گزارش کار آزمایش هماتوکریت HCT

گزارش کار آزمایش هماتوکریت Hct,خط کش اندازه گیری هماتوکریت,خط کش هماتوکریت,گزارش کار هماتوکریت فیزیولوژی,هماتوکریت خون,گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری هماتوکریت,هماتوکریت چیست؟,گزارش کار اندازه گیری هموگلوبین خون

چکیده و شرح ابتدایی گزارش کار آزمایش هماتوکریت فیزیولوژی جانوری

هماتوکریت عبارت است از نسبت درصد گلبول های سرخ خون (که با سانتریفیوژ کردن خون در لوله های موئینه هماتوکریت باعث فشرده شدن گلبول های قرمز  می شود) به کل خون.  در این آزمایش خون را به صد واحد مساوی تقسیم می کنیم و مشخص می نمائیم که حجم گلبول های سرخ چند واحد از این صد واحد را تشکیل می دهد. معمولاً مشکل است که سلول ها را کاملاً فشرده ساخت و تقریباً ۳ تا ۸% پلاسما در میان گلبول ها باقی می ماند. بنابراین هماتوکریت طبیعی برابر با ۹۶% هماتوکریت اندازه گیری شده است. در بین گلبول قرمز و پلاسما لایه بافی کوت (Buffy coat)  قرار دارد که متشکل از گلبول های سفید و پلاکت های خون است.

مقادیر طبیعی :۴۲ تا ۵۲ درصد برای آقایان و ۳۷ تا ۴۷ درصد برای خانم‌ها. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از ۳۳ طبیعی است. محدوده خطر : HCT بالاتر از ۶۰ درصد و پایین‌تر از ۱۵ درصد. شرایطی مثل پرکاری تیروئید، سیروز کبدی، نارسایی مغز استخوان و میلوم مولتیپل باعث کاهش هماتوکریت می‌شوند. سوختگی، اسهال شدید، بیماری‌های انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب بدن، تولید بیش از حد گلبول قرمز از عوامل افزایش دهنده ی HCT هستند. وقتی مقدار گلبول سفید خیلی بالا باشد، بر مقدار HCT  موثر است.  در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت، سه برابر هموگلوبین است. هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد .دو نوع لوله موئینه وجود دارد: الف- لوله های موئینه ساده که فاقد ماده ضد انعقاد ند مشخصه این لوله ها وجود حلقه آبی رنگ در بالای لوله  است, اینها برای نمونه هایی که باماده ضد انعقادی EDTA (اتیلن دی آمین تترا استات) تهیه شده اند استفاده میشوند ب- لوله های موئینه ضد انعقاد دار(هپارینه) داخل این لوله ها آغشته به ماده ضدانعقاد هپارین هستند. وجود حلقه قرمزرنگ در بالای لوله مشخصه آنهاست برای گرفتن خون از نوک انگشت یا پاشنه پا در نوزادان استفاده میشوند، ما اکنون از این نوع لوله استفاه می کنیم.

وسایل مورد نیاز :

  • سانتریفیوژ میکروهماتوکریت
  • لوله هپارینه(با علامت قرمز)
  • موم هماتوکریت
  • خط کش مخصوص خواندن هماتوکریت
  • لانست و پنبه الکل

روش کار:

بعد از پاک کردن یکی از انگشتان دست (با پنبه الکل) با لانست خراش کوچکی به عمق مناسب در نوک انگشت ایجاد می نمائیم.  صبر نموده و …..

ادامه متن در فایل WORD زیر :قیمت ۱۰۰۰ تومان

RIAL 10,000 – خرید

 

نظرات بسته شده است.