انبرل (نحوه مصرف,عوارض,فواید)

قیمت داروی اتانرسپت,عوارض اتانرسپت,اتانرسپت ایرانی,عوارض آمپول آلتبرل,عوارض التبرل,قیمت آمپول آلتبرل,قیمت آمپول انبرل,قیمت داروی آلتبرل
موارد مصرف انبرل،نحوه مصرف انبرل،خطرات و عوارض این دارو و نام های تجاری

اتانرسپت (به انگلیسی: Etanercept)
نام‌های تجاری: انبرل (Enbrel) و آلتبرل (Altebrel)
طبقه بندی فارماکولوژیک: ایمونومدولاتور ، مهارکننده TNFα

اشکال دارویی: آمپول

موارد مصرف

اتانرسپت با نام تجاری انبرل (Enbrel) یک گلیکوپروتنین است که بعنوان یک ایمونومودولاتور برای درمان بیماریهای سیستم ایمنی مانند بیماریهای اتوایمیون بکار می‌رود. موارد مصرف این دارو شامل آرتریت روماتوئید، آرتریت روماتوئید جوانان، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و پسوریازیس جلدی شدید و سایر بیماری‌های ایمنی می‌باشد.

تعریف

انبرل (Enbrel) نام تجاری اتانرسپت (Etanercept) و یک پروتئین ترکیبی دیمر است، که دارای قسمت خارج سلولی پذیرندهٔ TNFα انسانی ۷۵ کیلو دالتونی می‌باشد که به قسمت Fc از ایمونوگلوبولینIgG1 متصل شده‌است. انبرل توسط فناوری پروتئینی نوترکیب در سلول‌های تخمدان هامستر چینی (CHO) بیان و تولید می‌شود. این دارو با تکنولوژی دی ان ای نوترکیب در مقیاس تجاری و صنعتی توسط شرکت آریوژن زیست دارو بعنوان اولین تولید کننده بیوسیمیلار (ترکیبات مشابه ترکیب اصلی) با نام تجاری آلتبرل (Altebrel) در سال ۲۰۱۳ در اختیار بیماران قرار گرفت.

مکانیسم اثر

اتانرسپت مهارکننده عملکرد عامل نکروز تومور آلفا است. TNFα سایتوکاینی است که توسط منوسیتها و ماکروفاژها تولید می‌شود و موجب افزایش انتقال گلبولهای سفید به محل التهاب می‌گردد. بدین ترتیب و با به کارگیری برخی مکانیزمهای دیگر مولکولی، TNFα موجب افزایش التهاب می‌شود. اتانرسپت با مهار این مکانیزم موجب کاهش پاسخهای التهابی می‌گردد که مشخصاً در درمان بیماریهای خودایمنی موثر می‌باشد.

دسته بندی شیمیایی

آلتبرل از دسته گلیکوپروتئین‌ها و از جمله داروهای نوترکیب می‌باشد که بصورت بیوسیمیلار تولید شده‌است.

ساختمان و خصوصیات مولکولی

این مولکول حاوی ۹۳۴ اسید آمینه با وزن مولکولی KDa 150 می‌باشد. آلتبرل یک پروتئین ترکیبی دایمر است، که دارای قسمت خارج سلولی پذیرندهٔ TNFα انسانی ۷۵ کیلو دالتونی می‌باشد که به قسمت Fc از ایمونوگلوبولینIgG1 متصل شده‌است. آلتبرل توسط فناوری پروتئینی نوترکیب در سلول‌های تخمدان هامستر چینی (CHO) بیان و تولید می‌شود. اتانرسپت به صورت یک TNFα Blocker عمل می‌کند.

شکل دارویی و قدرت اثر (Potency)

این دارو به فرم محلول در دوزهای ۵۰ mg و ۲۵ در سرنگهای از پیش پر شده و آماده تزریق عرضه می‌گردد.

طریق مصرف

این دارو بصورت زیر جلدی تزریق می‌گردد.

