اگر نوجوانی در اطراف خود دارید ضروریست که بدانید افسردگی نوجوانان چه علائمی دارد و برای مقابله با آن و درمانش چه باید کرد.

علائم و نشانه های افسردگی نوجوان

نوجوانان با فشارهای بسیاری روبه رو هستند از تغییرات دوران بلوغ گرفته تا پاسخ به این پرسش که چه کسی هستند و جایگاهشان کجاست. نوجوانان که در مرحله گذار از کودکی به بزرگسالی هستند و درصدد یافتن استقلال خود هستند ممکن است با والدین خود دچار تعارض شوند.

با این احوال همواره ساده نیست که میان افسردگی و دمدمی مزاجی عادی نوجوانان فرق بگذاریم. چیزی که قضیه را بغرنج‌تر میکند اینست که نوجوانان افسرده همیشه ناراحت به نظر نمیرسند و یا اغلب در انزوا به سر نمیبرند.

برای برخی از نوجوانان افسرده، علائمی چون تحریک پذیری، پرخاشگری، و خشم برجسته تر است.

غم یا ناامیدی
تحریک پذیری، خشم، و یا خصومت
گریه های مکرر
انزوا و دورگزینی از دوستان و خانواده
عدم علاقه مندی به انجام فعالیت
تغییردر عادات خواب و تغذیه
بیقراری و اضطراب
احساس بی ارزش بودن و گناهکاری
فقدان شور و شوق و انگیزه
خستگی یا فقدان انرژی
مشکل در تمرکز
افکار مرتبط با مرگ یا خودکشی

اگر اطمینان ندارید که نوجوانتان افسرده است و یا تنها خصوصیات مربوط به دوران نوجوانی را از خود بروز میدهد، در نظر آورید که علائم چه مدت وجود دارند، تا چه اندازه شدید هستند و نوجوان تا چه اندازه متفاوت از گذشته رفتار می‌کند.

تفاوت های طولانی مدت و شدید در شخصیت، حالات و یا رفتارهای نوجوان را باید هشداری حاکی از یک مشکل حادتر در نظر گرفت.

تفاوت بین افسردگی نوجوان و بزرگسال

افسردگی در نوجوانان می تواند بسیار با افسردگی در بزرگسالان تفاوت داشته باشد. علائم افسردگی زیر در نوجوانان شایع تر است:

خلق و خوی تحریک پذیر یا عصبانی – همانطور که در بالا اشاره شد، تحریک پذیری، و نه غم و اندوه، اغلب خلق و خوی غالب در نوجوانان افسرده است. یک نوجوان افسرده ممکن است بد خلق، خصمانه، ناامید و یا آماده برای واکنش‌های انفجاری عصبی باشد.

دردهای غیر قابل توضیح- نوجوانان افسرده اغلب در مورد بیماری های جسمانی مانند سردرد و یا دردهای دستگاه گوارش شکایت دارند. اگر معاینه جسمی کامل هیچگونه مشکل پزشکی ای را نشان نمیدهد. این دردها ممکن است حاکی از افسردگی باشند.

حساسیت بیش از حد نسبت به انتقاد- نوجوانان افسرده گرفتار احساس بی ارزشی هستند این باعث میشود نسبت به انتقاد، طرد شدن و شکست بسیار آسیب پذیر باشند.

دوری گزینی از برخی از مردم و نه تمام آنها- در حالی که بزرگسالان افسرده گوشه گیر و منزوی اند، نوجوانان افسرده حداقل برخی از دوستان خود را نگه می‌دارند. با این حال نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است کمتر از قبل معاشرتی باشند، از والدین خود دوری گزینند و یا اوقات خود را با گروه‌هایی متفاوت سپری کنند.

اثرات افسردگی نوجوان

اثرات منفی افسردگی نوجوانان بسیار فراتر از تنها یک حال و هوای غمناک است. بسیاری از حالت‌ها و رفتارهای عصیانگرانه و ناسالم نوجوانان در حقیقت نشانگر افسردگی هستند. در زیرشیوه‌هایی را ملاحظه خواهید کرد که نوجوانان برای کنار آمدن با مشکلات و دردهای احساسی شان استفاده میکنند:

مشکلات در مدرسه. افسردگی می تواند باعث کاهش انرژی و مشکلات تمرکز بشود. این مسئله می‌تواند منجر به کم شدن حضور نوجوان در مدرسه و افت نمرات شود و دانش آموزی که قبلا موفق بوده را با ناامیدی مواجه کند.

