ویتامین B1 (فواید و عوارض،روش مصرف)

عوارض ویتامین ب۱,زمان مصرف ویتامین ب ۱,ویتامین ب۱ ۳۰۰ جالینوس,عوارض قرص ویتامین ب۱ ۱۰۰,ویتامین b2,ویتامین ب۶,ویتامین b1 در چه موادی است,ویتامین b300,اثرات و عوارض مصرف ویتامین B1,نحوه مصرف و خوردن ویتامین B1,فواید داروی ویتامین B1,درمان با ویتامین B1,دوز مصرفی ویتامین B1,موارد کاربرد ویتامین B1,خطرات ویتامین B1

ویتامین B1
Vitamin B1 Thiamine HCL

اشکال دارویی      Scored Tab: 100mg
Tab: 300mg

موارد و مقدار مصرف
کمبود ویتامین
دردرمان کمبود مزمن وخفیف ویتامین تا حداکثرmg30 روزانه به صورت تک دوز یا دردوزهای منقسم و درموارد شدید کمبود ویتامین تاmg 300 روزانه هم تجویز میشود. درسندرم ورنیکه- کورساکف حتی مقادیر بیشتر هم ممکن است تجویز گردد.
توجه: میزان مصرف مجاز روزانه ویتامین (RDA) در جدول شماره (/ ) آورده است.

موارد منع مصرف و احتیاط
درصورت وجود حساسیت به دارو منع مصرف وجود دارد. واکنشهای حساسیتی بیشتر بعد ازتزریق ایجاد می شود (فرم تزریقی دارو در ایران موجود نیست).

مصرف در بارداری و شیردهی
مقدار مجاز مصرف روزانه (RDA) در دوران بارداری و شیردهی در جدول (۶) ذکر شده است.

تداخلات مهم
هیچگونه تداخل مهمی گزارش شده است.

عوارض جانبی
عوارض جانبی این دارو شایع نیستند و به ندرت ایجاد می شوند. از عارضه های جانبی تیامین میتوان این موارد را ذکر کرد: احساس گرما، ضعف، خارش، تعریق، بی قراری و کهیر.

توصیه ها
با مصرف ۳ هفته رژیم غذایی فاقد نیامین علائم کمبود ظاهر می شود.

رژیم غذایی متعادل و مناسب مانع از بروز کمبود تیامین میشود. منابع غذایی غنی از تیامین عبارتند از: مخمر، گوشت گاو، گندم، جگر، غلات، سبزیجات تازه به ویژه نخود و لوبیا.

ویتامینB1 ”
اولین ویتامینی که از این گروه ویتامینها کشف شد، ویتامینB1 بود که نام دیگر آن تیامین است . این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها دربدن و عملکرد اعصاب دارد .

·ویتامین B1 از راه  روده جذب خون می شود ،  تغییراتی بر روی آن صورت می گیرد و آماده استفاده بافتها می گردد . یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند ، الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین B1می شود . این ویتامین در بدن ذخیره  نمی شود ، از اینرو باید توجه کنیم تا با مصرف درست از کمبود آن جلوگیری نماییم  .

·عملکرد آن در اندامها، فعال کردن آنزیمهای لازم برای سوختن قند در بدن است ، اگر نام چرخه کربس را شنیده باشید ، این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه دارد . نقش مهم دیگر آن در اعصاب است ، ما برای انجام هر حرکت و یا درک احساس از محیط نیاز داریم پیامهای عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند ،  ویتامین B1 در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی دارد .

·در صورتیکه مصرف این ویتامین کمتر از حد مورد نیاز بدن باشد در ابتدا فرد بی اشتها می شود و وزنش کاهش می یابد . کمبود شدید ویتامینB1سبب ابتلای فرد به بیماریبری بری می شود  که حالت وخیم آن به مرگ فرد می انجامد. به دلیل نقشB1 در سوخت قند و تولید انرژی ، هنگام کمبود آن فرد ناتوان شده و گاهی اِدم یا ورم اندامها در فرد به وجود می آید و به دلیل نقشB1 در اعصاب در صورت کمبود آن ، اعصاب تحلیل می روند خصوصاً اعصاب پا، گز گز کردن پاها که شکایت بسیاری از افراد است می تواند ناشی از کمبود B1 باشد . این بیماری در کودکانی که در مرحلهاز شیر گیری هستند و مادرانشان اهمیت زیادی به غذای تکمیلی آنها نمی دهند نیز عارض می شود . میزانB1 مورد نیاز بدن یک فرد بالغ ،۲/۱میلی گرم در روز است .

اما ویتامینB1 در کدام مواد غذایی موجود است ؟
ویتامینB1 در بسیاری از غذاها مثلنانها، غلات وگوشتهاخصوصاً گوشت قرمز وجود دارد . بیشترین میزانB1 درمخمر ،جگرو سبوس غلات ( گندم، جو و برنج) است .

سبوس منبع غنی B1است و با گرفتن پوست غلات برای تهیه آرد سفید قسمت اعظم B1از دست می رود . از اینرو توصیه می شود از نانهای سبوس دار مثل سنگک ، بربری و بیسکویت هایی که با آرد سبوس دار تهیه می شود استفاده کنید . حتما  در فیلمها دیده اید که ژاپنی های فقیر که غذای آنها فقط برنج سفید و ترشی است پس از مدتی دچار ناتوانی در عضلات پا و راه رفتن می شوند که این همان بیماری بری بری است . نکته دیگر اینکه حرارت، ویتامین B1را از بین می برد . اگر از جگر غذایی تهیه می کنید  ، بهتر است آنرا قبل از پخت در فریزر قرار ندهید و برای پخت از حرارت بالا استفاده نکنید . بهتراست بدانید ، مصرف ماءالشعیر و یا جوانه گندم نیزمیزان زیادیB1 به بدن ما می رساند .

نظرات بسته شده است.