تاثیرات مصرف بسیار کم سبزیجات

نام انواع سبزیجات,فواید سبزی خوردن,فواید سبزیجات,سبزیجات چیست,خواص سبزیجات و میوه ها,خواص سبزیجات مختلف,تعریف سبزیجات,تحقیق در مورد سبزیجات
رژیم غذایی تاثیر مستقیمی بر عملکرد بدن دارد. آنچه می خورید به فراهم کردن موادمغذی مورد نیاز بدن که قادر به ساخت یا ذخیره آنها نیست کمک می کند. سبزیجات حاوی موادمغذی ضروری برای بدن بوده که بر متابولیسم، انتقال اکسیژن یا تجزیه برخی از موادغذایی موثر است. براساس راهنمای تغذیه امریکا، مصرف روزانه ۲ فنجان و نیم از سبزیجات توصیه می شود.

ناراحتی های گوارشی
دریافت ناکافی سبزیجات موجب کمبود فیبر و بروز ناراحتی های دستگاه گوارش می شود. سبزیجات برای گوارش و هضم سالم مورد نیاز است. کمبود سبزیجات در رژیم غذایی ممکن است منجر به یبوست یا اسهال و عدم تمایل به مصرف موادغذایی شود. سبزیجات همچنین تامین کننده ی موادمغذی ضروری برای متابولیسم غذای مصرفی است، به طوریکه کمبود سبزیجات در رژیم غذایی می تواند موجب تشدید علائم مرتبط با سوء هاضمه شود.

خونریزی غیرطبیعی
سبزیجات برگ سبز از جمله برگ چغندر و کلم کیل میزان سالمی از ویتامین K را برای بدن فراهم می کند. این ماده مغذی برای انعقاد درست خون، رشد سلولی و مینرالیزاسیون استخوان ضروری است. کمبود این ویتامین در بدن موجب خونریزی غیرطبیعی ناشی از کاهش عوامل انعقاد کننده خواهد شد. از علائم کمبود این ویتامین می توان به خونریزی شدید قاعدگی، خونریزی لثه و کبودی آسان اشاره کرد. بدن توانایی تولید مقداری ویتامین K را در روده دارد، اما دریافت کافی این ویتامین از طریق رژیم غذایی نیز ضروری است.

اسکوروی
کمبود سبزیجات در رژیم غذایی ممکن است منجر به اسکوروی شود. این بیماری با کمبود ویتامین C در بدن در ارتباط است. مصرف نصف فنجان فلفل قرمز شیرین ویتامین C بیشتری از یک لیوان آب پرتغال برای بدن فراهم می کند. علائم اسکوروی می تواند منجر به درد مفاصل و ضعف شود، زیرا ویتامین C نقش مهمی در رشد بافت همبند و استخوان دارد. ویتامین C یک ویتامین محلول در آب بوده، بنابراین بدن برای حفظ سلامتی به مقدار کافی از این ویتامین در روز نیاز دارد، زیرا بدن قادر به ساخت یا ذخیره این ویتامین در بدن نیست.

کم خونی
عدم مصرف سبزیجات می تواند منجر به کمبود اسیدفولیک (ویتامین B9) در بدن شود. کمبود این ویتامین در بدن موجب کم خونی مگالوبلاستیک شده، به طوریکه این نوع کم خونی با بزرگی سلول های قرمز خون بیشتر از حد معمول در ارتباط است، زیرا اسیدفولیک در تشکیل سلول های قرمز خون نقش دارد. افراد مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک دچار خستگی و تنگی نفس می شوند زیرا اسیدفولیک در انتقال اکسیژن بسیار مهم است. اسیدفولیک نیز مانند ویتامین C یک ویتامین محلول در آب بوده که باید رژیم غذایی روزانه شامل این ویتامین باشد.

نظرات بسته شده است.