فرار کردن. بسیاری از نوجوانان افسرده از خانه فرار میکنند و یا در مورد آن صحبت میکنند. چنین تلاش‌هایی معمولا اعلام درخواست کمک است.

سوء استعمال الکل و مواد مخدر. نوجوانان ممکن است برای “خود درمانی” افسردگی خویش از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند. متاسفانه این کار تنها وضعیت را بدتر میکند.

اعتماد به نفس پایین. افسردگی می تواند سبب بروز و تشدید احساس نازیبا بودن، شرم، شکست، و بی ارزشی شود.

اعتیاد به اینترنت. نوجوانان ممکن است برای فرار از مشکلات خویش به اینترنت پناه ببرند. اما استفاده بیش از حد از کامپیوتر تنها انزوای آنها را افزایش می دهد،و آنها را افسرده تر میکند.

رفتار بی پروا. نوجوانان افسرده ممکن است درگیر رفتارهای خطرناک و پر ریسک شوند، رفتارهایی همچون رانندگی بی احتیاط و بی پروا، مصرف خارج از کنترل نوشیدنی‌های الکلی، و روابط جنسی ناایمن.

خشونت. برخی از نوجوانان افسرده-خصوصا آنهایی که قبلا قربانی قلدری و زورگویی بوده‌اند- به خشونت روی می‌آورند. برای نمونه میتوان به قتل عام مدارس کلمباین و نوتون اشاره کرد. نفرت از خود و آرزوی مرگ داشتن میتواند به صورت خشونت و جنون آدم کشی فوران کند.

افسردگی نوجوان همچنین میتواند با مشکلات روحی و روانی دیگری از جمله اختلالات غذا خوردن و آسیب رساندن به خود، همراه باشد.

علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان

نوجوانان بسیار افسرده غالباً در مورد خودکشی فکر میکنند، صحبت میکنند و یا برای جلب توجه اقدام به خودکشی میکنند. اما میزان بالایی از اقدام به خودکشی‌ها در نوجوانان موفقیت آمیز است، بنابراین افکار خودکشی یا صحبت پیرامون آن را باید کاملا جدی گرفت.

در اکثر خودکشیهای نوجوانان، افسردگی و یا اختلالات روانی دیگر نقش اساسی را بازی می کنند. در نوجوانان افسرده‌ای که الکل و یا مواد مخدر استعمال میکنند، خطر خودکشی حتی بیشتر است.

از آنجا که خطر خودکشی امری بسیار جدی است، نوجوانان افسرده را باید از نظر بروز رفتار یا افکار خودکشی کاملا تحت نظر قرار داد و مراقبت کرد.

علائم هشدار دهنده خودکشی

صحبت و یا شوخی کردن در مورد خودکشی
گفتن حرف‌هایی همچون”بهتر است بمیرم”،”کاش میتوانستم برای همیشه ناپدید شوم”، یا”هیچ راه نجاتی نیست”
مثبت صحبت کردن در مورد مرگ و خیالپردازی در مورد مردن.(اگر بمیرم مردم احتمالا بیشتر دوستم خواهند داشت.)
نوشتن داستان و سرودن شعر در مورد مرگ، مردن یا خودکشی
نشان دادن رفتارهای بی پروا و جسورانه و یا مکررا مواجه شدن با حوادث منجر به جراحات
بخشیدن جوایز و دارایی‌های بسیار ارزشمند خود
خداحافظی با دوستان و خانواده چنان که انگار این آخرین دیدار است.
جستجو برای یافتن اسلحه، قرص و یا دیگر وسیله‌های خودکشی.

تشویق یک نوجوان افسرده به خودافشایی و حرف زدن از خود

اگر گمان می برید که نوجوانتان از افسردگی رنج می برد، سریعا با او صحبت کنید. حتی اگر مطمئن نیستید که او مبتلا به افسردگی است، کماکان رفتار و احساسات دردسر ساز و مشکل ساز او میتواند نشانه‌ی یک مسئله باشد.

