برنامه ورزشی و تمرین برای شیمی درمانیها

شیمی‌درمانی یکی از روش‌های درمان سرطان با استفاده از برخی داروهای خاص است. کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سلول‌های سرطانی است البته این نوع از درمان معمولا آثاری هم روی سلول‌ها و بافت‌های بدن در پی دارد.
بسیاری از افراد در دوران شیمی‌درمانی دچار خشکی، خستگی و ضعف عضلانی می‌شوند. خستگی عضلانی ناشی از شیمی‌درمانی می‌تواند باعث کاهش فعالیت بدنی شود. بی‌تحرکی موجب آتروفی (کوچک شدن عضلات) و افت عملکرد فرد می‌شود.
به گفته دکتر آندرسون، استاد تومورشناسی دانشگاه کپنهاگ دانمارک، ورزش آثار جانبی شیمی‌درمانی مانند ضعف عضلانی، خستگی، درد و سایر موارد را کاهش می‌دهد. همچنین متخصصان دیگری مانند دکتر کریشبوم از دانشگاه شفیلد انگلستان معتقدند که ورزش سبب ارتقای سطح سلامت و توانمندی بیماران سرطانی تحت شیمی‌درمانی می‌شود.
همچنین ورزش فرآیند درمانی را آسان می‌کند. به گفته محققان دانشگاه پنسیلوانیا، ترکیب شیمی‌درمانی و ورزش نتایج بهتری روی بیماران سرطانی دارد.
البته تمرین‌ها را می‌توان به صورت خوابیده یا نشسته انجام داد. فراموش نکنید که هدف از این مطلب، آگاهی از فواید تمرین و ورزش بر آسان شدن شیمی‌درمانی و کاهش عوارض آن است و هر بیمار باید متناسب با شرایط خود فعالیت بدنی داشته باشد.

یادتان باشد که…
1) قبل از شروع هرگونه فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنید.

2) پیشنهاد کالج پزشکی ورزشی آمریکا برای تمرین‌های هوازی 3 روز در هفته، تمرین‌های قدرتی 2 روز در هفته و تمرین‌های انعطاف‌پذیری هر روز است.

3) شدت تمرین‌های هوازی باید متناسب با سطح درمانی فرد طراحی و تنظیم شود که برای هر شخص متفاوت است اما پیاده‌روی سبک به مدت 10 تا 15 دقیقه برای تمام افراد مناسب است.

4) حداقل زمان تمرین‌های هوازی در طول هفته باید در مجموع 75 دقیقه باشد.

5) نوع تمرین‌های هوازی باید با توجه به سطح فرد انتخاب شود؛ برای مثال، عده‌ای تراکم استخوان کمتری دارند و تمرین‌های پیاده‌روی و تردمیل برایشان مناسب نیست.

6) در بعضی از سرطان‌ها مانند سرطان سیستم گوارشی ظرفیت تمرین کاهش می‌یابد که باید برنامه تمرینی متناسب با سطح فرد طراحی و تنظیم شود.
7) افرادی که کولوستومی شده‌اند یا دچار ضعف سیستم ایمنی یا تحت رادیوتراپی‌ هستند، نباید فعالیت‌های داخل آب انجام دهند.

تمرین اول
مچ پایتان را به بالا و پایین خم و راست کنید. تمرین یادشده را برای هر پا 10 مرتبه انجام دهید، 20 ثانیه استراحت و 3 مرتبه تکرار کنید.

تمرین دوم
مچ پایتان را به صورت ساعتگرد و پادساعتگرد بچرخانید. این تمرین را برای هر پا 10 مرتبه انجام دهید، 20 ثانیه استراحت و 3 مرتبه تکرار کنید.

تمرین سوم
زانوها را به آرامی باز و بسته کنید. تمرین را برای 5 مرتبه انجام دهید، 30 ثانیه استراحت و 3 مرتبه تکرار کنید.

تمرین چهارم
روی زمین بخوابید. زانوها را کاملا صاف کنید، پنجه پا را به سمت ساق بالا بیاورید و سعی کنید عضلات چهارسر ران را منقبض کنید. پاشنه پا را کمی از سطح زمین جدا کنید. 5 ثانیه این وضعیت را نگه‌دارید، سپس 20 ثانیه استراحت کنید. 2 مرتبه دیگر نیز تمرین را اجرا کنید. تمرین را برای پای دیگرتان نیز انجام دهید.

تمرین پنجم
2 دست را مشت کنید و کنار بدن‌تان قرار دهید. آرنج‌ها به بدن و مچ دست به شانه‌ها بچسبد سپس به آرامی دست‌ها را بالای سر باز کنید. انگشتان نیز از یکدیگر فاصله بگیرند. تمرین را 5 مرتبه انجام دهید، 30 ثانیه استراحت و 2 مرتبه دیگر هم آن را تکرار کنید.

تمرین ششم
این تمرین، مشابه تمرین قبلی است، با این تفاوت که دست‌ها را به سمت جلو می‌برید و زاویه دست با تنه باید 90 درجه باشد.

سلامت

نظرات بسته شده است.