عوارض جانبی سي لاكس

سي لاكس (عوارض جانبی و خطرات شربت و قرص،موارد کاربرد)

اثرات و عوارض مصرف سي لاكس,نحوه مصرف و خوردن سی-لاکس,فواید داروی سی-لاکس,درمان با سی-لاکس,دوز مصرفی سی-لاکس,موارد کاربرد سی-لاکس,خطرات سی-لاکسقرص سی لاکس برای لاغری,ایا قرص سی لاکس لاغر می کند,سی لاکس در بارداری,عوارض قرص سی لاکس دینه,قرص سی لاکس جویدنی است,سی لاکس ویکی پدیا,شربت سی لاکس,سی لاکس در شیردهی,داروی ضد اسهال سی لاکس,بهترین دارو برای درمان یبوست

سي لاكس C-Lax
اشکال دارویی Tab: 750mg
ترکیبات موجود: قرص سی لاکس حاوی برگ سنا و دانه گشنیز می باشد.

موارد و مقدار مصرف سي لاكس

این دارو به عنوان ملین و مسهل استفاده می شود و در رفع یبوست های ناشی از ضعف اعمال روده بزرگ کاربرد دارد.
در بزرگسالان به عنوان ملین ۱ تا ۲ قرص در روز و به عنوان مسهل ۲ تا ۳ قرص بصورت یکجا و قبل از خواب مصرف شود.
در کودکان بالاتر از ۶ سال ½ تا یک قرص و در کودکان ۲ تا ۶ سال ¼ تا ½ قرص در روز به عنوان ملین و یا طبق دستور پزشک معالج مصرف شود.

عوارض جانبی سي لاكس

تحریک شدید روده، افزایش حرکات دودی روده، اسهال، از دست رفتن آب و الکترولیتها، آلبومین اوری و هماچوری ازجمله عوارض جانبی این دارو هستند که با افزایش مقدار مصرف و یا طولانی شدن دوره درمان تشدید می شوند.
مصرف بیش از مقادیر تجویز شده ممکن است وابستگی به مسهل ایجاد کند.
مصرف طولانی مدت آن در افراد مسن موجب تشدید ضعف و کاهش فشار خون وضعیتی می گردد. پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده از جمله عوارض جانبی دیگر این دارو است که شیوع ناچیز است و معمولاً چند ماه پس از قطع مصرف از بین خواهد رفت.
در مقالات یک مورد هپاتیت نیز از مصرف مداوم فرآورده حاوی سنا گزارش شده است.

تداخلات مهم دارویی سي لاكس

فرآورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی، آدرنوکورتیکواستروئیدها، ریشه شیرین بیان و فرآورده های آن و گلیکوزیدهای قلبی تداخل داشته و مصرف همزمان آنها احتمال از دست رفتن بیش از حد پتاسیم و تشدید هایپوکالمی را سبب میشود. این دارو و سایر فرآورده های حاوی سنا به طور کلی جذب خوراکی داروها را به علت کاهش زمان عبور در روده ممکن است کاهش دهند.
با توجه به احتمال ایجاد هایپوکالمی در مصرف طولانی مدت، اثرات ضد آریتمی داروهایی چون کینیدین را افزایش می دهد.

توصیه ها :
در طول درمان با این دارو مصرف حداقل ۶ تا ۸  لیوان آب در روز به منظور کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن ضروری است. این امر به علت خروج حجم زیادی از آب همراه با مدفوع اهمیت دارد.
با توجه به اینکه اثرات این دارو ۶ تا ۸ ساعت پس از مصرف ظاهر می شود، بهترین زمان مصرف آن در هنگام خواب است.

موارد منع مصرف و احتیاط سي لاكس

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به انسداد روده و ایلئوم، التهاب های گوارشی و دردهای شکمی  ناشناخته، خونریزی مقعد به علت نامشخص، ناراحتی های التهابی روده و آپاندیسیت ممنوع است. مصرف  فرآورده های حاوی سنا در کودکان زیر۱۰ سال فقط با دستور پزشک مجاز است.
چنانچه بیمار مبتلا به دردهای شکمی، تهوع و استفراغ است  نباید از این دارو استفاده کند.
مصرف بیش از ۲ هفته این دارو باید با نظر پزشک صورت گیرد.
مصرف طولانی مدت ممکن است باعث وابستگی و نیاز به افزایش مقدار مصرف دارو در بیمار شود.

اجزاء فرآورده دارویی قرص سي لاكس

قرص سی لاکس حاوی ۶۰۰ میلی گرم برگ سنا Cassia obovata ( معادل ۱۵ میلی گرم سنوزید B) و ۱۰۰ میلی گرم دانه گشنیز Coriandrum sativum می باشد.

