عوارض دود سیگار بر جنین و نوزاد

تاثیر سیگار کشیدن مادر بر جنین,تاثیر دود سیگار بر جنین,تاثیر سیگار قبل از بارداری,جنین در چه زمانی بیشترین آسیب از دود سیگار و قلیان را متحمل میشود,سیگار کشیدن قبل از بارداری,تاثیر سیگار بر جنین,کشیدن سیگار در ماه اول بارداری

مطابق آمار در کشور ما حدود ۱۰ درصد افراد دخانیات استعمال می‌کنند. این رقم میان آقایان حدود ۲۲ درصد و در خانم‌ها حدود ۲ درصد است. در شهرهای مختلف و حتی کلانشهرهایی مانند تهران، میزان مصرف دخانیات در مناطق مختلف، متفاوت است؛ مثلا در مناطق ۱ و ۲ تهران، شیوع استعمال دخانیات هم به صورت روزانه، هم تفریحی و حتی تجربی به نسبت سایر ناحیه‌ها بالاتر است. این مساله زنگ خطری است که باید دلایل و راهکارهای آن بررسی شود اما آمار رسمی در مورد میزان استعمال دخانیات در خانم‌های باردار وجود ندارد.
مصرف سیگار یا قلیان در سن باروری و در دوران بارداری چه عارضه‌هایی می‌تواند داشته باشد؟
مضرات مصرف دخانیات از هر نوع، در دوران بارداری به ۳ گروه تقسیم می‌شود؛ دوره قبل از بارداری، طی بارداری و بعد از آن. استعمال دخانیات در دوره قبل از بارداری باعث تاخیر لقاح می‌شود. ثابت شده تاخیر لقاح در خانم‌های سیگاری در مقایسه با خانم‌های غیرسیگاری۴۰ درصد بالاتر است. در صورتی که خانمی بتواند باردار شود، استعمال سیگار و قلیان حتی به میزان کم در دوران بارداری تا۷۵ درصد احتمال بارداری خارج از رحمی را بالا می‌برد و احتمال سقط خود به خودی را ۲ برابر افزایش می‌دهد. در ختم بارداری نیز احتمال زایمان پیش از موعد در این گروه از خانم‌ها، ۲ برابر سایرین است. اگر خانم سیگاری بتواند زایمان کند، نوزادی با وزن تولد پایین خواهد داشت که میزان اکسیژن خونش بسیار کم است.
در دوران شیردهی چطور؟ مضرات سیگار می‌تواند به نوزاد منتقل شود؟
متاسفانه خانم‌های سیگاری تازه‌مادرشده عادت‌های نامناسبی دارند؛ مثلا تمایل به شیردهی در این خانم‌ها ۸ برابر کمتر است و گمان می‌کنند با شیر ندادن جلوی انتقال مضرات دخانیات را به نوزادشان می‌گیرند اما حقیقت این است که نوزاد این خانم‌ها، سیگاری دست‌دوم محسوب می‌شود و سیگار مادر تاثیر مخربی بر سلامت نوزاد خواهد داشت.
با این حساب، خانم‌های سیگاری باید هر چه سریع‌تر سیگار را ترک کنند.
بله، اما متاسفانه تنها ۲۵ درصد خانم‌ها به‌دلیل بارداری سیگار را ترک می‌کنند و خیلی خوب است که چنین خانم‌های باانگیزه‌ای معرفی شوند. خانمی که به خاطر عشق به فرزندش حاضر است تلاش کند.
مصرف چه میزان سیگار در طول بارداری می‌تواند کم‌خطر باشد؟
از نظر علمی ثابت شده هیچ میزان مصرف دخانیات بی‌ضرر نیست. تا سال ۱۹۸۰ اروپایی‌ها گمان می‌کردند تا تعداد مشخصی(۵-۰ نخ) مصرف سیگار در بارداری ضرر ندارد اما حدود ۳۰ سال است این فرضیه رد شده و امروزه استعمال دخانیات در هیچ حدی سالم گزارش نشده است.
ترک سیگار بلافاصله پس از شروع بارداری اثربخش نیست؟
نه، اگرچه ترک سیگار قبل از بارداری خوب است اما تمام آثار سوء را از بین نمی‌برد. شاید شنیدن این حرف واقعا دلسردکننده باشد اما قصد ما امید واهی دادن به افراد نیست.
ترک سیگار به محض فهمیدن این موضوع که خانم باردار است، خوب است اما نمی‌تواند تمام خطرها را از جنین دور کند. بهتر است خانم‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند اصلا به سمت استعمال دخانیات نروند و اگر خانمی سیگار می‌کشد حتما فورا آن را ترک کند تا خطری متوجه جنینش نباشد.
با این وضع، حتی خانمی که سال‌ها قبل از بارداری هم سیگاری بوده شاید دچار عوارض ناشی از آن در دوران بارداری شود!
بله، به همین دلیل اولین توصیه مصرف نکردن سیگار و قلیان است. درصورتی که خانمی سیگار می‌کشد دومین توصیه درمان هر چه سریع‌تر و ترک آن است و اگر این کار را نکرد حداقل با اطلاع از بارداری استعمال دخانیات را کنار بگذارد و در دوره شیردهی نیز سیگار نکشد.

 

هفته نامه سلامت