حرکت ورزشی برای تقویت شانه،گردن و کمر رانندگان

رانندگی، جزو مشاغل سختی است که افراد را به‌دلیل نشستن‌های طولانی‌مدت دچار دردهای موضعی مفصلی می‌کند. معمولا شکایت بیشتر راننده‌ها از دردهای مزمن در ناحیه شانه، گردن و کمر است. شانه‌های راننده‌ها (مخصوصا راننده‌های سواری) به‌دلیل بالاتر ماندن طولانی‌مدت دست‌ها برای کنترل فرمان، در معرض دردهای مزمن و گاهی بیش از اندازه آزاردهنده است. کمر و حتی زانوهای آنها هم به‌دلیل قرار داشتن طولانی‌مدت در وضعیت‌هایی ثابت، می‌تواند دچار دردهای مفصلی شود.  به معرفی ورزش‌هایی سبک، ساده اما کاربردی می‌پردازیم که هر ۳ قسمت شانه، گردن و کمر را درگیر می‌کنند و باعث شل شدن عضلات، تقویت آنها و رفع خستگی‌شان می‌شوند.

البته راننده‌ها‌ی عزیز باید توجه داشته باشند به‌طورکلی، پس از هر ۲ ساعت رانندگی باید حداقل ۵ دقیقه از خودروی خود خارج شوند و حرکت‌های کششی انجام دهند. انجام دادن روزانه حداقل ۳ مورد از تمرین‌های پیشنهادی ما می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری از دردهای موضعی یاد شده کند.
حرکت اول
به شکم روی یک میز یا تخت دراز بکشید ‌طوری که سر و شانه‌هایتان از جلوی میز یا تخت و پاهایتان از مچ و از عقب میز یا تخت آویزان باشد. حالا یک وزنه متناسب با توان بدنی‌‌تان در دست بگیرید و آن را تا جایی که دست‌‌هایتان کاملا صاف شوند، بالا و پایین بیاورید. این حرکت را ۵ مرتبه تکرار کنید و هر بار، ۲ ثانیه دست‌‌ها را در حالت کاملا صاف و همراه با وزنه نگه دارید.
• فواید: این حرکت برای تقویت عضلات شانه و مچ دستتان بسیار مفید است.
حرکت دوم
پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. زانوها را کمی خم کنید. خودتان هم کمی رو به جلو خم شوید. یک وزنه متناسب با توان بدنی‌تان بردارید و آن را از زانو تا شکم، بالا و پایین بیاورید. این حرکت را ۵ مرتبه تکرار کنید.
• فواید: این حرکت برای تقویت عضلات شکم، کمر و شانه‌ها بسیار مناسب است.
حرکت سوم
کاملا صاف روی یک صندلی با زیره سفت بنشینید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. یک وزنه متناسب با توان بدنی‌تان در دست بگیرید. دست‌ها را کاملا صاف بالای سر ببرید. یک بار وزنه را تا پشت گردن پایین بیاورید و یک بار هم آن را تا زیر چانه. این حرکت را برای هر ۲ طرف گردن، ۵ مرتبه انجام دهید.
• فواید: این حرکت برای تقویت عضلات گردن، مچ دست و شانه‌ها توصیه می‌شود.
حرکت چهارم
کاملا صاف بایستید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. یک بشقاب یا سینی به‌اندازه تقریبی فرمان ماشین در دست خود بگیرید. این بشقاب را ‌طوری مانند فرمان در دست‌ها بچرخانید که با هر چرخش آن، آرنج یک دستتان صاف و آرنج دست دیگرتان خم شود. این حرکت را حداقل ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
• فواید: ‌این حرکت برای تقویت و کشش عضلات مچ دست، شانه‌ها و گردنتان بسیار مفید است.
حرکت پنجم
در حالت ۴۵ درجه به پشت دراز بکشید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. یک وزنه متناسب با توان بدنی‌تان بردارید. دست‌های با وزنه را کاملا صاف کنید و وزنه را از روبروی صورت تا بالای سرتان، بالا و پایین ببرید.
• فواید: ‌این حرکت برای تقویت عضلات شانه، مچ دست، شکم و کمر توصیه می‌شود.
حرکت ششم
کاملا صاف بایستید. پاها را کمی باز کنید. یک وزنه متناسب با توان بدنی‌تان بردارید. در حالی که دست‌ها کاملا صاف و رو به پایین است، وزنه را در دست بگیرید و در همان حالت و بدون خم کردن آرنج، وزنه را بالای سر ببرید. این حرکت را ۴ مرتبه تکرار کنید و هر بار هم ۲ ثانیه وزنه را بالای سرتان نگه دارید.
• فواید: این حرکت برای کشش و تقویت عضلات دست‌ها و شانه‌هایتان بسیار مفید است.

نظرات بسته شده است.