تشخیص سرطان آندومتر

سرطان آندومتر چیست؟ (علت و علائم،درمان)

این سرطان برخلاف سرطان دهانه رحم در سنین پس از یائسگی بروز می کند. هر بانویی که پس از یائسگی دچار خونریزی از راه مهبل، مانند خونریزی قاعدگی یا لکه بینی شود باید دقیقا تحت بررسی قرار گیرد و علت خونریزی شناخته شود.

سرطان رحم از نظر تعریف، بیماری بدخیمی است که در لایه پوششی داخل رحم به وجود می آید.در مورد عوامل مساعد کننده در پیدایش این نوع سرطان، چاقی مفرط، بیماری قند و فشار خون و بالاخره استفاده از هورمون استروژن بدون استفاده از پروژسترون قابل ذکر است.

سرطان رحم معمولا در زنانی بروز می کند که خیلی زود قاعدگی را تجربه می کنند و یا دیر یائسه می شوند. در این افراد بدن مدت زمان بیشتری تحت تاثیر هورمون های تخمدان است.

این سرطان در بانوانی که از قرص های ضد حاملگی استفاده می کنند بندرت اتفاق می افتد. همچنین در بانوانی که شوهر نکرده و یا ازدواج کرده ولی بچه دار نشده اند بیشتر دیده می شود.

در مواردی که بیماری پیشرفت کرده باشد؛ علاوه بر خونریزی، لاغری، بی اشتهایی و درد در ناحیه پائین شکم ظاهر می شود. در مراحل پیشرفته تر انتشار بیماری در ریه ها و تجمع مایع در قفسه سینه دیده می شود. گاهی در نتیجه انتشار سرطان به استخوان ران، شکستگی سر استخوان به وجود می آید که از علایم نسبتا شایع این بیماری است.

تشخیص بیماری

تشخیص این بیماری فقط با نمونه برداری از بافت داخل رحم ( آندومتر ) و فرستادن آن به آزمایشگاه بافت شناسی امکان پذیر است. امروزه با استفاده از سونوگرافی می توان به بیماری سرطان آندومتر مشکوک شد و با کورتاژ تشخیصی و نمونه برداری به تشخیص قطعی رسید.

درمان سرطان آندومتر

جراحی در سرطان آندومتر حرف اول را می زند برای این کار ابتدا با کورتاژ تشخیصی از آندمتر نمونه برداری می شود و در حین بیهوشی می توان پیشرفت بیماری را تعیین کرد. در درمان سرطان میزان پیشرفت بیماری فوق العاده حائز اهمیت است.

در مواردی که سرطان محدود به محوطه رحم است نتیجه درمان عالی است، ولی وقتی به غدد لنفاوی نیز گسترش یابد درمان مشکل تر می شود و مانند سرطان دهانه رحم موفقیت در درمان بستگی تام به درجه پیشرفت بیماری دارد. به عبارت دیگر هر قدر بیماری در عمق بیشتری نفوذ کرده باشد امکان بهبود بیمار نیز کمتر است. در یک کلام باید بیماری هرچه زودتر تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

پس از عمل جراحی، تمام نمونه های برداشته شده را باید به آزمایشگاه فرستاد. آزمایشگاه عمق پیشرفت ضایعه را تعیین می کند. اگر بیماری به جدار رحم نفوذ کرده و غدد لنفاوی را درگیر کرده باشد؛ بیمار باید پس از عمل جراحی تحت اشعه درمانی قرار گیرد.

عوارض بعد از عمل

از آنجایی که این بیماران مسن و اغلب مبتلا به بیماری قند و نسبتا چاق هستند عوارض پس از عمل از قبیل تب، ذات الریه، پیدایش لخته در وریدها و چرک کردن زخم در آنان به مراتب بیشتر است.

امروزه توصیه می گردد بانوان چاق و یا مبتلا به فشار خون و بیماری قند، هر سال یک بار سونوگرافی از راه مهبل به عمل آورند تا در مراحل اولیه و زود هنگام، این بیماری تشخیص داده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.