پرکاری تیروئید (علت،علائم و راه درمان دارویی خانگی)

آیا پرکاری تیروئید خطرناک است؟,رژیم غذایی پرکاری تیروئید,درمان پرکاری تیروئید با داروهای گیاهی,پرکاری تیروئید در بارداری,داروی پرکاری تیروئید,پرکاری تیروئید در کودکان,آیا پرکاری تیروئید درمان قطعی دارد؟,تیروئید سمی
پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم hyperthyroidism نوعی بیماری است که طی آن غده تیروئید مقدار زیادی هورمون تیروکسین thyroxine تولید می کند . پر کاری تیروئید سبب شتاب گرفتن قابل توجه سوخت و ساز بدن شد. و به کاهش ناگهانی وزن،تپش سریع یا نامنظم قلب، تعریق و عصبانیت یا آغلش پذیری منتهی می شود.

در پر کاری تیروئید، چندین گزینه درمانی وجود دارد. برای آهسته شدن سرعت تولید هورمون های تیروئید ، از داروهای ضد تیروئیدوید رادیو اکتیو استفاده می شود . گاهی برای درمان پر کاری تیروئید از عمل جراحی برداشتن بخشی از تیروئید یا تمام غده استفاده می گردد. در صورتی که بیماری را ندیده گرفته و به آن اهمیت ندهند، هیپر تیروئیدیسم وخیم خواهد شد ولی به محض تشخیص و شروع درمان، بسیاری از بیماران بهبود می یابند.

نشانه ها
نشانه های هیپر تیروئیدیسم ممکن است شبیه سایر مشکلات سلامتی باشد و این امر تشخیص بیماری رابرای پزشک دشوار می کند. این بیماری، همچنین سبب بروز انواع گسترده شناسه ها و نشانه ها می گردد که عبارتند از :

کاهش ناگهانی وزن ، حتی وقتی که اشتها و مقدار و نوع غذایی که بیمار می خورد تغییری نیافته و یا حتی افزایش یافته است.

تند شدن تپش قلب ( تاکی کاردی tachycardia) (بیش از100تپش دردقیقه) ، تپش نامنظم قلب ( آریتمی arrhythmia) یا ضربه های شدید قلب (palpitation)

افزایش اشتها
عصبانیت،اضطراب و آغالش پذیری
لرزش termor که معمولاً به صورت لرزش ظریف دستها و انگشتان دست است.
تعریق
تغییر در الگوی قاعدگی
افزایش حساسیت به گرما
تغییر در الگوی کار روده به ویژه به صورت افزایش دفعات دفع
بزرگ شدن غده تیروئید ( گواتر یا غمباد goiter) که ممکن است به صورت تورم در قاعده گردن دیده شود.
خستگی ، ضعف عضلات
دشواری به خواب رفتن
نازک شدن پوست
موی ظریف و شکننده

سالمندان به احتمال زیادتر یا شناسه و نشانه ای ندارند و یا شناسه ها و نشانه ها فریبنده اند مثل افزایش سرعت قلب، عدم تحمل به گرما و زود خسته شدن ضمن انجام فعالیت های معمولی. داروهای موسوم به بتا بلوکرکه در درمان فشار خون بالا و سایر بیماری ها به کار می روند سبب مخفی شدن بسیاری از نشانه های پرکاری تیروئید می گردند.

افتالموپاتی گریوز
گاهی یک مشکل غیر شایع موسوم به افتالموپاتی گریوز Graveś ophthalmopathy در چشمان دیده می شود به ویژه در صورتی که بیمار سیگاری باشد . در این نابسامانی کره چشم وقتی از کاسه چشم به بیرون بر جسته می شود که بافت ها و عضلات زیر آن متورم شود. این تورم سبب بیرون زدن کره چشم بهب یرون و برجسته شدن آن می گردد . این حالت سبب می شود سطح پیشانی کره چشم بسیاری خشک شود . مشکلات چشم غالباً بدون درمان بهبود می یابند .