مشکل افسردگی باشد یا نباشد در هر صورت باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گیرد وبه آن رسیدگی شود. به شیوه‌ای محبت آمیز و بدون قضاوت نگرانتهای خود را با به نوجوانتان بگویید.

اجازه بدهید که او بدانید شما چه نشانه هایی از افسردگی را مشاهده کرده اید و این قضیه چرا شما را نگران میکند. سپس اورا تشویق کنید تا وضعیتی که در آن به سر میبرد را برای شما تشریح کند.

ممکن نوجوان به این کار تمایلی نشان ندهد. او ممکن است خجالت بکشد و یا هراس داشته باشد که شما نتوانتید درست احساسات او را بفهمید. ویا نوجوانان افسرده ممکن است در ابراز احساسات خویش با دشواری رو به رو شوند.

اگر نوجوان شما ادعا می کند هیچ مشکلی وجود ندارد اما با این حال توضیحی برای رفتارهای حاکی از افسردگی خود ندارد، شما باید به غریزه خود اعتماد کنید. به خاطر داشته باشید که انکار، یک احساس قوی است. بعلاوه نوجوانان ممکن است باور نکنند که آنچه تجربه میکنند ناشی از افسردگی است.

نکاتی برای صحبت با یک نوجوان افسرده

پیشنهاد کمک و حمایت : به نوجوان افسرده اطمینان بدهید که به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی در کنار او هستید. سوالات زیادی از او نپرسید (نوجوانان دوست ندارند احساس کنند زیر نظر اند و تحت فشار هستند ) اما برای او این مطلب را کاملا روشن کنید که شما مایل هستید و آمادگی دارید هرگونه حمایتی که نیاز دارد به او ارائه کنید.

به نرمی صحبت کنید اما استوار و ثابت قدم باشید : اگر نوجوان، در ابتدای امر شما را به حریم خویش راه نداد، دست از تلاش برندارید. صحبت کردن در مورد افسردگی می تواند برای نوجوانان بسیار دشوار باشد. به نرمی و ملایمت با او صحبت کنید تا احساس راحتی کند.

گوش دادن بدون انتقاد : زمانی که نوجوانتان شروع به صحبت و خودافشایی کرد در برابر هرگونه وسوسه‌ی انتقاد و یا قضاوت مقامت کنید. مهمترین مسئله اینست که فرزند شما اینک با شما مکالمه می کند. از دادن نظرات و توصیه کردنهای بیجا اجتناب کنید و تصمیم گیری نکنید

احساسات او را ارزشمند محسوب کنید : سعی نکنید با صحبت کردن افسردگی نوجوانتان را درمان و رفع کنید حتی اگر مشکلات و نگرانیهای او به نظر شما احمقانه و غیر منطقی می‌آید.

تنها سعی کنید درد و ناراحتی‌ای که او احساس میکند را مورد تصدیق قرار دهید. اگر اینکار را نکنید او فکر خواهد کرد احساسات و عواطفش را جدی نگرفته‌اید.

درمان افسردگی نوجوان

افسردگی اگر درمان نشود میتواند بسیار مخرب باشد ، بنابراین دست روی دست نگذارید تا علائم به خودی خود محو شوند. اگر علائم هشدار دهنده افسردگی را در نوجوان خود مشاهده میکنید به دنبال درمان برای او باشید.

برای نوجوان از پزشک خانوادگی خود وقت معاینه بگیرید. به پزشک علائم هشدار دهنده افسردگی را که در نوجوان مشاهده کردید اطلاع دهید و بگویید این علائم چه مدت است که بروز پیدا کرده‌اند و تا چه اندازه زندگی روزانه نوجوان شما را تحت الشعاع قرار داده‌اند و در مورد الگوی تکرار این رفتارها و علائم توضیح دهید.

همچنین اگر یکی از بستگان نزدیک نوجوان قبلا به افسردگی و یا دیگر بیماریهای روانی مبتلا شده است باید پزشک را در جریان بگذارید. پزشک به عنوان بخشی از غربالگری افسردگی، نوجوان را از لحاظ جسمی معاینه میکند و از او نمونه خون میگیرد تا مشخص شود آیا علائمی که نوجوان بروز میدهد دلیل جسمانی و پزشکی دارند یا خیر.

