تخم مرغ عسلی بخوریم یا سفت؟

پختن تخم‌مرغ، ساختار پروتئین‌های موجود در آن را تغییر می‌دهد. پروتئین‌هایی که در تخم‌مرغ خام وجود دارند، شدیدا به هم چسبیده‌اند و به ‌واسطه پیوندهای شیمیایی خاصی در یک نقطه کنار هم باقی می‌مانند.

وقتی که تخم‌مرغ در فرآیند پختن حرارت می‌بیند، این پیوندهای شیمیایی می‌شکنند و لایه‌های پروتئینی از هم جدا می‌شوند. همین روند، هضم و جذب پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ را بسیار راحت‌تر می‌کند.

بنابراین، با وجود اینکه میزان پروتئین در تخم‌مرغ عسلی و پخته یکسان است، بدن انسان از پروتئین موجود در تخم‌مرغ پخته بهتر استفاده می‌کند. علاوه بر این مزیت تغذیه‌ای، پختن تخم‌مرغ از نظر سلامت غذایی نیز مهم است. حتی تخم‌مرغ‌هایی که بدون مشکل به نظر می‌رسند، ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشند که باعث مسمومیت غذایی می‌شوند.

خوشبختانه، این باکتری‌ها در فرآیند پختن از بین می‌روند. پس برای کاهش خطر ابتلا به مسمومیت غذایی، همیشه تخم‌مرغ را کامل بپزید.
ارزش تغذیه‌ای تخم‌مرغ پخته‌شده، بدون چربی اضافی و افزودنی‌های دیگر، با روش‌های رایج طبخ تخم‌مرغ (مثل سرخ کردن یا املت کردن) بسیار متفاوت است.

۲ عدد تخم‌مرغ بزرگ عسلی یا آبپز، تقریبا ۱۵۵ کیلوکالری انرژی، ۵/۱۲ گرم پروتئین و ۶/۱۰ گرم چربی دارد. سرخ کردن همین مقدار تخم‌مرغ همراه یک قاشق غذاخوری کره، حدود ۱۰۰ کیلوکالری انرژی و ۵/۱۱ گرم چربی به آن اضافه می‌کند. درواقع، روش پختن خود تخم‌مرغ روی ارزش تغذیه‌ای آن تاثیر زیادی نمی‌گذارد اما مخلوط کردن آن با مواد غذایی دیگر در طول فرآیند آماده‌سازی می‌تواند چنین تاثیری داشته باشد.

نظرات بسته شده است.