شناسه ها و شنانه های افتالموپاتی گریوز عبارتند از :
برجسته شدن و بیرون زدن کره چشم
چشمان قرمز یا متورم
اشکریزی یا ناراحتی یک یا هر دو چشم
حساسیت به نور، تاری دیدیا دو بینی
التهاب یا کاهش حرکت چشم

زمان مراجعه به پزشک
در صورتی که کاهش وزن بدون توجیه ، سریع شدن تپش قلب، تعریق غیر معمول ، ورم قاعده گردن یا سایر نشانه های همراه پر کاری تیروئید وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کرد . نکته مهم ، شرح تغییراتی است که مشاهده شده است زیرا بسیاری از شناسه ها و نشانه های پرکاری تیروئید با تعدادی از سایر بیماری ها دیده می شود. در صورتی که بیمار به علت پرکاری تیروئید تحت درمان باشد یا اخیراً تحت درمان قرار گرفته باشد باید به طور منظم به پزشک مراجعه کند و زیر نظر باشد.

علل
تعدادی از بیماری ها ، از جمله بیماری گریوز Graveś disease آدنوم توکسیک toxic adenoma، بیماری پلامر plummerś disease ( گواتر توکسیک مولتی ندولر multinodular toxic goiter) و التهاب تیروئید thyroiditis سبب ایجاد هیپر تیروئیدیسم می شوند. تیروئید، غده ای به شکل پروانه است که در قاعده گردن و درست زیر سیب آدم Adamś apple قرار گرفته است . با وجودی که این غده ، کمتر از 28 گرم وزن دارد ولی تاثیرش بر سلامت انسان بسیار زیاد است . همه امور مربوط به سوخت و ساز توسط غده تیروئیدتنظیم می شود.

غده تیروئید دو هورمون اصلی تولید می کند، تیروکسین thyroxine ( با کوته نوشت T4) و تری یدوتیرونین triiodothyronine ( با کوته نوشت T3) که بر تمام یاخته های بدن تاثیر دارند. این هورمون ها سبب حفظ سرعت مصرف چربی ها و کربوهیدرات ها توسط بدن می شوند، به کنترل دمای بدن کمک می کنند، بر سرعت ضربان قلب تاثیر دارند و به تنظیم تولید پروتئین کمک می کنند . غده تیروئیدی ، هورمون کلسیتونین Calcitonin هم ترشح می نماید. این هورمون به تنظیم مقدار کلسیم خون کمک می نمایند.

نحوه کار غده تیروئید

سرعت آزاد شدن T4 و T3 توسط غده نخامی pituitary gland و هیپوتالاموس hypoyhalmus کنترل می شود . هیپوتالاموس در قاعده مغز قرار دارد و برای کل سیستم به عنوان ترموستات عمل می کند . حال باید دید نحوه کار این جریان چگونه است.

هیپوتالاموس برای غده نخامی پیام می فرستد تا هورمونی به نام هورمون محرک تیروئید Thyroid stimulatin hormone ( با کوته نوشت TSH) تولید نماید. مقدار این هورمون به مقدار T4و T3 موجود در خون بستگی دارد . اگر میزان T4و T3 در خون کافی نباشد، میزان TSH افزایش خواهد یافت و در صورتی که میزان این دو هورمون بالا باشد، از میزان TSH کاسته خواهد شد . سرانجام ، غده تیروئید تولید هورمون های خود را بر اساس مقدار TSH دریافتی تنظیم خواهد نمود. اگر غده تیروئید دچار بیماری باشد و مقدار زیادی هورمون تیروئید در خون آزاد نماید، میزان TSH در خون کمتر از حد طبیعی خواهد ماند. اما در صورتی که تیروئید دچار بیماری نتواند مقدار کافی هورمون بسازد ، میزان TSH خون بالا خواهد ماند.

علل بالا بودن تیروکسین (TSH)
به طور طبیعی ، غده تیروئید مقدار مناسبی از هورمون های خود را آزاد می کند ولی گاهی مقدار بسیار زیادی هورمون T4 ترشح می کند. این حالت در تعدادی از علل دیده می شود . از جمله :

بیماری گریوز . بیماری گریوز یک نابسامانی اتوایمون auto-immune disorder است. در این بیماری آنتی بادی های تولید شده توسط دستگاه ایمنی سبب تحریک تیروئید در جهت تولید مقدار زیاد T4 می شوند. این بیماری یکی از شایع ترین علل هیپرتیروئیدیسم است. به طور طبیعی ، دستگاه ایمنی از آنتی بادی برای کمک به حفظ خود در برابر ویروس ها ، باکتری ها و سایر مواد خارجی مهاجم به بدن استفاده می کند. در بیماری گریوز آنتی بادی ها به اشتباه به تیروئید هجوم می آورند و گاهی به بافت پشت چشم ( افتالموپاتی گریوز) و پوست و غالباً به ساق پا در جلو (درموپاتی گریوز Graveś dermopathy) حمله می کنند . دانشمندان هنوز در مورد علت درست بیماری گریوز مطمئن نیستند ولی باید گفت که چندین عامل از جمله استعداد ژنتیکی احتمالاً در این زمینه نقش دارند.