وزارت بهداشت ژاپن درباره عوارض جانبی داروی روماتیسم هشدار داد

وزارت بهداشت، رفاه و کار ژاپن، به دنبال مرگ دهها بیمار روماتیسمی، پس از استفاده از داروی “انبرل”، در زمینه عوارض جانبی این دارو هشدار داد.
انبرل نوعی داروی تزریقی است که با کاهش دادن واکنشهای پادتنی، درد و یا التهابهای ناشی از بیماری روماتیسم مفصلی را کاهش می‌دهد.

به گزارش روزنامه “آساهی”، در طول دو سال و هشت ماه گذشته ‪۷۹‬ نفر که بیماری روماتیسم مفصلی داشتند، پس از تزریق داروی انبرل جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از آساهی، وزارت بهداشت ژاپن با توجه به این موضوع، خواستار آن شده است که برای استفاده از داروی انبرل، احتیاطهای لازم انجام شود.

استفاده از داروی انبرل در ‪ ۷۰‬کشور جهان مورد تایید قرار گرفته و در ژاپن نیز استفاده از آن، از نزدیک به سه سال پیش آغاز شده است.

در طول این مدت، بیش از ‪ ۱۴‬هزار نفر در ژاپن از این دارو استفاده کرده‌اند که ‪ ۷۹‬نفر از آنها که سن اکثر آنها بین ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬سال بود، جان خود را از دست دادند.

به‌گفته دست‌اندرکاران، مشکلات تنفسی و ورود ویروس به دلیل ضعیف شدن نیروی دفاعی بدن، از عوارض جانبی بوده که بیشتر بیماران را به دام مرگ کشانده است.

مسوولین وزارت بهداشت ژاپن می‌گویند: هم‌اکنون نمی‌توان بطور قطعی داوری کرد که داروی انبرل خطرناک می‌باشد یا خیر؟ اما این موضوع مهم است که باید از این گونه داروهای درمانی با احتیاط و زیر نظر دقیق پزشک استفاده کرد.

وزارت بهداشت ژاپن، شرکتهای فروشنده داروی انبرل را موظف به این کار کرده است که با ثبت کردن نام بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند، وضعیت ایمنی آن را بررسی کنند.

تمامی داروها از جمله انبرل عوارض جانبی دارند. عوارض ناخواسته انبرل شامل موارد زیر می شوند :
عفونتهای جدی.بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که مستعد به عفونت باشند، مانند دیابت کنترل نشده و پیشرفته که در بعضی موارد این عفونتها ممکن است کشنده باشد و به ندرت مواردی ازتوبرکلوزیس مشاهده شده است. در مجموع انبرل نباید در افرادی که مبتلا به عفونت می باشند مانند زخم های باز و سرماخوردگی و یا کسانی که حساسیت به آن دارند تجویز شود. همچنین بیمار باید پزشک را از وجود عفونت و نارسایی قلبی تحت درمان خود مطلع سازد. در طول درمان اگر عفونت شدیدی اتفاق افتاد انبرل باید متوقف شود.
اختلالات جدی سیستم عصبی. مانند مولتیپل اسکلروزیس MS، تشنج یا التهاب اعصاب چشم. در صورت ابتلا به این اختلالات یا در صورت پیشرفت بعد از شروع دارو باید پزشک معالج را در جریان قرار داد.
در مواردی نادر، اختلالات خونی جدی گزارش شده است. در صورتی که علائمی مانند تب پایدار، کبودی، خونریزی و رنگ پریدگی ایجاد شود، بیمار باید پزشک خود را مطلع سازد. در مطالعات پزشکی روی داروهای بلوک کننده TNF از جمله انبرل میزان بالاتری از لنفوما در مقایسه با جمعیت عمومی دیده شده است. ریسک لنفوما ممکن است در بیماران آرتریت روماتوئید و پسوزیازیس چند برابر بالاتر باشد. نقش انبرل در پیشرفت لنفوما ناشناخته است.
واکنش در محل تزریق از عوارض دیگر انبرل می باشد.
مطالعات نشان داده است که در آرتریت روماتوئید جوانان، عفونت، سردرد، درد شکمی، تهوع و استفراغ درمقایسه با بالغین شایع تر می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.