علت نوشیدن آب زیاد و تشنگی

علت تشنگی بیش از حد,علت تشنگی زیاد در شب,اب خوردن زیاد نشانه چیست,نام دیگر بیماری عطش زیاد,اسم بیماری عطش زیاد,علت آب خوردن زیاد کودکان,معنی بیماری عطش زیاد,علت تشنگی شبانه

آب یکی از بهترین مایعات و نوشیدنی‌هایی است که ۶۰ درصد بدن را تشکیل داده است. به عبارتی، هم اثر ساختاری دارد و هم در جذب مواد مغذی و دفع مواد سمی و مازاد بر نیاز بدن به شکل عرق یا ادرار نقش ایفا می‌کند.

وقتی افراد زیاد غذا می‌خورند یا نمک زیادی در غذاهایشان استفاده می‌کنند، به ازای هر مولکول سدیم، ۴ مولکول آب در بدن‌ جمع می‌شود و افزایش حجم می‌دهد تا اسمولاریته بدن را تنظیم کند.

توجه داشته باشید بسیاری از غذاهایی که ما می‌خوریم حاوی نمک هستند که ما آنها را نمی‌بینیم بنابراین منظور از نمک، نمکی نیست که شما با نمکدان روی غذا می‌پاشید.

نانی که استفاده می‌کنید بین ۱ تا ۳ درصد نمک دارد، مواد کنسروشده نیز حاوی مقدار زیادی نمک هستند، فست‌فودها هم سرشار از نمک‌های مختلف از جمله کلرور سدیم و نیترات و نیتریت هستند که هم رنگ خوبی به گوشت‌های فرآوری‌شده می‌دهند و هم به‌عنوان نگهدارنده عمل می‌کنند، بنابراین بهتر است نگاهی به نوع تغذیه‌تان داشته باشید و ببینید زمان‌هایی که آب زیاد می‌نوشید چه غذاهایی مصرف کرده‌اید. به‌تدریج خودتان متوجه می‌شوید مصرف چه غذاهایی شما را بیش از حد تشنه می‌کند و نیاز به مصرف آب را در شما بالا می‌برد.

از طرفی، افرادی که ورزش و فعالیت بدنی مانند پیاده‌روی دارند معمولا عرق می‌کنند. تعریق بدن، نیاز به آب را افزایش می‌دهد بنابراین باید آب نوشید و این کار طبیعی است. زمانی ما به نوشیدن زیاد آب و بیماری قند مشکوک می‌شویم که با تکرر ادرار و افت ناگهانی توان کاری همراه باشد.

توجه داشته باشید انواع نوشابه‌ها، چای‌، قهوه و… هیچ کدام جای آب را نمی‌گیرند. به‌خصوص اینکه قهوه و چای به علت مدر بودن، دفع ادرار را زیاد و تشنگی را تشدید می‌کنند و از طراوت پوست و بدن می‌کاهند.

نظرات بسته شده است.