به دنبال یک متخصص افسردگی باشید

اگر افسردگی نوجوان مربوط به مسایل پزشکی و سلامت جسمانی نیست، از پزشک خود بخواهید شما را به یک روانشناس یا روانپزشک که متخصص کودکان و نوجوانان باشد ارجاع دهد.

افسردگی در نوجوانان مسئله ی پیچیده ایست خصوصا وقتی قرار است برای درمانهای دارویی تصمیم گرفته شود. یک متخصص سلامت روانی با تحصیلات پیشرفته و سابقه درمان نوجوانان بهترین گزینه برای درمان نوجوان شماست.

هنگامی که میخواهید یک متخصص را انتخاب کنید حتما نظر فرزندتان را هم جویا شوید. نوجوانان در مورد تصمیمات درمانی به والدین خویش وابسته‌اند بنابراین به آنچه به شما میگویند گوش دهید.

هیچ درمانگری معجزه گر نیست و هیچ درمانی برای همه افراد کارساز نیست. اگر فرزند شما احساس خوشایندی ندارد و یا نمیتواند با روان شناس یا روانپزشک ارتباط مناسبی برقرار کند، درخواست ارجاع به متخصص دیگری که احتمالا برای فرزند شما مناسب تر است، را بکنید.

تنها به درمان دارویی اکتفا نکنید

درمانگری که انتخاب کرده‌اید در مورد روشهای درمانی با شما مذاکره خواهد کرد. گزینه‌های درمانی بسیاری برای افسردگی نوجوانان وجود دارد، از جمله گفتار درمانی، گروه یا خانواده درمانی و دارو درمانی.

گفتار درمانی اغلب در افسردگیهای ملایم تا متوسط گزینه مناسبی برای شروع است. در طی این دوره درمانی ممکن است مشکل فرزند شما حل شود. اگر اینگونه نشد ممکن است دارو درمانی ضروری باشد. با این حال، از داروهای ضد افسردگی تنها باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی گسترده تر استفاده شود.

متاسفانه برخی از والدین احساس میکنند باید به مصرف داروهای ضد افسردگی نسبت به دیگر درمانهای پرهزینه و یا زمان بر اولویت داد. با این حال، شما وقت دارید تا گزینه های مختلف درمانی را بررسی کنید، مگر در حالتی که نوجوانتان دارای ریسک بالای اقدام به خودکشی باشد که در آن صورت درمان دارویی و/یا مراقبت دقیق ضروریست.

خطرات استفاده از داروهای ضد افسردگی برای نوجوان

در موارد شدید افسردگی، دارو ممکن است به کاهش و بهبود علائم افسردگی کمک کند. با این حال، داروهای ضد افسردگی همیشه بهترین گزینه برای درمان نیست. آنها خطرات و عوارض جانبی مربوط به خود را دارند. اهمیت دارد که قبل از شروع درمانی دارویی برای نوجوانتان مضرات آن را در مقابل فوایدش در نظر بگیرید.

داروهای ضد افسردگی و مغز نوجوان

داروهای ضد افسردگی برای بزرگسالان طراحی و بر روی آنان تست شده است، بنابراین تاثیر آنها بر مغزهای جوان و در حال رشد هنوز به طور کامل شناخته نشده است. بعضی از محققان ابراز نگران میکنند که استفاده از مواد مخدری مانند پروزاک در کودکان و نوجوانان ممکن است در رشد عادی مغز آنها تداخل ایجاد کند.

در نوجوانان مغز به سرعت رشد میکند و قرار گرفتن در معرض داروهای ضد افسردگی ممکن است بر این رشد تاثیر بگذارد- خصوصا بر نحوه مدیریت استرس و تنظیم احساسات.

هشدار داروهای ضد افسردگی برای خودکشی نوجوانان

داروهای ضد افسردگی ممکن است خطر فکرکردن به خودکشی و اقدام برای آن را در برخی از نوجوانان افزایش دهد. تمام داروهای ضد افسردگی از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ملزم هستند که برچسب “جعبه سیاه” را برخود داشته باشند این برچسب حاکی از خطر بالایی است که این محصولات میتواند برای افراد زیر 24 سال داشته باشد. در دو ماه اول شروع درمان با داروهای ضد افسردگی خطر خودکشی در بالاترین حد خود است.

