آیا مصرف داروهای ضدافسردگی باعث خشکی دهان می‌شوند؟

داروهای ضدافسردگی انواع مختلفی دارند. برخی از انواع این داروها از جمله داروهای ۳‌حلقه‌ای و ۴حلقه‌ای مانند آمی‌تریپتیلین، دیس‌پرامین، ایمی‌پرامین، نورتریپتیلین و… یکی از پیام‌رسان‌های عصبی به نام استیل کولین را مهار می‌کنند و باعث ایجاد خشکی دهان یا عوارض دیگری مانند تاری دید، یبوست، مشکلاتی در ادرار کردن، آب سیاه چشم، اغتشاش فکری و خستگی می‌شوند.

البته این علائم معمولا موقت است و تا زمانی که دارو در خون و بافت‌ها وجود دارد، ظاهر می‌شوند اما با قطع مصرف دارو و از بین رفتن آن در خون آثار و عوارض جانبی آن هم قطع خواهد شد.

در مورد خشکی دهان فعلی شما باوجود قطع مصرف دارو، این احتمال وجود دارد که شاید از قبل بیماری‌ زمینه‌ای بزاقی و دهانی داشته‌اید و مصرف داروهای ضدافسردگی باعث شروع اختلالی در غده بزاقی‌تان شده است که خود را به‌صورت خشکی دهان نشان می‌دهد و طولانی‌مدت باقی می‌ماند.

در غیر این صورت معمولا عوارض دارویی خشکی دهان در بیماران موقت است.

برخی بیماری‌های غددی مانند شوگرن هم می‌توانند باعث مشکلات غدد بزاقی و در نتیجه خشکی دهان در طولانی‌مدت شوند.

خوشبختانه داروهای جدید روان‌پزشکی هیچ‌‌گونه مشکلی بزاقی خاصی ایجاد نمی‌کنند.توصیه می‌کنم برای بررسی بیماری‌های زمینه‌ای دهانتان به دندان‌پزشک متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کنید.

ضمن اینکه می‌توانید از ترکیب‌هایی برای تحریک ترشح بزاقتان استفاده کنید. مثلا برخی داروها ضدخشکی دهان هستند که البته بهتر است با نظر پزشک مصرف شوند.

گاهی هم می‌توان از راه مکیدن برخی مواد غذایی مانند برگه زردآلو یا انواع برگه‌ها، زنجبیل و… به ترشح بزاق کمک کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *