تمرین ورزشی برای آلزایمر

برنامه ورزشی برای آلزایمر،دوره و نرمش هایی جلوگیری کننده از آلزایمر.بیماری زوال عقل یا دمانس نیز فرد بیمار که معمولا سالمند است، به‌تدریج و به‌طور پیشرونده توانایی‌های عالی خود را از دست می‌دهد و دچار آسیب در زندگی فردی و اجتماعی می‌شود. این در حالی است که با اصلاح سبک زندگی (و از جمله با ورزش روزانه منظم) می‌توان از آلزایمر پیشگیری کرد.
ورزش‌های مناسب
ورزش منظم تاثیرات بسزایی چه در افزایش حافظه و پیشگیری از ابتلا به فراموشی و آلزایمر و چه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارد. به‌طور کلی، مزایای انجام منظم ورزش در این افراد عبارت‌اند از افزایش سلامت قلبی-عروقی، کاهش میزان حملات سقوط و کاهش شکستگی‌ها و افزایش سطح سلامت عمومی و اعتمادبه‌نفس و… . ورزش باعث کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر، فراموشی و ناتوانایی‌های فیزیکی مرتبط با آلزایمر می‌شود و احتمال بستری شدن در بیمارستان یا انتقال افراد را به مراکز نگهداری سالمندان کاهش می‌دهد.

طبق تحقیقات چاپ‌شده در مجله علمی انجمن بین‌المللی روان‌پزشکی (IPA) تمرین‌های تنفسی همراه تمرین‌های حرکات دست‌ها موجب کنترل و بهبود آلزایمر می‌شود. همچنین ورزش مزایای دیگری هم برای این افراد دارد؛ افزایش تعادل و پیشگیری از افتادن، کمک به بهبود در راه رفتن و افزایش سرعت فرد.
ویژگی تمرین‌های پیشنهادی
این حرکت‌های ورزشی به ظاهر ساده اما بسیار کاربردی و مفید هستند. بحث اکسیژن‌رسانی به سلول‌های مغز بسیار حیاتی است. همچنین فرد باید الگوی حرکتی ساده بالا و پایین بردن دست و به جلو و عقب خم شدن را با رعایت عمل دم و بازدم به ذهن بسپارد.

ترکیب این عوامل می‌تواند کمک شایانی به درمان آلزایمر کند. دکتر بالاسیرامین، متخصص بیمارستان کارولینای جنوبی و مبدع و پیشنهاددهنده تمرین‌های زیر توصیه می‌کند تمرین‌های یادشده ۲ بار در هفته به مدت ۵۰ دقیقه انجام شوند.

البته برنامه با ۲۵ دقیقه شروع شود و بعد به ۵۰ دقیقه برسد. در هر جلسه باید چند دقیقه به هر تمرین اضافه کنید. البته قبل از هرگونه فعالیت بدنی باید با پزشک خود مشورت و در صورت خسته شدن تمرین را قطع کنید و پس از استراحت به ادامه تمرین بازگردید.
تمرین اول
روی صندلی بنشینید و به آرامی عمل دم و بازدم را به مدت ۵ دقیقه انجام دهید.
تمرین دوم
روی صندلی بنشینید. دست‌ها را بالای سر بیاورید و در یکدیگر قلاب کنید. نفس عمیق بکشید و به آرامی به سمت چپ خم شوید و نفس خود را بیرون دهید. به حالت اولیه بازگردید. نفس عمیق بکشید و این بار به سمت راست خم شوید و نفس را بیرون دهید. تمرین را به مدت ۵ دقیقه تکرار کنید.
تمرین سوم
روی صندلی بنشینید. دست‌ها را در طرفین آویزان کنید. نفس عمیق بکشید. دست راست را از پهلو به آرامی بالا بیاورید و نفس خود را بیرون دهید. تمرین را ۲ دقیقه برای دست راست و ۲ دقیقه برای دست چپ تکرار کنید.
تمرین چهارم
روی صندلی بنشینید و دست‌ها را کنار بدن آویزان کنید. نفس عمیق بکشید و از پهلو به آرامی دست‌ها را بالا بیاورید و در این زمان عمل بازدم را انجام دهید. حرکت را در طول ۵ دقیقه تکرار کنید.
تمرین پنجم
این تمرین مشابه تمرین چهارم است اما با اندکی تفاوت. مراحل تمرین چهارم را انجام دهید و پس از رسیدن دست‌ها به بالای سر (کف دست‌ها باید به یکدیگر برسند) اندکی به جلو متمایل شوید و عمل بازدم را اجرا کنید و دست‌ها را تا حدی پایین بیاورید که بدن شیبه شکل حرف انگلیسی Y شود. حالا به جلو خم شوید. تمرین را ۵ دقیقه تکرار کنید.

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.