ماست نوشیدنی (خواص،طرز تهیه)

اخیرا نوشیدنی‌ای تحت عنوان «ماست نوشیدنی» به بازار آمده که ادعا می‌شود، عادت به مصرف آن می‌تواند به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کند. این نوشیدنی با ماست و دوغ چه تفاوتی دارد؟ آیا مصرف آن به تمام گروه‌های سنی حتی کودکان توصیه می‌شود

«ماست نوشیدنی»، «ماست آشامیدنی» یا به عبارت درست‌تر «نوشیدنی ماست» در کشورهای انگلیسی‌زبان با عنوان  Drink yogur شناخته می‌شود. در این کشورها محصولی به نام دوغ وجود ندارد و ماستی که قابلیت نوشیدن داشته باشد را با عنوان نوشیدنی ماست می‌شناسند. در واقع، ماست را کمی رقیق می‌کنند و یک بافت همگن از آن به دست می‌آورند.

ممکن است کمی به آن طعم‌دهنده هم بزنند. این محصول با دوغ متفاوت‌ است. هر چند پایه دوغ هم ماست است اما دوغ ماده خشک کمتری دارد، به آن نمک و اسانس افزوده می‌شود، برخی ویژگی‌های شیمیایی دارد، استارترهایش متفاوت است، می‌تواند گازدار شود، میزان ترشی بالاتری دارد و… در واقع، دوغ فرآورده‌ای است که با این مشخصات فقط در ایران تولید می‌شود و سابقه‌ای چند هزارساله دارد اما ماست آشامیدنی مخصوص کشورهای غربی است و ربطی به ایران ندارد.

این محصول طعم ملایمی دارد و اصلا ترش نیست، گازدار نمی‌شود و نمک ندارد. منع مصرف خاصی هم ندارد، همان‌طور که ماست معمولی را همه می‌توانند مصرف کنند، ماست آشامیدنی را نیز همه گروه‌ها می‌توانند بخورند زیرا همان‌طور که اشاره شد، همان ماست رقیق‌شده است. ماست نوشیدنی به محصولی که ترک‌ها در ترکیه به نام «آیران» استفاده می‌کنند، بسیار شبیه است.

نظرات بسته شده است.