اپی نفرین (فواید و مضرات،نحوه مصرف و دوز دارو)

نحوه تزریق اپی نفرین,نوراپی نفرین,اشکال دارویی اپی نفرین,اپی نفرین در cpr,اپی نفرین در دندانپزشکی,قرص اپی نفرین,آمپول آتروپین,داروی نور اپی نفرین,دوز نوراپی نفرین,محاسبه داروی نوراپی نفرین,امپول نوراپی نفرین,نوراپی نفرین و افسردگی,نوراپی نفرین و سروتونین,عوارض نوراپی نفرین,اثرات و عوارض مصرف اپی نفرین,نحوه مصرف و خوردن اپی نفرین,فواید داروی اپی نفرین,درمان با اپی نفرین,دوز مصرفی اپی نفرین,موارد کاربرد اپی نفرین,خطرات اپی نفرین

اپی نفرین     Epinephrine
اشکال دارویی     Inj: 1mg/ml

موارد و مقدار مصرف
واکنش آنافیلاکسی، کهیر یا آنژیوادم حاد، آسم ریوی، حمله آسم و اسپاسم برونش در بیماران مبتلا به التهاب مزمن برونشها و آمفیزم
بزرگسالان: دوز اولیه ml5/0- 3/0 است که ازطریق زیرجلدی و یا عضلانی تزریق می گردد و درصورت نیاز هر ۲۰ دقیقه می تواند تکرار می شود.
کودکان و نوزادان: ml/kg01/0 یا m1/m²۳/۰ به صورت زیر جلدی تزریق می شود. مقدار داروی تجویز شده برای کودکان در یک دوز نباید از ml5/0 ( یا mg5/0) بیشتر شود.
در صورت نیاز هر۲۰ دقیقه یا ۴ ساعت و یا با هر فاصله ای که لازم است می تواند تکرار شود.
سایر موارد استفاده: احیاء قلبی پیشرفته و تجویز همزمان با بی حس کننده های موضعی.

موارد منع مصرف و احتیاط
در صورت وجود آریتمی قلبی همراه با تاکیکاردی، بلوک قلبی یا تاکیکاردی ایجاد شده توسط سمیت دیجیتالی، گلوکوم با زاویه بسته، شوک، در مدت بیهوشی عمومی توسط هالوژنها یا سیکلوپروپان، آسیب ارگانیک مغزی و گشادی قلب ممنوعیت مصرف دارد.
در بیماران مبتلا به دیابت شیرین، هیپرتیروئیدی، سابقه تشنج، سالمندان، بیماریهای اعصاب و روان و کسانیکه مدت زیادی است که دچار آسم و آمفیزم هستند و مبتلا بیماری دژنراتیو قلبی شده اند باید با احتیاط تجویز شود.

مصرف در بارداری و شیردهی
در گروه C حاملگی قرار دارد. این دارو در شیر مادر ترشح میشود و باید با توجه به ضرورت استفاده از این دارو در دوران شیردهی یا شیردهی قطع شود و یا درصورت امکان از دارو استفاده نشود.

تداخلات مهم
داروهایی که ممکن است تداخل ایجاد کنند: بتابلوکرها، فورازولیدون، گوانتیدین، لیتیوم، متیل دوپا، مهار کننده های MAO، ضد افسردگی های سه حلقه ای، داروهای اکسی توکسیک، دیگوکسین، تئوفیلین، انسولین یا ضد قندهای خوراکی.

عوارض جانبی اپی نفرین

شایع ترین: تپش قلب، عصبی بودن، خواب آلودگی، تهوع، استفراغ و سردرد.
مهم ترین: تاکیکاردی و تغییرات فشار خون.

توصیه ها
فقط در موارد حاد از آدرنالین به صورت تزریق وریدی استفاده می شود و غلظت mg/ml1 آن قبل از تزریق IV باید رقیق شود و معمولاً از رقت ۱۰۰۰۰ : ۱ یا ۱۰۰۰۰۰ : ۱ استفاده می شود.
تزریق زیر جلدی روش استفاده آدرنالین است و در صورت تزریق عضلانی آن باید از تزریق در عضله گلوتئال (کفل ها) خودداری کرد و محل تزریق عضلانی را ماساژ داد.
تزریق داخل شریانی این دارو توصیه نمی شود .
آدرنالین نباید با محلول های قلیایی مخلوط شود. می توان از محلول های نرمال سالین، دکستروز ۸% ، رینگر لاکتات و یا سرم قندی نمکی استفاده کرد.
هنگام تزریق وریدی آدرنالین باید وضعیت فشار خون، سرعت ضربان قلب و ECG بیمار کنترل شود و اگر سرعت نبض ۲۰ درصد افزایش یافت ممکن است نیاز به کاهش یا قطع موقت مصرف دارو باشد.

شرایط نگهداری
در دمای ۱۵ تا۳۰ درجه سانتیگراد و دور از نور و یخ زدگی نگهداری شود. در صورتیکه محلول آماده شده آدرنالین تغییر رنگ یا رسوب دهد و یا ۲۴ ساعت از زمان تهیه آن گذشته باشد نباید استفاده گردد. محلول آماده شده برای تزریق را باید در ظروف تیره نگهداری کرد و نباید قبل از مصرف آنرا تکان داد.

ملاحظات پرستاری
۱-برای تجویز نوراپی نفرین از جدول محاسبه میزان انفوزیون استفاده کنید.
۲- بجز موارد ایست قلبی، این دارو باید از طریق پمپ انفوزیون تجویز شود تا میزان انفوزیون کنترل گردد.
۳- در شروع انفوزیون نوراپی نفرین، فشارخون بیمار هر ۵ دقیقه یک بار کنترل گردد. سپس هر ۱۵ دقیقه یک بار کنترل شود.
۴- سرعت جریان را باید دائما کنترل کرد.محل انفوزیون را مکررا بررسی کنید،زیرا ممکن است که این داروبه زیر پوست نشت کرده و باعث ایسکیمی شود. بیمار را از نظر تغییرات عروقی به دقت مورد توجه قرار داده و ضربان قلب و برون ده ادراری و ECG را کنترل نمایید.
۵-در صورت وجود تغییر رنگ یا رسوب ،محلول را مصرف نکنید.دارو دور از نور محافظت شود.

نظرات بسته شده است.