ندول های پر کاری تیروئید Hyperfunctioning thyroid nodules (آدنوم سمی ، گواترمولتی ندولرسمی ،بیماری پلامر ) . این شکل از پرکاری تیروئید وقتی پدید می آید که یک یا چند آدنوم در تیروئید مقدار زیاید T4 می سازند. آدنوم، بخشی از غده است که دارای دیواره بوده و از باقی غده جدا است و یک برجستگی غیر سرطانی خوش خیم ایجاد کرده و سبب بزرگ شدن تیروئید شده است. البته تمامی آدنوم ها هم مقدار زیادی T4 تولید نمی کنند و پزشکان نیز در مورد علت آغاز تولید مقدار زیادی هورمون توسط آدنوم ها مطمئن نیستند.

التهاب تیروئید. گاهی غده تیروئید به علل نامعلوم دچار التهاب می شود . این التهاب سبب می گردد مقدارزیادی هورمون تیروئید در این غده انبار شده و به جریان خون نشت کند. یک نوع نادر، تیروئیدیت موسوم به تیروئیدیت تحت حاد است که در تیروئید درد ایجاد می کند . سایر انواع این بیماری بدون درد است و گاهی ممکن است پس از بارداری بروز کند ( التهاب بعد از وضع حمل تیروئید Postpartum thyroiditis)

عوامل خطر ساز
هیپرتیروئیدیسم به خصوص بیماری گریوز بیشتر در خانواده ها دیده می شود و در خانم ها بیشتر از آقایان شیوع دارد . در صورتی که عضو دیگری از خانواده دچار بیماری تیروئید باشد ، باید درباره توجیه این حالت و تاثیر آن بر سلامت با پزشک به گفتگو نشست ، ضمن آنکه باید توصیه های پزشک در مورد پایش عملکرد تیروئید رعایت شود.

عوارض پرکاری تیروئید

هیپرتیروئیدیسم ممکن است به بروز تعدادی عوارض منتهی شود :

مشکلات قلب. بعضی از وخیم ترین عوارض پرکاری تیروئید در قلب دیده می شود. این عوارض شامل است بر تند شدن ضربان قلب ، نابسامانی ضرب آهنگ قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی atrial fibrillation و نارسایی احتقانی قلب Congestive heartfailure . قلب در این بیماری نمی تواند خون را به اندازه نیاز بدن در بدن به گردش در آورد . این عوارض عموماً با درمان مناسب از بین می روند.

شکنندگی استخوان ها .در صورتی که پرکاری تیروئید درمان نشود به ضعف و شکنندگی استخوان ها منتهی خواهد شد ( پوکی استخوان ). بخشی از قدرت استخوان به مقدار کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در استخوان وابسته است . زیاد بودن هورمون تیروئید در وارد شدن کلسیم به استخوان ها تداخل می کند.

مشکلات چشم .در افراد مبتلا به افتالموپاتی گریوز ، مشکلات چشم از جمله بیرون زدن کره چشم و قرمز شدن یا ورم کردن چشم، حساسیت به نور و تاری دید یا دوبینی مشاهده می شود. در صورتی که مشکلات شدید چشم درمان نشوند به از بین رفتن بینایی منتهی می شوند.

پوست قرمز و متورم . در موارد نادر، در افراد مبتلا به بیماری گریوز، درموپاتی گریوز به وجود می اید که پوست را مبتلا کرده و سبب قرمزی و تورم می شود که غالباً در ساق و پاها دیده می شود.

بحران تیروتوکسیک .پرکاری تیروئید سبب می شود بیمار در معرض بحران تیروتوکسیک thyrotoxic crisis قرار گیرد که در واقع شدت یافتن ناگهانی نشانه ها است و به بروز تب، نبض سریع و حتی هذیان منتهی می شود . در صورت بروز این حالت، بیمار باید بلافاصله بستری شود.