نوجوانانی که از اختلال دو قطبی رنج میبرند، سابقه بیماری اختلال دو قطبی را درخانواده خود دارند و یا دارای سابقه اقدام به خودکشی هستند در معرض خطر شدیدتری برای خودکشی قرار دارند.

نوجوانانی که تحت درمان با داروهای ضد افسردگی هستند را باید به خوبی مراقبت کرد تا اگر علائم افسردگی در آنها شدیدتر شد سریعا مطلع شوید. علائم هشدار دهنده شامل علائمی حاکی از تشدید اضطراب، تحریک پذیری، یا خشم میشوند. تغییرات غیر معمول در رفتار نیز هشداردهنده هستند.

بر مبنای دستورالعمل FDA، بعد از شروع درمان بایک داروی ضد افسردگی و یا تغییر دوز دارو، نوجوان شما باید به دکتر خود مراجعه کند:

یک بار در هفته به مدت چهار هفته
ماه بعد به شکل هر دو هفته یک بار
در پایان 12هفته بعد از آغاز مصرف دارو

علائم هشدار دهنده در مورد نوجوانانی که داروهای ضد افسردگی مصرف میکنند

اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید با دکتر تماس بگیرید:

افکار جدید در مورد خودکشی
اقدام ناموفق جهت خودکشی
تشدید افسردگی
تشدید اضطراب و یا ایجاد استرسهای جدید
احساس آشفتگی و یا بی قراری
حملات وحشت
مشکل در خواب (بی خوابی)
تشدید تحریک پذیری
اقدامات تهاجمی، عصبانی بودن، و یا اعمال خشونت
اقدامات ناگهانی و خطرناک
بیش فعالی افراطی و صحبت کردن بسیار (جنون خفیف یا شیدایی)
تغییرات غیر معمول دیگر در رفتار

پشتیبانی از نوجوان طی درمان افسردگی

زمانی که نوجوان شما وارد مراحل درمانی میشود مهمترین چیز آن است که به او اطمینان بدهید که همواره برای کمک و شنیدن حرفهایش در کنار او هستید. او در این زمان بیش از هر زمان دیگری احتیاج دارد که بداند شما برای او ارزش قائلید، او را میپذیرید و به او اهمیت می‌دهید.

او را درک کنید. زندگی با یک نوجوان افسرده میتواند دشوار باشد. مواقعی وجود دارند که شما ممکن است خستگی مفرط، ناامیدی، احساس طرد شدن و یا دیگر احساسات منفی را تجربه کنید. در این دوران نباید از یاد ببرید که فرزند شما عمداً اینگونه رفتار نمی‌کند. نوجوان شما در حال رنج کشیدن است. بنابراین تمام تلاش خود را به کار ببرید تا او را درک کرده و شکیبا باشد.

نوجوان را تشویق به فعالیت بدنی کنید. او را تشویق کنید تا فعال باقی بماند. تمرینهای ورزشی میتواند تا حد بسیار زیادی علائم افسردگی را تسکین دهد. بنابراین سعی کنید ورزش را در برنامه روزانه نوجوان خود بگنجانید. کارهایی ساده ای مثل قدم زدن در هوای آزاد و یا دوچرخه سواری میتوانند مفید باشند.

او را تشویق به فعالیت های اجتماعی بکنید. انزوا تنها افسردگی را تشدید میکند. بنابراین نوجوان را تشویق به دیدار دوستان و تلاش برای معاشرت با دیگران بکنید. به او فعالیتهای اجتماعی مورد علاقه‌اش را پیشنهاد کنید، فعالیتهایی مانند ورزش،حضور در باشگاه‌ها و کلوپ‌ها و یا کلاسهای هنری.

در درمان نوجوانتان نقش فعال داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که نوجوان دوره درمان را کامل میکند و دستورالعملهای درمانی را رعایت میکند. بسیار اهمیت دارد که فرزند شما داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل مصرف کند. تغییراتی که در وضعیت او به وجود می‌آید را پیگیری کنید و اگر علائم افسردگی رو به تشدید بودند پزشک را در جریان بگذارید.

اطلاعات در مورد افسردگی

در مورد افسردگی اطلاعات کسب کنید. همانطوری که اگر فرزند شما دچار بیماری‌ای میشد که شما اطلاعات اندکی درمورد آن داشتید مطمئنا به آموختن در مورد آن بیماری اقدام میکردید، در مورد افسردگی نیز اطلاعات کسب کنید.

