دلیل اگزما

آشنایی با علت و شرایط مختلف ایجاد اگزما

پزشکان دقیقا نمی دانند که علت اگزما چیست. رایج ترین نوع اگزما – درماتیت آتوپیک – شبیه آلرژی پوستی است و اغلب در کودکان دیده می شود. مطالعات اخیر نشان داده علت ایجاد اگزما ترکیبی از عواملی است که بر روی فرد تاثیر می گذارد. این عوامل عبارتند از:

ژنتیک
عملکرد نامناسب سیستم ایمنی
عوامل محیطی
عواملی که سبب حساس تر شدن پوست می شود.
ایجاد نقص در سد پوستی که اجازه می دهد رطوبت از پوست خارج شده و عفونت به راحتی وارد پوست شود.

آنچه باید در مورد علل ایجاد اگزما بدانیم

اگزما مسری نیست: باید بدانید که اگزما نمی‌تواند از طریق تماس با پوست فردی که مبتلا به اگزما است به شما یا کودکتان منتقل شود.

اگزما ممکن است در افراد خانواده دیده شود: بدلیل تاثیر عوامل ارثی ممکن است در یک خانواده چند نفر اگزما داشته باشند. پزشکان می‌گویند که بسیاری از کودکان که به درجات سختی از اگزما مبتلا هستند در آینده ممکن است به آسم یا سایر آلرژی‌ها مبتلا شوند.

سن مادر در هنگام تولد نوزاد : هنوز دلیلی برای این موضوع یافت نشده اما بسیاری از نوزادان متولد شده از مادران با سن بالا، نسبت به نوزادانی که مادران آن ها سن کمتری دارند، بیشتر احتمال دارد که مبتلا به اگزما شوند.

نقش عوامل محیطی

افراد دارای شرایط زیر بیشتر مبتلا به این بیماری می شوند:

افرادی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند؛زیرا احتمال آلودگی های محیطی در آن ها بیشتر است.
زندگی در آب و هوای سرد

اگزما یک واکنش آلرژیک نیست

اگرچه کودکانی که اگزما دارند ممکن است آلرژی غذایی هم داشته باشند؛ اما این به این معنی نیست که اگزما یک واکنش آلرژیک است؛ ممکن است مواد غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ و آجیل، علائم اگزما را شدیدتر کنند. قبل از اعمال هر گونه رژیم غذایی برای کودک خود از کارمندان بهداشتی و پزشک خود مشورت بگیرید.

نقش محرک ها در اگزما

محرک ها نمی توانند در ایجاد اگزما نقش داشته باشند؛ اما می توانند علائم آن را تشدید کنند. بیشترین عوامل محرک، موادی هستند که باعث تحریک پوست می شوند؛ به عنوان مثال در بسیاری از افراد مبتلا به اگزما، پشم یا الیاف مصنوعی می تواند باعث تحریک پوست شود. دیگر موادی که می‌تواند باعث تحریک پوست شود:

صابون و مواد پاک کننده
عطر
مواد آرایشی
گرد و غبار
کلرین
حلال ها
محرک های موجود در محیط زیست
دود سیگار

شرایطی که می تواند اگزما را بدتر کند: برخی بیماری ها و شرایط مانند سرماخوردگی، عفونت های باکتریایی، واکنش های آلرژیک( حساسیت به گرده یا موی حیوانات) می توانند سبب تشدید علایم اگزما شوند. همچنین استرس می‌تواند یکی از محرک ها باشد. انجام بعضی کاره ها روی پوست یا شرایط آب و هوایی که پوست را خشک می‌کند نیز می‌تواند یکی از عوامل محرک برای افزایش علائم اگزما باشد که عبارتند از:

قرار گرفتن مدت زمان طولانی در تماس با آب
قرار گرفتن در معرض هوای خیلی گرم یا خیلی سرد
عرق کردن زیاد
دوش گرفتن و حمام با آب خیلی گرم و به مدت طولانی
استفاده نکردن از مرطوب کننده پوست بعد از حمام
رطوبت کم پوست در هوای خشک زمستان
زندگی در آب و هوایی خشک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.