مادرم بین دختر و پسرهایش خیلی فرق می گذارد

حدیث درباره فرق گذاشتن بین فرزندان,تبعیض بین فرزندان از نظر اسلام,تبعیض بین دختر و پسر,فرق گذاشتن بین عروسها,حدیث در مورد تبعیض بین فرزندان,فرق گذاشتن بین فرزندان در قرآن,فرق گذاشتن بین دختر و پسر
دختری هستم ۲۴ ساله با مدرک کارشناسی. وضع مالی متوسط رو به پایین داریم. با مادرم خیلی مشکل دارم. مادرم بین دختر و پسرهایش خیلی فرق می گذارد، از محبت و عشق گرفته تا پول و مخارج. اصلا دختر را آدم حساب نمی کند. برای خوشحالی پسرهایش من را تحقیر و نفرین می کند. با دیدن این چیزها من هم لجبازی می کنم. لطفا کمکم کنید. برای آینده ام نگرانم.

از این که می گویید مادرتان برای خوشحالی برادران تان، شما را تحقیر و نفرین می کند این طور برداشت می شود که گویا خواسته هایی از شما دارد و فکر می کند شما قادر به برآوردن خواسته هایش نیستید یا آن طور که او می خواهد رفتار نمی کنید.
این مسئله باید با برخی تکنیک‌های ارتباطی حل شود و البته نباید انتظار داشت که بتوانید مادرتان را تغییر دهید. تلاش شما می تواند در ضمن رعایت احترام ایشان، تا حدودی رفتار مادرتان را با شما تغییر دهد. بخش مهم حل این مسئله به تغییر نگرش شما نسبت به رفتارهای مادرتان مربوط می شود. نمی توانید همه را از خودتان راضی نگهدارید اما می توانید برای این کار تلاش کنید.

از تکنیک بیان احساس کمک بگیرید
اگر ارتباط شما در دیگر مسائل با مادرتان خوب است درباره این احساس با مادرتان صحبت کنید. به ندرت اتفاق می افتد که مادری به طور عمد بین فرزندانش فرق بگذارد. گفت و گو در این باره می تواند سوء تفاهم ها را برطرف کند و حتی بیان این احساس باعث می شود مادرتان به نیاز شما توجه کند.

تکنیک «بیان احساس» باعث می شود طرف مقابل درباره نحوه رفتارش و تاثیری که بر احساسات شما می گذارد، اطلاعات بیشتری کسب کند. این تکنیک اگر با تکنیک «زبان من» همراه شود تاثیرش دوچندان می شود. در این تکنیک باید مشکلات رفتار طرف مقابل را با احساستان نسبت به رفتار او بیان کنید یا ساده تر این که بگویید: «من از فلان رفتار خوشم نمی آید» یا «دوست دارم این گونه با من برخورد شود».

رضایت مادرتان را کسب کنید
به طور واضح و شفاف، از مادرتان بپرسید در چه صورت از شما احساس رضایت دارد. سعی کنید موارد را روی کاغذ یادداشت و به تنهایی یا با کمک روانشناس منطقی بودن یا غیرمنطقی بودن این موارد را بررسی کنید. اگر در توانتان هست و می توانید برآورده کنید این کار را انجام دهید.
لجبازی مشکلی را حل نمی کند

لجبازی کردن از یک طرف با درگیرکردن ذهنتان، ناراحتی شما را بیشتر می کند و از طرف دیگر شواهد بیشتری در اختیار مادرتان قرار می دهد تا رفتار تبعیض آمیز را با شما ادامه دهد. بهتر است شما با نجابت و احترام، پاسخ دهید نه به این دلیل که حق با شما نیست بلکه به دلیل این که مشکل با لجبازی حل نمی شود.

روزنامه خراسان

نظرات بسته شده است.