هر چه بیشتر بدانید، برای کمک به نوجوانان افسرده خود بهتر مجهز خواهید بود. نوجوان خود را نیز تشویق به یادگیری بیشتر در مورد افسردگی بکنید. کسب اطلاعات در مورد افسردگی به فرزند شما کمک میکند تا بفهمد تنها او نیست که چنین شرایطی دارد و بهتر میتواند متوجه شود چه دورانی را میگذراند.

مسیر بهبودی نوجوان افسرده شما ممکن است پر از دست انداز باشد، بنابراین صبور باشید. برای پیروزیهای کوچک شادمانی کنید و برای شکست های گاه به گاه آماده باشید. مهمتر از همه، خود و خانواده تان را در مقایسه با دیگران مورد قضاوت قرار ندهید. تا زمانی که بیشترین تلاش خود را برای کمک به فرزندتان به کار ببندید ، وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اید.

از تمام اعضای خانواده مراقبت کنید

به عنوان والدینی که با افسردگی در فرزندتان مواجه شده‌اید ممکن است تمام وقت، انرژی و توجه خود را صرف او بکنید. در این حال ممکن است نیازهای خودو دیگر اعضای خانواده تان را نادیده بگیرید. گرچه کمک به نوجوان افسرده خود را باید در اولویت اول اهمیت قرار دهید،اما اهمیت دارد که در طول این زمان دشوار تمام خانواده را قوی و سالم نگه دارید.

از خود مراقبت کنید. برای کمک به فرزند افسرده خود، لازم است سالم و با روحیه‌ای مثبت باقی بمانید بنابراین نیازهای خود را نادیده نگیرید. استرس ناشی از این موقعیت ممکن است بر خلق و خو،حالات و احساسات شما نیز تاثیر بگذارد. بنابراین سلامت خود را با تغذیه مناسب و خواب کافی حفظ کنید و زمانی را برای پرداختن به فعالیتهای مورد علاقه‌تان اختصاص دهید.

برای پشتیبانی از دیگران کمک بخواهید. کمک و حمایت عاطفی‌ای را که نیاز دارید جستجو و دریافت کنید. با دوستانتان صحبت کنید، در جمعهای گروه‌های پشتیبانی شرکت کنید و یا به یک درمانگر مراجعه کنید. طبیعی است که احساس ضعف، نا امیدی، درماندگی، و یا عصبانیت بکنید.

نکاتی دیگر در این زمینه

مهم اینست که بتوانید درمورد تاثیری که افسردگی فرزندتان بر شما میگذارد صحبت کنید؛ به جای اینکه احساسات خود را سرکوب کرده و نادیده بگیرید.

با خانواده خود به راحتی صحبت کنید. لزومی ندارد برای حفاظت از دیگر فرزندانتان درمورد قضیه افسردگی صحبت صریحی به میان نیاورید. بچه‌ها میدانند که یک جای کار اشکال دارد.

وقتی موضوع را از آنها پنهان کنید بدترین صورت ممکن را خیالپردازی میکند. به صراحت در مورد این اتفاق صحبت کنید و به فرزندانتان اجازه دهید سوالاتشان را بپرسند و احساساتشان را در میان بگذارند.

خواهر و برادر فرزند افسرده‌تان را از خاطر نبرید. افسردگی یک فرزند میتوانند برای سایر اعضای خانواده اضطراب و استرس ایجاد کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزندان سالمتان را از خاطر نبرده‌اید. شاید دیگر فرزندان نیز برای مواجهه با این شرایط احتیاج به رسیدگی و یا مشاوره داشته باشند.

کسی را سرزنش نکنید. آسان است که خودتان و یا یکی از اعضای خانواده را مسئول افسردگی فرزندتان بدانید اما با این کار تنها فشار استرس بیشتر شده و وضعیت بدتر میشود.

بعلاوه افسردگی عموما به علت مجموعه‌ای از دلایل به وجود می‌آید بنابراین احتمال اینکه یکی از اطرافیان قابل سرزنش باشد اندک است.(مگر در صورتیکه نوجوان مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا به او بی توجهی شده باشد)

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.