گلودرد استرپتوکوکی و راههای درمان آن

گلودرد استرپتوکوکی در کودکان شایع‌تر است. گاه عفونت در فرد وجود دارد، ولی علامتی ندارد و او به عنوان ناقل می‌تواند میکروب‌ها را منتشر کند.

شروع سریع گلودرد که هنگام بلع شدیدتر است همراه با بی‌اشتهایی، سردرد، تب، احساس ناخوشی کلی، درد گوش در هنگام بلع (گاهی اوقات)، غدد متورم و حساس به لمس در گردن، لوزه‌های قرمز و شفاف که ممکن است لکه‌هایی از چرک داشته باشد، از علایم آن است.

علت این بیماری، باکتری‌های استرپتوکوکی است که از طریق بزاق یا ترشحات بینی یا تماس فرد به فرد منتقل می‌شود.

برای پیشگیری از این بیماری باید از تماس با افراد مبتلا خودداری شود و در صورت عدم درمان به موقع، عوارض احتمالی این بیماری شامل عفونت گوش، سینوزیت، تب روماتیسمی و گلومرولونفریت (التهاب بافت کلیه) است.

برای تسکین درد گلو تا می‌توانید مایعاتی مانند شیر، آبمیوه، سوپ و چای بنوشید. در صورت اینکه دمای بدن طبیعی باشد و سپس تب بروز کند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

با ظهور علایم جدیدی مانند تهوع، استفراغ، گوش درد، سرفه، تورم غدد، بثورات پوستی، سردرد شدید، آبریزش بینی یا تنگی نفس، مفاصل قرمز یا دردناک، ادرار تیره، درد قفسه سینه یا خستگی که ممکن است بروز کند نیز مراجعه زودهنگام به پزشک اهمیت دارد.

بیماری با درمان آنتی‌بیوتیکی (خوراکی یا تزریقی) اغلب طی ۱۰ تا ۱۲ روز بهبود می‌یابد و علائم ۲ تا ۳ روز پس از درمان فروکش می‌کند، اما لازم است دوره درمان کامل شود تا از عوارض یا عود بیماری جلوگیری شود.

در صورت لزوم می‌توان از مسکن‌هایی مانند استامینوفن نیز استفاده کرد. آزمون‌های تشخیصی می‌تواند شامل بررسی‌های آزمایشگاهی مثل کشت گلو و شمارش سلول‌های خونی باشد.

کشت گلو، دقیق‌ترین راه تشخیص عفونت استروپتوکوکی است. برای بزرگسالان یا کودکانی که بتوانند غرغره کنند، غرغره چای غلیظ، همچنین غرغره گرم یا سرد تسکین‌دهنده است.

در برخی موارد ممکن است لازم باشد ۲۴ ساعت پس از شروع درمان با آنتی‌بیوتیک، کودک را قرنطینه کرد. پس از درمان، با بهبود علائم می‌توان فعالیت طبیعی را از سر گرفت.

کودکان پنج روز پس از شروع آنتی بیوتیک و قطع تب به مدت ۲۴ ساعت، می‌توانند به مدرسه بازگردند.

 

نکـاتی بـرای شنـاخت گلـودرد عفـونی
گلودرد یا التهاب حلق استرپتوکوکی یک عفونت مسری است که باکتری استروپتوکوک آن را ایجاد می‌کند. پزشک شما برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد که شما باید آن را تا از بین رفتن کامل عفونت مصرف کنید. در زیر نشانه‌های این گلودرد عفونی می‌آیند:
گلودرد بسیار دردناک که به‌طور ناگهانی شروع می‌شود و عمل بلع را برای شما با دشواری همراه می‌کند.

این نوع از گلوددرد با تب همراه است. تورم، لوزه‌های قرمزرنگی که بخش‌های چرک یا تکه‌های سفید متشکل از باکتری‌های مرده و گلبول‌های سفید خون بر روی آن دیده می‌شود. نقطه‌های قرمز رنگ بر سقف دهان و تورم غدد لنفاوی در ناحیه جلوی گردن نیز از نشانه‌های این بیماری هستند. سایر نشانه‌های این بیماری عبارتند از: سردرد، استفراغ کردن یا بروز حالت تهوع، معده درد، درد عضلانی، خارش وجوش‌های ریز و قرمز رنگ پوستی بر بدن یا دهان یا حلق.

نظرات بسته شده است.