آماده شدن برای ملاقات
احتمالاً کار درمان با ملاقات با پزشک خانواده یا پزشک عمومی آغاز می شود. اما ، در بعضی موارد ، ممکن است بیمار بلافاصله به پزشکی ارجاع شود که در زمینه غدد مترشحه هورمون تخصص دارد ( آندوکرینولوژیست). در صورت وجود درگیری چشم، ممکن است لازم باشد بیمار به چشم پزشک نیز مراجعه کند.

بهتر است برای ملاقات آماده بود. در زیر برای کمک به آمادگی ملاقات و آگاهی به آنچه که باید از پزشک انتظار داشت، اطلاعاتی ذکر شده است.

آنچه باید انجام داد.

آگاهی نسبت به محدودیت های پیش از ملاقات . در زمان گرفتن وقت ملاقات ، لازم است در مورد آنچه باید از پیش انجام داد سوال کرد.

نوشتن تمام نشانه های تجربه شده از جمله تمام نشانه هایی که به نظر می رسد با علت برنامه ریزی ملاقات ارتباطی ندارد.

نوشتن اطلاعات شخصی کلیدی از جمله استرس های اساسی یا تغییرات اخیر .

تهیه فهرستی از تمامی داروهای مصرفی ، ویتامین یا مکمل ها

همراه بردن یک دوست یا یکی از افراد خانواده در صورت امکان . کسی که همراه بیمار است می تواند اطلاعاتی را به یاد آورد که بیمار فراموش کرده است.

نوشتن سوالاتی که باید از پزشک پرسیده شود.

آماده کردن فهرستی از سوالات به بیمار کمک خواهد کرد زمان بیشتری در کنار پزشک باشد. در مورد پرکاری تیروئید، بعضی از سوالات اساسی که باید از پزشک پرسیده شود عبارتند از :

علت احتمالی بروز نشانه ها یا این حالت چیست؟

آیا علل احتمالی دیگری برای این نشانه ها یا بیماری وجود دارد؟

چه آزمون هایی نیاز دارم؟

آیا این بیماری گذرا است یا مزمن؟

بهترین سیرعمل چیست؟

به جای رویکرد اولیه پیشنهادی چه کار دیگری می توان انجام داد؟

به بیماری های دیگری هم مبتلا هستم، چگونه می توان این بیماری ها را با هم درمان کرد؟

آیا باید کارهای خاصی انجام دهم؟

آیا باید به متخصص رجوع کنم؟

آیا به جای داروی تجویزی ، نوع ژنریک آن وجود دارد؟

آیادر زمینه این بیماری ، بروشور یا اطلاعات چاپی وجود دارد؟ کدام وبسایت را توصیه می کنید؟

هر سوال دیگری هم که داشتید از پزشک بپرسید

آنچه باید از پزشک انتظار داشت

احتمالاً پزشک سوالاتی مطرح خواهد کرد از جمله :

آغاز نشانه ها از چه زمانی بود؟

آیا نشانه ها دائمی بود یا گاهی دیده می شد؟

شدت نشانه ها چه مقدار بود؟

آیابه نظر می رسید چیزی سبب بهبود نشانه ها شود؟

چه عاملی سبب وخامت نشانه ها می شد؟

آیا افراد دیگر خانواده به بیماری تیروئید دچارند؟

آزمون ها و تشخیص
پرکاری تیروئید با استفاده از آزمون های زیر تشخیص داده می شود:

سابقه طبی و معاینه جسمی .در طول معاینه ، ممکن است پزشک بکوشد هنگام باز بودن دست ها لرزش خفیف در انگشتان را تشخیص دهد. رفلکس های شدید، تغییرات چشم و گرما، پوست مرطوب از سایر نشانه هایی است که جستجو می شود . همچنین ضمن فرو دادن آب دهان، پزشک تیروئید را بررسی می کند.

آزمون های خون .تشخیص بیماری با آزمایش خون تائید می شود. دراین آزمایش میزان تیروکسین و TSH خون اندازه گیری می شود. بالا بودن میزان تیروکسین و پائین بودن مقدار TSH یا وجود نداشتن آن، نشانه تیروئید پرکار است. مقدار TSH اهمیت دارد زیرا این هورمون است که به غده تیروئید خبر می دهد تاتیروکسین بیشتری تولید کند. این آزمون ها به ویژه در سالمندانی اهمیت دارند که دارای نشانه های کلاسیک پرکاری تیروئید هستند.

