9 پیشنهاد به مادران شاغل برای برقراری تعادل بین کار و زندگی

گاهی برقرارسازی تعادل بین کار و زندگی، ‌مخصوصا بین کار و فرزندپروری، برای بعضی مادران شاغل دشوار است و نمی‌توانند کار و زندگی خودشان را به گونه‌ای مدیریت کنند که نه مشکلی از نظر کاری پیدا کنند و نه زندگی‌شان تحت تاثیر کارشان قرار بگیرد. از این‌رو، در ادامه این مطلب 9 راه پیشنهادی برای مادران شاغل ارائه خواهد شد.

1. بهترین انتخاب را داشته باشید
گاهی اوقات بعضی مادران شاغل به دلیل اینکه مجبور هستند در ساعت‌های کاری، فرزندان خود را به مهد کودک یا پرستار بسپارند، احساس عذاب وجدان می‌کنند، به این علت هم از عهده مسوولیت کاری خود، به دلیل تنش‌های روانی، به‌خوبی برنمی‌آیند و هم زمانی را که پیش کودک‌شان هستند، به محبت کردن بیش از اندازه به او اختصاص می‌دهند تا بتوانند غیاب خود را در طول روز جبران کنند. این گروه از مادران نه از نظر کاری و اجتماعی مادران کارآمدی خواهند بود و نه از نظر فرزندپروری جزو مادران موفق محسوب خواهند شد. از این‌رو، توصیه می‌شود به‌جای داشتن عذاب وجدان سعی کنید بهترین انتخاب را برای فرزند خود در نظر بگیرید؛ یعنی در ساعت‌های کاری، فرزندتان را با کلاس‌ها یا مربی‌هایی مشغول کنید که آموزش‌هایی مانند نقاشی، ورزش‌های حرفه‌ای، زبان خارجه،‌ موسیقی و… را به او ارائه بدهد. در این صورت، هم شما با آسودگی خاطر به کارتان خواهید رسید و هم خیال‌تان راحت خواهد بود که فرزند شما در ساعت‌های نبودن‌تان مشغول آموزش‌دیدن در یک حرفه مفید برای آینده‌اش است.

2. صبحتان را زودتر آغاز کنید
اگر می‌خواهید یک مادر شاغل موفق در کار و زندگی شخصی‌تان باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ریزی مناسبی برای شبانه‌روز خود داشته باشید. یک مادر شاغل موفق بهتر است زمان خود را به گونه‌ای مدیریت کند که شب‌ها زودتر بخوابد و صبح‌ها سحرخیزتر باشد. در این صورت، شما وقت کافی برای آماده کردن صبحانه، میان‌وعده همسر و فرزندان و صرف صبحانه کنار خانواده خواهید داشت. اگر مادران شاغل، اعضای خانواده را عادت بدهند که یک صبحانه گرم و صمیمی کنار همدیگر میل کنند، به‌طور حتم هم خودشان و هم همسر و فرزندان‌شان با آرامش خاطر و شادی بیشتری خانه را ترک خواهند کرد.

3. خرید خانوادگی داشته باشید
بعضی مادران شاغل مسوولیت خرید مایحتاج خانه را کاملا برعهده می‌گیرند یا برعهده همسرشان می‌گذارند. در این صورت، این مادران شاغل یا همسرشان مدام حالت خستگی و اجبار در زندگی احساس خواهند کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما برنامه خرید خانوادگی همراه با فرزندان داشته باشید. اختصاص دادن عصر روزهای تعطیل به خرید می‌تواند نشاط خوبی به خانواده شما بدهد. اگر احساس کردید میان هفته نیاز به خرید بعضی اقلام خوراکی برای خانه دارید، باز هم برای خرید آنها یک ساعت مشخص بعد از کار را با همسر و فرزندان‌تان در نظر بگیرید. خرید خانوادگی می‌تواند باعث ایجاد احساس مسوولیت در تمام اعضای خانواده و به‌وجود آمدن احساس اشتراک بیشتر بین همسر و فرزندان شود.

