هد ( کوک ) فلاور هورن و عوامل موثر بر رشد آن

ژن هد ( کوک ) : راز رشد هد فلاور
بجز استعداد که به کرات در مورد رشد هد و رنگ فلاور بحث شده ، هدف از نگهداری این شاه ماهی آب شیرین برای خیلی از دوستان این فلاور بزرگ شدن هد یا به اصطلاح کوک هست ، دلیلش هم اینه که کیفیت و ارزش فلاور رو تو رشد هد میدونن …
ژن کوک در فلاور :
ژن تنها عاملیه که مشخص میکند هد فلاور به چه اندازه ای رشد خواهد کرد..
بدون استعداد یا همون ژن هیچ چیزی نمیتواند به توسعه و رشد هد کمک شایانی کند این همون نکته کلیدی است که باید فهمید که آیا فلاور مورد نظر ما این زن رو دارد یا خیر ؟
در انتخاب فلاور با استعداد ، افرادی که با تجربه هستند و سابقه نگهداری همچین ماهی دارند متوجه این امر خواهند شد ، دوستداران فلاور هم به طور طبیعی تجربه این امر را خواهند یافت…
این تصور غلط است که موقع خرید چون پدر و مادر فلاور مورد نظر هد یا کوک بزرگی داشتند حتما این فلاور هم استعداد و ژن مربوط را دارد..
در اینجا علاوه بر ژن به چند مورد که به رشد هد فلاور کمک میکند تیتر وار اشاره میکنیم…
کیفیت آب تانک فلاور:
دومین مورد که بر رشد و سرحال بودن فلاور کمک میکند کیفیت آب است، کیفیت آب تانک فلاور بر رشد هد فلاور کاملا مشهود است…این به این معنی است که برابر برنامه منظم و از پیش تعیین شده ای هفته ای ۳۰ درصد اب سیفون و تعویض گردد… تو خیلی از سایت ها ماهی ۲ بار هم گفته شده اما در صورت تمیز بودن سیستم فیلتراسیون
تغذیه و پیشگیری:
کلید دیگر در پرورش و رشد هد فلاور تغذیه هست ، تغذیه با کیفیت یکی دیگر از عوامل رشد هد فلاور هست ، ضمن اینکه غذای فلاور حتما باید ظرف ۲ دقیقه تو اب خورده بشه تا کیفیت آب از دست نره ، اندازه و نوع تغذیه هم باید با توجه به سایز ماهی انتخاب بشه…..

اندازه مخزن:
انتخاب مخزن و تانک صحیح و مناسب در جهت افزایش هد فلاور کمک شایانی کیکند ،نگهداری فلاور تنها در مخازن جداگانه علاوه بر سالم و عدم ناقل شدن بیماری به رشد بهتر فلاور هم کمک میکند…
اندازه مناسب تانک فلاور باید ۸۰ گالن یا بیشتر باشد اما خیلی از پرورش دهندگان ۵۰ گالن هم توصیه کردند…

نور آکواریوم :
نور آکواریوم یکی از عوامل کلیدی در جهت رشد هد فلاور هست ف در انتخاب نور تانک فلاور شدت و رنگ نور عواملی هست که باید مد نظر قرار بگیرد ، نور تانک فلاور اگر زیاد هم باشد باعث ایجاد استرس و ایجاد جلبک تو آب تانک فلاور میشود….

کیفیت غذا :
انتخاب درست یک غذای باکیفیت در رشد هد فلاور تاثیر بسزایی دارد ، در فلاورهای کوچک و جوان حدودا ۳۵ درصد پروتئی لازم میباشد…
برند های معتبری هستند که غذاهای با کیفیت ارائه میکنند : نظیر : هیکاری ، اسکتروم ، اوشن فری ، جی بی ال و
مواد غذایی مناسب :
آیا فرمول غذایی سری برای تغذیه فلاور هورن وجود دارد ؟
بعضی علاقه مندان بر این باورند که یک فرمول غذایی مخفی برای رشد هد فلاورهورن وجود دارد . وقتی موقعیت پرورش فلاور را داشتم متوجه این واقعیت شدم ، که هد بعضی از بچه فلاور ها به طور طبیعی رشد میکند همه با همان مواد غذایی ارزان فلاور تغذیه می شدند اما برخی از فلاورها به طور طبیعی دارای هد بزرگتری از دیگران بودند.
حقیقت این است که هیچ فرمول غذایی مخفی برای رشد هد وجود ندارد .

آیا غذاهای تجاری گران قیمت در رشد هد تاثیر دارند ؟
دلیل قیمت بسیار بالای برخی برندهای تجاری مواد غذایی اشباع شده با هورمون های رنگ است که توصیه می شود از این مواد غذایی استفاده نکنید این مواد رنگی بیش از حد ممکن است سلامتی ماهی را تحت تاثیر قرار دهد .
خبر خوب این است که بسیاری از برندهای تجاری مانند هامپی هد ، هیکاری ، alife ، new life spectrum که قیمت مناسبتری هم دارند دارای مقدار متعادل از مواد مغذی برای رشد هد هستند .

برای انتخاب بهترین غذای تجاری به موارد زیر باید توجه فرمایید :
۱ : غذایی که کمتر از ۳۵٪ پروتئین برای رشد ماهی باشد ( برای عموم فلاور ها ، فلاور های جوان تر تا ۳۵ ٪ پروتئین توصیه شده است )
۲ : دارای فرمولاسیونی باشد که به راحتی در آب حل نشده و رنگ آب را ابری نکند .
۳ : باید در دسترس باشد و به آسانی بتوانید آن را تهیه کنید . فلاور ها گاهی وقتها از خوردن غذاهای جدید به مدت چند روز اجتناب میکنند .
۴ : سایز غذا باید متناسب با سایز فلاور شما باشد .

مواد غذایی زنده و فریز شده :
با توجه به فرمولاسیون ویژه غذاهای تجاری فلاورهورن ، فلاور شما نیازی به تغذیه با غذاهای زنده ندارد . بزرگترین مزیت غذای زنده آن است که ماهیان بی اشتها را به اشتها آورد یا اشتها را در ماهیان افزایش داد . در خصوص فلاور استفاده از غذای زنده خطر ابتلا به بیماری ، عفونت و انگل را بالا میبرد که این مزیت را تبدیل به ریسک میکند و این در حالی است که سیچیلاید ها یه طور طبیعی در غذا خوردن حریص هستند و بیش از مقدار نیاز واقعی غذا میخورند .
از تمام غذاهای فرآوری نشده کرم خونی ترجیح داده میشود به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن .
اگر ماهی شما یک یا دو روز غذا نخورد جای نگرانی نیست و بسیاری از علاقه مندان هر از چند گاهی از تغذیه فلاور اجتناب میکنند تا سیستم گوارشی پاک شود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.