در صورتی که جواب آزمایش ها ی خون حاکی از پزکاری تیروئید باشد، ممکن است پزشک یک یا چند آزمایش زیر را برای کمک به تعیین علت پرکاری تیروئید توصیه نماید:

آزمون جذب ید رادیواکتیو : برای انجام این آزمون، مقدار کمی ید رادیواکتیو خوراکی تجویز می شود. با گذشت زمان، ید در غده تیروئید جمع می شود زیرا تیروئید از ید برای ساخت هورمون استفاده می کند، بعد از 2 ، 6 یا 24 ساعت و گاهی پس از هر سه دوره زمانی مقدار ید جذب شده توسط غده اندازه گیری می شود.

بالا بودن میزان جذب ید رادیواکتیو نشانه آن است که غده تیروئید مقدار زیادی تیروکسین تولید می کند. محتمل ترین علت یا بیماری گریوز و یا گره (ندول) های پرکار است . در صورتی که پرکاری تیروئید وجود داشته باشد و جذب ید رادیو اکتیو پائین باشد، احتمال تیروئیدیت وجود دارد .

در صورتی که اخیراً عکسبرداری با اشعه ایکس یا اسکن توموگرافی کامپیوتری همراه ماده کنتراست تزریقی انجام شده باشد باید به اطلاع پزشک برسد. زیرا ممکن است انجام این روش ها بر نتایج آزمایش با ید رادیو اکتیو اثر بگذارد.

دانستن علت ایجاد هیپرتیروئیدیسم به پزشک کمک خواهد کرد برای درمان مناسب برنامه ریزی کند. آزمون جذب ید رادیو اکتیو ناراحت کننده نیست ولی سبب تماس بیمار با پرتو می شود.

اسکن تیروئید .ضمن این آزمون ، درورید آرنج یا دست بیمار ایزوتوپ رادیواکتیو تجویز می شود. سپس بیمار روی تختی درازمی کشد و سر را به عقب می کشد و زیر دوربینی قرار داده و تصویر تهیه می شود که بر صفحه کامپیوتر نقش می بندد. زمان لازم برای انجام این رویه به مدتی بستگی دارد که ایزوتوپ به غده تیروئید می رسد. ممکن است با انجام این آزمون بیمار احساس ناراحتی در گردن داشته باشد ضمن آنکه در معرض پرتو هم قرار خواهد گرفت .

گاهی اسکن تیروئید به عنوان بخشی از آزمون جذب ید رادیواکتیو انجام می شود. در این حالت برای تهیه تصویر از غده تیروئید از ید رادیو اکتیو خوراکی استفاده می شود.

روش های درمان و داروها
چند روش درمان برای هیپر تیروئیدیسم وجود دارد. بهترین رویکرد درمانی برای بیمار به سن، وضع جسمانی و وخامت این نابسامانی بستگی دارد:

یدرادیواکتیو. ید رادیو اکتیو RADIOACTIVE IODINE به صورت خوراکی مصرف شده و توسط غده تیروئید جذب می شود و موجب جمع شدن غده گشته و نشانه ها معمولاً ظرف 3 تا 6 ماه فروکش می کنند . از آنجا که این روش درمان سبب آهسته شدن قابل توجه فعالیت تیروئید می شود. غده تیروئید کم کار می گردد و در نهایت لازم است بیمار روزانه برای جانشینی تیروکسین ، دارو مصرف کند. بیش از 60 سال است که از ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود و ثابت شده این روش معمولاً مطمئن است.

داروهای ضد تیروئید. این داروها با جلوگیری از تولید مقدار اضافی هورمون به تدریج از شدت نشانه های هیپر تیروئیدیسم می کاهند. این داروها عبارتند از پروپیل تیوراسیل Propylthiouracil ومتی مازول methimazole (Tapazole) .
معمولاً بهبود نشانه ها ظرف 6 تا 12 هفته بروز می کند ولی درمان باداروهای ضد تیروئید باید به طور مشخص ، حداقل یک سال و غالباً بیشتر ادامه یابد .
در بعضی افراد، استفاده از این درمان، به صورت دائمی مشکل را از بین می برد.
ولی عده ای دیگر ممکن است دچار عود بیماری شوند. مصرف هر دارو ممکن است سبب صدمه کبد شودکه گاهی به مرگ بیمار منتهی می شود. ازآنجا که پروپیل تیوراسیل سبب ایجاد موارد بسیار زیاد صدمه کبد شده است به این جهت از این دارو فقط زمانی باید استفاده شود که بیمار نتواند متی مازول را تحمل کند . تعداد اندکی از افرادی که نسبت به این داروها آلرژی دارند ممکن است دچار بثورات جلدی، کهیر، تب یا درد مفصل شوند. مصرف این داروها سبب می شود بیمار نسبت به عفونت حساس گردد.

