چگونه می توانیم ناخن جویدن را در کودکان متوقف کنیم؟

اختلال ناخن جویدن که در اصطلاح پزشکی به آن onychophagia گفته می شود، یکی از رایج ترین عادت های دوران کودکی، نوجوانی و احتمالاً بزرگسالی است.

بر اساس برآوردهای پزشکی، حدود یک سوم کودکان 7 تا10سال و50 درصد از کودکان10 تا 18 سال، عادت به جویدن ناخن هایشان دارند؛ بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر برای شما مهم است که بفهمید چرا کودکتان این کار را انجام می دهد.

عوامل برانگیزاننده ناخن جویدن در کودکان چه هستند؟

به طورکلی شایع ترین عللی که ممکن است اختلال ناخن جویدن را در کودکان برانگیزانند، عبارتند از:

1. اضطراب

مهمترین عاملی که کودکان را تحریک به جویدن ناخن می کند، اضطراب است. به طورکلی، برخی از عوامل ناخوشایندی که در خانه و مدرسه این اضطراب را به وجود می آورند عبارتند از:

طلاق والدین
نزاع بین پدر و مادر یا اعضای خانواده
از دست دادن پدربزرگ و مادربزرگ یا بستگان نزدیک
نقل مکان به یک خانه جدید
انجام تکالیف دشوار در کلاس درس
مجبورشدن به انجام درست کارها در خانه یا کلاس درس
تنبیه شدن در خانه یا کلاس درس

2. خستگی

یکی دیگر از علل شایع ناخن جویدن در کودکان خستگی است. این عادت همچنین می تواند زمانی رایج باشد که کودک هیچ کاری با دستانش انجام نمی دهد. به عنوان مثال، زمانی که او درحال تماشای تلویزیون است یا در کلاس درس حضور دارد.

3. ژنتیک

این احتمال وجود دارد والدینی که در دوران کودکی خود اختلال ناخن جویدن داشته اند، فرزندانشان نیز همین عادت را در دوران کودکی نشان دهند.

4. تقلید

کودکان همچنین ممکن است زمانی تمایل به تقلید رفتار ناخن جویدن داشته باشند که خواهر و برادر یا دیگر اعضای خانواده همان رفتار را انجام دهند.

روان شناسان دیگر سه علت اساسی را برای ناخن جویدن مطرح می کنند:

دلواپسی و ترس
عصبانیت
عادت

ناخن جویدن چه تفاوتی با انگشت مکیدن دارد؟

شروع مکیدن انگشت یا مکیدن شست معمولاً از سال اول زندگی است و در هنگام بیرون آمدن دندان ها بیشتر دیده می شود. ناخن جویدن از 5 سالگی شروع می شود و در10 تا 15 سالگی به اوج خود می رسد و اکثر مبتلایان آن را کودکان 9 تا 11 ساله تشکیل می دهند.
انگشت مکیدن در هر دو جنس یکسان است و با افزایش سن کاهش می یابد و ربطی به هوش ندارد، اما طبق برآوردها شیوع ناخن جویدن در دختران بیشتر از پسران است.
از علل اصلی مکیدن انگشت قطع ناگهانی یا اجباری شیرخوردن یا تغییر ساعات شیرخوردن نوزاد است. حال آنکه علت بارز ناخن جویدن، دلواپسی، اضطراب یا ترس هایی مانند امتحان، تنبیه و … است.
آنان که انگشت خود را می مکند، آرام و بیخیال اند و آن هایی که انگشت یا ناخن خود را می جوند بی قرار، مضطرب و دارای انرژی زیاد هستند و حتی ممکن است در خواب نیز آرامش نداشته باشند.
ناخن جویدن برخلاف انگشت مکیدن سر فرصت انجام نمی شود.
مکیدن انگشت در بزرگسالی نوعی بازگشت به مراحل کودکی و جویدن ناخن نشانه تخلیه هیجانات است.

ناخن جویدن چه عوارضی دارد؟

قرمز، متورم، زخم یا بدشکل شدن انگشتان
خونریزی یا عفونت پوست اطراف ناخن ها
کج شدن دندان های درحال رشد
بیماری یا عفونت در اثر بردن مرتب انگشتان آلوده به میکروب ها به دهان
علاوه بر این ناخن جویدن یک عادت اجتماعی غیرقابل قبول است که می تواند برای اطرافیان فردی که به این عمل مبادرت می کند، از آن جهت که این صحنه را تماشا می کنند یا مجبورند صدای جویدن ناخن ها را بشنوند، آزار دهنده باشد.

منبع

http://www.momjunction.com/articles/effective-ways-stop-kid-biting-nails_0075688/?ref=popularsidebar

http://www.webmd.boots.com/children/features/how-to-stop-your-child-biting-their-nails

نظرات بسته شده است.