رژیم غذایی کارمندان و شاغلان

تغذیه شاغلان در محیط کار برای حفظ سلامت و افزایش کارایی و بازدهی‌شان اهمیت زیادی دارد. شاغلان در ساعاتی که مشغول کارند باید یک وعده غذایی سالم و کافی بخورند.
علاوه بر سالم، مفید و مناسب بودن وعده غذایی، نحوه حمل و ظرفی که غذا در آن نگهداری می‌شود، شرایط نگهداری غذا و نحوه گرم کردن آن هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است کارکنان وعده غذایی سالم را در منزل تهیه کنند و تا قبل از خوردن آن را در دمای خنک و یخچال نگه دارند تا فاسد نشود.

 یک وعده غذایی سالم و مفید

بدن انسان برای تغذیه به پروتئین، ویتامین و کربوهیدرات نیاز دارد. یک وعده غذایی سالم برای انسان بالغ باید شامل ۲۵۰ گرم مواد پروتئینی مثل گوشت، مرغ و ماهی، ۱۲۵ گرم سبزیجات برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن و ۱۲۵ گرم کربوهیدرات مثل برنج، نان، سیب‌زمینی، ذرت و ماکارونی باشد.

 غذای سرخ‌کردنی سلامت بدن را تهدید می‌کند

اگر غذای سرخ‌کردنی و فست‌فودها مثل سیب‌زمینی سرخ‌کرده، کنتاکی، برگرها و سس‌های کچاپ و مایونز در حجم بالا مصرف شوند، اوره بدن به حالت اسیدی تبدیل می‌شود و به کلیه و مثانه آسیب می‌رساند. از این رو در وعده غذایی از فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی استفاده نکنید.

 فرآورده‌های گوشتی ممنوع!

فرآورده‌های گوشتی به علت افزودنی‌های شیمیایی و مواد نگه‌دارنده‌ای که در آن‌ها استفاده می‌شود بر متابولیسم بدن تاثیر منفی می‌گذارند و سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازند. از این رو مصرف سوسیس، کالباس، اولویه آماده و کنسروها به جای یک وعده غذایی سالم در طول روز و ساعات کاری توصیه نمی‌شود و اثرات سوء زیادی را به همراه دارد.

 از بیرون غذا نگیرید

بسیاری از شاغلان از رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بیرون غذا تهیه می‌کنند. اسیدهای آمینه واحدهای تشکیل‌دهنده پروتئین گوشت وقتی در دمای بالا کباب و بریان می‌شوند از بین می‌روند و هتروسیکلیک آمین تولید می‌کنند که سبب ایجاد سرطان می‌شود.
علاوه بر این گوشت قرمز و گوشت مرغ هنگامی که کباب می‌شوند در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زایی به نام هیدروکربن‌های پلی‌سیکلیک آروماتیک موجود در دود ناشی از زغال قرار می‌گیرند. بنابراین مصرف زیاد انواع کباب و جوجه‌کباب که در منوی بیشتر رستوران‌ها وجود دارد و بیشتر افراد گمان می‌کنند وعده غذایی سالمی است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
در برخی رستوران‌ها گوشت‌های نامرغوب و بی‌کیفیت در تهیه غذاها استفاده می‌شود و برای بالا بردن کیفیت غذا و نرم و ترد کردن گوشت آن را در موادی مثل آبلیمو، ماست و بی‌کربنات سدیم (جوش‌شیرین) و… می‌خوابانند.
این مواد هم سبب تغییر شکل بافت‌های گوشت می‌شود و هم سبب ایجاد ترکیبات NOCS شامل نیتروزامین‌ها، که برای سلامت بدن مضر است و ایجاد سرطان می‌کند.
دیگر غذاهای رستوران‌ها مثل انواع خورش‌ها و برنج‌ها خیلی چرب هستند و سبزیجات و مواد غذایی مصرف‌شده در خورش‌ها چون بیش از ۱۵ دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه پخته می‌شوند ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند و مواد غذایی لازم و ضروری بدن را تامین نمی‌کنند.بنابراین برای حفظ سلامت و تامین انرژی مورد نیاز بدنتان به طور مداوم و در طولانی‌مدت از غذای رستوران و بیرون استفاده نکنید.

 مصرف میوه را فراموش نکنید

میوه‌ها شامل مونوساکاریدها (قندهای تک‌زنجیره‌ای) هستند و چون به‌راحتی هضم می‌شوند، انرژی را انتقال می‌دهند، چربی تولید نمی‌کنند و حاوی مقادیر زیادی ویتامین هستند، از این رو مصرف آن‌ها در طول روز برای تامین انرژی لازم بدن و سلامت کارکنان لازم و ضروری است. بنابراین توصیه می‌شود شاغلان حتما برای میان‌وعده از میوه‌ها و سبزیجات به جای شیرینی، بیسکویت و تنقلات استفاده کنند که شامل کربوهیدرات‌ها هستند، ارزش غذایی لازم و کافی را ندارند و مضر و چاق‌کننده‌اند.

 از مایکروفر استفاده نکنید

هنگامی که برای گرم کردن غذای پخته‌شده از مایکروفر استفاده می‌کنید اشعه ویو از ذرات تشکیل‌دهنده غذا عبور می‌کند و ساختار اسیدآمینه‌ها را تخریب می‌کند. از این رو حتی‌الامکان برای گرم کردن غذا از مایکروفر استفاده نکنید تا غذایی که می‌خورید خاصیت بیشتری داشته باشد.

نظرات بسته شده است.