دلیل و درمان خشکی دهان

خشکی دهان (علت و راهکارهای پیشگیری و درمانی)

خشکی دهان چیزی بیش از احساس تشنگی است. هنگامی که دهان شما بزاق بسیار کمی ترشح می کند دهان شما خشک میشود. بزاق اندک موجود در دهان شما ممکن است غلیظ و چسبنده باشد.

بزاق دهان به چشیدن طعم مواد غذایی و نوشیدنی ها و همچنین هضم غذا کمک می کند. همچنین خرده ها و ذرات غذا را از لای دندان ها زدوده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

خشکی دهان می تواند به دلیل خشکی پوست باشد

هنگامی که دهان شما به اندازه کافی بزاق نداشته باشد، پوست داخل و اطراف دهان خشک و چروکیده می شود. ممکن است لب شما ترک بخورد، گوشه های لب تان زخم شود و زبانتان خشن و خشک شود. حتی ممکن است در بلع یا صحبت کردن دچار مشکل شوید.


عوارض جانبی خشکی دهان

وقتی خشکی دهان داشته باشید بزاق، ذرات غذا را از دهان شما نمی زداید و ممکن است دچار بوی بد دهان شوید. اگر از رژ لب استفاده می کنید ممکن است رنگ آن روی دندان ها مالیده شده و باقی بماند زیرا بزاق دهان شما نمی تواند آن را از بین ببرد. همچنین خشکی دهان می تواند باعث گرفتگی یا احساس قلقلک در گلو شود.

داروها و خشکی دهان

بیش از 400 نوع دارو می توانند موجب خشکی دهان شوند، از جمله می توان به داروهای آلرژی، سرماخوردگی، فشارخون، مثانه بیش فعال و داروهای مربوط به سلامت روان اشاره کرد. همچنین پس از پرتودرمانی غدد بزاقی آسیب می بینند. شیمی درمانی نیز می تواند موجب غلیظ شدن بزاق و احساس خشکی در دهان شود.

آسیب های عصبی می تواند بر خشکی دهان تأثیر بگذارد

آسیب عصبی ناشی از صدمه به سر و یا گردن می تواند موجب خشکی دهان شود. بعضی اعصاب، پیام های میان مغز و غدد بزاقی را منتقل می کنند. اگر این اعصاب آسیب دیده باشند نمی توانند به غدد بزاقی دستور بدهند که بزاق ترشح کند. بدون بزاق، چشیدن دشوار می شود؛ چرا که بزاق دهان طعم غذا را به سلول های عصبی در دهان و گلو منتقل می کند.

دیگر علل خشکی دهان

خشکی دهان ممکن است به دلیل یک وضعیت پزشکی به نام سندرم شوگرن ایجاد شود. شوگرن نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن گلبول های سفید به غدد بزاقی و اشکی بدن حمله می کنند. افراد مبتلا به دیابت و ایدز نیز ممکن است دچار خشکی دهان شوند.

سیگار کشیدن خشکی دهان را بدتر می کند

دلایل بسیار زیادی برای ترک سیگار وجود دارند که یکی از آن ها خلاصی از خشکی دهان است. سیگار کشیدن باعث ایجاد خشکی دهان نمی شود، اما کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و یا استفاده از سایر محصولات توتون و تنباکو می تواند خشکی دهان را بدتر کند. الکل و کافئین نیز می توانند باعث خشک تر شدن دهان شوند.

درمان خشکی دهان

اگر دهان شما خشک است با یک پزشک یا دندانپزشک مشورت کنید. اگر دارویی مصرف نمی کنید که باعث این مشکل شود، خشکی دهان ممکن است از علائم یک مشکل پزشکی باشد.

از دندان های خود مراقبت کنید

اگر در دهان شما بزاق کافی ترشح نشود ممکن است دندان های شما آسیب ببینند؛ بنابراین اگر مبتلا به خشکی دهان هستید مرتباً برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. هر روز از نخ دندان و مسواک استفاده کنید تا از شر مواد غذایی و باکتری های موجود در دهان خلاص شوید. اگر نمی توانید بلافاصله بعد از مصرف غذا مسواک بزنید، حداقل دهان خود را با آب بشویید. در طول روز آب بنوشید و از دهان شویه های بدون الکل استفاده کنید.

توصیه هایی برای ترشح شدن بزاق

از پزشک خود در مورد داروهایی که برای کاهش علائم خشکی دهان مناسب هستند، بپرسید. آدامس بدون قند می تواند باعث ترشح بیشتر بزاق شود. مکیدن یخ نیز راهکار دیگری برای کاهش خشکی دهان است.

آب بیشتری بنوشید تا دهانتان مرطوب باقی بماند. به یاد داشته باشید که از مصرف مایعات شیرین و اسیدی و یا نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید. نوشیدن آب یا شیر به همراه غذا به جویدن و بلع کمک می کند. سعی کنید در اتاقی مرطوب بخوابید تا علائم خشکی دهان برایتان قابل تحمل تر شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.