بتابلوکرها . این داروها بیشتر برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده اند. مصرف این داروها از کار تیروئید نمی کاهد ولی ممکن است سبب کاهش سرعت تپش قلب شده و به پیشگیری از احساس تپش palpitation کمک کند. به این جهت ممکن است پزشک این داروها را تجویز نماید تا بیمار احساس بهتری داشته باشد تا زمانی که تراز هورمون تیروئید به حد طبیعی نزدیک شود. عوارض جانبی این داروها عبارتند از خستگی ، سر درد، آشفتگی معده، یبوست ، اسهال یا منگی

عمل جراحی ( تیروئید برداری) . در صورتی که بیمار باردار باشد یا نتواند داروهای ضد تیروئید را تحمل کند و نخواهد یا نتواند از درمان با ید رادیو اکتیو استفاده نماید، نامزد عمل جراحی تیروئید یا تیروئید کتومی thyroidectomy خواهد بود ولی این گزینه در موارد اندکی انجام می شود.

در تیروئیدکتومی، بخش اعظم غده تیروئید برداشته می شود. خطرات ناشی از انجام این عمل عبارت است از صدمه رسیدن به طناب های صوتی و غده های پاراتیروئید یعنی 4 غده کوچکی که پشت غده تیروئید قراردارند و مقدار کلسیم خون را تنظیم می کنند . افزون بر این ، لازم است بیمار در تمام طول عمر از لووتیروکسین lerothyroxine ( با نام تجارتی Synthroide،Ievoxylو دیگران ) استفاده نماید تا به بدن مقدار کافی هورمون برسد . در صورتی که در این عمل ،غده های پاراتیروئید نیز برداشته شده باشد، لازم است بیمار برای حفظ کلسیم خون در حد طبیعی از کلسیم نیز استفاده کند.

افتالموپاتی گریوز
در صورتی که بیماری گریوز ،چشم ها را مبتلا کند ( افتالموپاتی گریوز ) با پرهیز از باد و نور روشن و استفاده از اشک مصنوعی و ژل های روان کننده lubricating gel می توان ( شناسه ها و نشانه های خفیف بیماری را تدبیر کرد. در صورتی که نشانه ها شدیدتر باشند، ممکن است پزشک از کورتیکوستروئید ها مانند پردنیزون برای کاهش ورم پشت کره های چشم استفاده نماید . در بعضی موارد، گزینه درمان استفاده از رویه جراحی است:

عمل جراحی دکومپرشن (از بین بردن فشار) حدقه چشم.

در این عمل جراحی، استخوان میان کاسه چشم و سینوس ها یعنی فضاهای هوایی نزدیک به کاسه چشم برداشته می شود. وقتی این رویه موفق است، سبب بهبود بینائی شده و فضایی برای چشم ها تهیه می شود و چشم به وضعیت طبیعی بر می گردد . اما این عمل ، احتمال بروز عوارض را در پی دارد از جمله دو بینی که دائمی است یا بعد از عمل جراحی عارض می شود.

جراحی عضله چشم . گاه بافت جوشگاه افتالموپاتی گریوز سبب می شود یک یا چند عضله چشم بسیار کوتاه شوند . این حالت سبب می شود چشم ها در یک خط نباشند و دو بینی ایجاد گردد. با عمل جراحی عضله چشم می توان با استفاده از برش عضله مبتلا از کره چشم و چسباندن آن به کمی عقب تر ، دو بینی را اصلاح کرد. هدف از این کار، رسیدن به دید واحد در زمان خواندن مطلب و نگاه کردن به جلو است . در بعضی موارد برای رسیدن به این نتایج بیش از یک عمل لازم است.

شیوه زندگی و تدبیر های خانگی
با شروع درمان، باید نشانه های پرکاری تیروئید فروکش کند و بیمار باید احساس بسیار بهتری داشته باشد. پیشنهاد های زیر نیز در این زمینه موثر است:

سوال از پزشک در مورد مکمل های غذایی. اگر بیمار مقدار زیادی وزن از دست داده باشد و یا از بین رفتن عضله موجود باشد ، استفاده از کالری اضافی و پروتئین با جیره غذایی نافع خواهد بود. پزشک یا متخصص تغذیه به بیمار کمک خواهد کرد تا برای وعده های غذایی برنامه ریزی کند. در بسیاری موارد، وقتی هیپرتیروئیدیسم تحت کنترل باشد، دیگر لازم نیست بیمار استفاده از مکمل جیره غذایی را ادامه دهد.