مواد موثره
هیدروکسی آنتراسن گلیکوزید ( سنوزید A,B) ،روغن های فرار نظیر لینالول و کوریاندرول.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر سي لاكس

مطالعات در آزمایشگاه نشان داده است که سنوزیدهای A,B توسط باکتریهای روده بزرگ متابولیز شده ،‌تبدیل به مشتقات فعال Rhein-anthrone می گردند.
این ترکیبات موجب تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده و در نتیجه کاهش جذب آب و الکترولیتها شده و همچنین ترشح مایعات در روده بزرگ را از طریق تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط افزایش می دهند.

بر اساس گزارشات موجود، اثرات فوق احتمالا با افزایش بیو سنتز و آزاد سازی پروستا گلاندین ها ایجاد می شوند . روغنهای فرار اسانس زیره بعلت داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک مانع ایجاد درد و کرامپ ناشی از مصرف سنا می گردند .

تداخل دارویی سي لاكس

این دارو به دلیل تغییر رنگ و افزایش PH ادرار ممکن است با آزمایشهای تشخیصی ( مانند تعیین میزان اوروبیلینوژن ادرار و تعیین میزان استروژن به روش کوبر ) تداخل نماید .

فرآورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی ، آدرنوکورتیکوستروییدها ،‌ریشه شیرین بیان و گلیکوزیدهای قلبی تداخل اثر داشته و احتمالا ایجاد اختلالات قلبی و عصبی – عضلانی می نماید .

مقدارمصرف سي لاكس

ملین : بزرگسالان ۲-۱ قرص در روز
کودکان بالاتر از ۶ سال ، ۱-۰/۵ قرص طبق دستور پزشک مصرف شود

مسهل : ۳-۲ قص بطور همزمان قبل از خواب مصرف شود

موارد احتیاط
۱- دفع کلیوی ترکیبات آنتراکینونی موجب تغییر رنگ ادرار ( زرد قهوه ای به قرمز ) همراه با افزایش PH می گردد

۲- ملینها در خردسالان تا ۶ سال بجز با دستور پزشک نباید مصرف شود.

عوارض جانبی قرص سی لاکس

۱- مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ شکمی می نماید ولی این فرآورده بدلیل داشتن اسانس زیره احتمالا این عارضه را ایجاد نمی نماید .
۲- مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای این فرآورده موجب از بین رفتن کارایی روده ها ، اسهال و از دست دادن آب و الکترولیتها ( بویژه پتاسیم ) آلبومینوری و هماتوری می گردد .
۳-مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت کند
۴-در افرادی که به مدت طولانی از ملین های آنتراکینونی استفاده نموده اند پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده ( Melanosis colic) مشاهده شده است . البته ۱۲-۴ماه پس از قطع مصرف دارو این عارضه از بین خواهد رفت

موارد منع مصرف سي لاكس

۱-این فرآورده مانند سایر ملین ها در بیماران مبتلا به تنگی  و انسداد روده و ایلئوم ، دردهای شکمی ناشناخته ، خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،‌بیماریهای التهابی روده و آپاندیسیت ممنوعیت مصرف دارد
۲-استفاده طولانی از ملین های آنتراکینونی ایجاد وابستگی می نماید لذا مصرف طولانی مدت آنها ممنوع می باشد .

مصرف سی لاکس در حاملگی وشیردهی

۱-مصرف این فرآورده در دوران بارداری تنها هنگامی توصیه می گردد که رژیم غذایی مناسب و ملین های فیبری موثرواقع نشده اند .

۲-به علت احتمال ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر مصرف این فرآورده در دوران شیردهی توصیه
نمی گردد .

نکات قابل توصیه درباره سي لاكس

۱- با توجه به اینکه اثرات سنا ۱۰-۸ ساعت پس از مصرف آن ظاهر می گردد بهتر است این فرآورده قبل از خواب مصرف شود

۲-مصرف حداقل ۸-۶ لیوان آّب در روز برای کمک به نرمش دن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است این امر به علت خروج حجم زیادی از آب یا مدفوع اهمیت دارد .

آیا مصرف قرص سی لاکس درسه ماهه اول بارداری برای برطرف کردن یبوست بی ضرر است؟
این قرص اگر به اسهال منتهی نشود خطری ندارد ولی اگر به اسهال منجر شود باعث دفع ویتامین ها و مواد معدنی شده و جنین را با کمبود مواد لازم برای رشد مواجه می سازد بنابراین مصرف آنرا محدود کرده و سعی کنید هر وقت لازم است مصرف کنید چون علاوه بر خطر فوق مشکل دیگر این که روده ها را دچار تنبلی کرده و یبوست را همیشگی می سازد.