4. تقویم خانوادگی داشته باشید
بعضی مادران شاغل بیش از اندازه مسوولیت تمام کارهای خانه را برعهده می‌گیرند و به این ترتیب مدام احساس خستگی در محیط کار و خانه دارند. این مساله می‌تواند هم روی کار آنها تاثیر منفی بگذارد و هم رابطه آنها را با همسر و فرزندان کمرنگ کند. از این‌رو، توصیه می‌شود مادران شاغل حتما تقویم خانوادگی روی دیوار نصب کنند. این تقویم می‌تواند به‌صورت هفتگی یا ماهیانه تنظیم شود. در این تقویم تمامی مسوولیت‌ها بین اعضای خانواده تقسیم خواهد شد و رویدادهایی که قرار است در طول هفته یا ماه انجام شوند، یادآوری خواهد شد. هر کدام از اعضای خانواده می‌توانند بعد از انجام دادن کار خود، خانه‌های تقویم را پاک و طرح یک لبخند را جایگزین نوشته‌ها کنند. این لبخند به معنای انجام شدن کار با رضایت کامل است. به خاطر داشته باشید شما می‌توانید به‌عنوان یک مادر شاغل که به فکر سلامت جسمانی و روانی همسر و فرزندتان هستید، طرح‌های تشویقی برای آنهایی که کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند، در نظر بگیرید. این طرح‌های تشویقی می‌توانند شامل درست کردن غذای موردعلاقه فرد، رفتن به مکان موردعلاقه او مانند موزه یا سینما، یا حتی خریدن یک جایزه کوچک و جذاب برای او باشد.

5. با کارفرمای خود صحبت کنید
مادران شاغل می‌توانند برای کاهش سطح استرس خود در روزهای کاری حتما با کارفرمای خودشان درباره شرایط زندگی‌شان صحبت کنند. این مادران باید از روز اول کارفرما را در جریان مشکلات احتمالی پیش رو قرار دهند و از او بخواهند در صورت بروز حوادثی مانند بیمار شدن همسر یا فرزندان، حتما اجازه گرفتن مرخصی را به آنها بدهند.

6. در طول روز با همدیگر ارتباط داشته باشید
گاهی بعضی کودکان احساس می‌کنند مادر شاغل آنها دوست‌شان ندارد و کارش را به فرزندش ترجیح می‌دهد. شما به‌عنوان یک مادر شاغل باید در درجه اول با فرزند خود در مورد ضرورت کار کردنتان صحبت کنید. سپس برای اینکه حس مادر و فرزندی را به‌خوبی به او منتقل کرده باشید، در طول روز با او در ارتباط بمانید، مثلا با فرزندتان تماس بگیرید، تماس تصویری با او برقرار کنید یا برایش پیامک‌های دوستانه بفرستید. گاهی می‌توانید با نوشتن یک یادداشت کوتاه عاشقانه و قرار دادن این یادداشت بالای تخت کودک، ‌محبت مادرانه خود را به او نشان دهید.

7. فعالیت خانوادگی داشته باشید
این روزها که به دلیل ماشینی شدن زندگی بیشتر والدین مجبور به گذراندن ساعت‌هایی از روز خود در خارج از منزل و دور از فرزندان هستند، باید برای ایجاد حس صمیمیت بیشتر در خانه، ‌برنامه‌های خانوادگی ترتیب دهند. این برنامه‌ها می‌توانند شامل موارد کوچکی مانند تماشای یک فیلم خانوادگی موردعلاقه بچه‌ها یا مواردی مثل پیاده‌روی خانوادگی، انجام دادن بازی‌های فکری یا کامپیوتری خانوادگی، یا حتی رفتن به پارک یا سینما باشد. توصیه ما به مادران شاغل این است که برنامه‌ریزی‌شان به گونه‌ای باشد که تمام اعضای خانواده هر شب شام را کنار هم صرف کنند.

8. زمان مشخصی را فقط به همسرتان اختصاص دهید
بهتر است مادران شاغل برای اینکه همسرشان احساس تنهایی و طرد شدن از زندگی را نداشته باشد، زمانی را فقط صرف خودشان دو نفر کنند. برای این کار می‌توانید حداقل یک روز در ماه از والدین‌تان بخواهید از فرزندان شما مراقبت کنند و با خاموش کردن تلفن‌های همراه، یک روز کامل را به خود و همسرتان اختصاص دهید. این با هم بودن‌های دونفره می‌تواند تاثیر روانی بسیار مثبتی روی هر دوی شما داشته باشد و فضای زندگی‌تان را شادتر کند.

9. به فکر خودتان هم باشید
اگر می‌خواهید مادر شاغل و موفقی محسوب شوید، کمی هم از نظر ظاهری و روانی به فکر خودتان باشید. گاهی از همسرتان بخواهید هرچند وقت یکبار مسوولیت خانه و بچه‌ها را برعهده بگیرد تا شما بتوانید کمی استراحت کنید. پوشیدن لباس‌های مرتب، رسیدگی به اوضاع پوست و مو و زیبا نگه داشتن شرایط ظاهری یک مادر شاغل می‌تواند حس خوبی به فرزندان و همسر او بدهد. این درحالی است که دیدن همیشگی یک مادر نامرتب و خسته باعث از بین رفتن نشاط در خانواده می‌شود.

منبع: Parents
ترجمه: ندا احمدلو
سلامت

نظرات بسته شده است.