همچنین در نهایت ممکن است درمان هیپرتیروئیدیسم به افزایش بیش از حد وزن منتهی شود. نکته مهم آن است که بیمار بیاموزد که چگونه می توان بدون مصرف مقدار زیادی کالری اضافی از غذای مورد استفاده مواد مغذی بیشتری به دست آورد. افزون بر این، خوردن مقدار درست سدیم یا کلسیم در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید از مسایل مهم جیره غذایی است.

مصرف مقدار کافی ویتامین D وکلسیم . از آنجا که پرکاری تیروئید در نازک شدن استخوان ها سهیم است، استفاده از مقدار کافی کلسیم روزانه برای پیشگیری از پوکی استخوان اهمیت دارد. انستیتوی طب آمریکا مقدار کلسیم مصرفی روزانه بزرگسالان 19 تا 50 سال و مردان 51 تا 70 سال را برابر 1000 میلی گرم می داند. در صورتی که بیمار خانمی به سن 51 سال یا بیشتر یا مردی 71 ساله یا بیشتر باشد مقدار این توصیه بالغ بر 1200 میلی گرم در روز خواهد شد . همچنین انستیتوی طب مقدار ویتامین D مصرفی روزانه را در بالغان 19 تا 70 سال برابر 600 واحد بین المللی و برای بزرگسالان 71ساله و بالاتر برابر 800 واحد توصیه کرده است . در مورد رهنمودهای مناسب جیره غذایی باید با پزشک مشورت نمود.

بیماری گریوز
در صورت ابتلا به افتالموپاتی گریوز یا درموپاتی گریوز ، پیشنهادهای زیر به تسکین چشم یا پوست کمک می کند:

قرار دادن کمپرس سرد روی چشم. رطوبت زیاد ممکن است سبب تسکین شود.

استفاده از عینک آفتابی . وقتی چشم ها به بیرون برجسته شده اند نسبت به اشعه فرا بنفش بیشتر حساس می شوند و نسبت به نور خورشید تاثیر پذیرترند. استفاده از عینک آفتابی به حفاظت از چشمان در برابر خورشید و باد کمک می کند.

استفاده از قطره های چشمی روان کننده .قطره های چشمی به تسکین خشکی و خراشیدگی کمک می کنند . باید از قطره هایی استفاده شود که دارای مواد از بین برنده قرمزی نیستند .

بالا گذاشتن سر در بستر . در بستر، بالا نگاه داشتن سر نسبت به باقی بدن از ورم می کاهد و به تسکین فشار وارد شده به چشم کمک می کند.

استفاده از کرم برای پوست خشک .استفاده از کرم های حاوی هیدروکورتیزون به تسکین پوست قرمز و متورم ساق و پا کمک می کند.

مقابله و حمایت
در صورتی که تشخیص پرکاری تیروئید درمیان باشد، مهم ترین کار استفاده از مراقبت طبی لازم است. بعد از آنکه در مورد سیر درمان تصمیم گرفته شد، باید کارهایی انجام شود که به بیمار کمک می کندبا بیماری مقابله کند و از بدن در مقابل جریان التیام حمایت شود.

انجام نرمش منظم. انجام نرمش به طور کلی به بیمار کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد و قدرت عضله و دستگاه قلب و عروق را بهبود می بخشد. در افراد مبتلا به بیماری گریوز انجام نرمش تحمل وزن با اهمیت است و به حفظ تراکم استخوان کمک می کند. انجام ورزش ، همچنین به کاهش اشتها و افزایش میزان انرژی کمک می نماید.

آموختن تکنیک های بسط ( تن آرامی ) . استفاده از بسیاری از تکنیک های بسط یا تن آرامی به حفظ دید مثبت کمک می کند، به ویژه وقتی موضوع رویاروئی با کسالت در میان باشد. به خوبی ثابت شده است که استرس در بیماری گریوز از عوامل خطر ساز به شمار می آید بنابراین آموختن بسط و رسیدن به تعادل در زندگی به حفظ بهزیستی جسمی و روانی کمک می کند.

نظرات بسته شده است.